Zimowe nabory na studia. Łódzkie szkoły wyższe zapraszają kandydatów na swoje kierunki

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grudniowa gala IFE, podczas której z PŁ żegnali się także magistrowie. Dziś PŁ szuka nowych chętnych na studia drugiego stopnia
Grudniowa gala IFE, podczas której z PŁ żegnali się także magistrowie. Dziś PŁ szuka nowych chętnych na studia drugiego stopnia Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Szukasz studiów? W Łodzi uczelnie rozpoczynają zimowe nabory.

Najbogatszą ofertę ma Politechnika Łódzka - ale tylko na kierunki drugiego stopnia, co związane jest ze specyfiką tej uczelni. Większość studiów pierwszego stopnia na PŁ ma siedem semestrów (chodzi o kierunki inżynierskie) i kończą się one po semestrze zimowym. Dlatego od 1 lutego politechnika proponuje w internetowych zapisach 1.755 miejsc w trybie stacjonarnych i sto w niestacjonarnym - ogółem na 35 kierunkach. Większość aktualnej oferty politechniki jest adresowana do inżynierów. Rejestracja internetowa trwa do 19 lutego. Ogłoszenie wyników postępowania kwalifikacyjnego odbędzie się 23 lutego. Kierunek stacjonarny z największą liczbą miejsc to informatyka (120) na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. 75 miejsc oferuje elitarna jednostka politechniki - Centrum Kształcenia Międzynarodowego (International Faculty of Engineering, czyli IFE). Można tam studiować w jęz. angielskim elektronikę i telekomunikację, biotechnologię oraz informatykę.

A co dla kandydatów, którzy wprawdzie zdobyli maturę, ale jesienią 2017 r. nie podjęli żadnych studiów, zdążyli już z nich „wylecieć” albo wybrany kierunek zawiódł ich oczekiwania i szukają innego?

Uniwersytet Łódzki zaniechał zimowej rekrutacji (w tym roku także na drugi stopień w trybie stacjonarnym oraz na jakiekolwiek płatne). Tę lukę starają się jednak wypełnić uczelnie niepubliczne.

Np. zimowy nabór w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej trwa od grudnia i zakończy się 28 lutego. AHE promuje intensywnie swoje prawo - jako kierunek jednolity magisterski (czyli 5-letni ) o profilu praktycznym. Uczelnia wyjaśnia, że studenci będą się uczyć się pod okiem wykwalifikowanej kadry praktyków, którzy na co dzień łączą wiedzę teoretyczną z wykonywaną pracą. Ci praktycy to m.in.: wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, były prokurator krajowy oraz zastępca prokuratora generalnego, sędziowie apelacyjni, okręgowi i rejonowi, prokuratorzy okręgowi, czynni adwokaci, radcowie prawni i notariusze. AHE zachęca do swoich studiów prawniczych hasłem: „kształcimy w oparciu o zasadę - prawnik musi mieć głowę w kodeksie, a nie kodeks w głowie”. Czesne za takie zajęcia to 420-470 zł miesięcznie. AHE oferuje również w zimowej rekrutacji wiele innych kierunków pierwszego i drugiego stopnia, nie brak propozycji studiów w języku angielskim.

O „zimowych” kandydatów stara się Społeczna Akademia Nauk. - Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że zainteresowanie naszą ofertą trwa cały rok. Czekamy na tegorocznych maturzystów, którzy z różnych powodów nie podjęli dotychczas studiów, na absolwentów, którzy skończyli edukację na studiach pierwszego stopnia i jeszcze nie podjęli nauki na drugim stopniu oraz na wszystkich tych, którzy, niezależnie od dotychczasowego doświadczenia akademickiego, chcą podnieść swoje kwalifikacje - mówi Tomasz Jermalonek, specjalista do spraw promocji SAN. Ta uczelnia rekrutuje m.in. na studia anglojęzyczne prowadzone z amerykańskim Clark University.

Według Tomasz Jermalonka, zainteresowaniem cieszą się „flagowe” kierunki SAN (m.in. zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe), ale także nowości, np. japonistyka. To studia dla osób, które chciałyby poznać język, historię, religię, literaturę oraz cywilizację Japonii. Czesne za studiowanie japonistyki to 420-470 zł miesięcznie.

Zimowa nowość na PŁ
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej w ramach kierunku inżynieria chemiczna i procesowa wprowadził nową specjalność prowadzoną na drugim stopniu w języku angielskim - Advanced Technologies. Kierunek ten oferuje unikalną możliwość zdobycia dogłębnej wiedzy w zakresie komputerowych technik projektowania, optymalizacji i automatyki procesowej oraz modelowania i symulacji. Jak informuje uczelnia, struktura programu koncentruje się na programowaniu i rozwiązywaniu problemów w inżynierii chemicznej przy użyciu pakietów programów numerycznych powszechnie stosowanych w przemyśle, projektowaniu i edukacji (w tym Ansys, Fluent, Matlab i Mathcad), a także oferuje możliwość pracy w tak nowatorskich dziedzinach inżynierii przemysłowej jak chemia przemysłowa, paliwa i energia, projektowanie produktu, bezpieczeństwo procesowe, inżynieria bioreaktorowa, inżynieria procesów metabolicznych, podstawy nanotechnologii i inżynieria środowiska.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zimowe nabory na studia. Łódzkie szkoły wyższe zapraszają kandydatów na swoje kierunki - Dziennik Łódzki

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barnaba
W auli wykładowej siedzi dwóch studentów. Nie daleko siadła ekstra panienka. Jeden z nich postanowił ją poderwać. Napisał na kartce : "Masz ładną nogę" i rzucił do niej. Panienka się uśmiechnęła i odpisała : "Drugą też mam ładną". Koleś zaraz napisał "To może się umówimy między pierwszą a drugą?". Rzucił i w trzy minuty później wyszedł z panienką z auli.
Student który został, też upatrzył sobie niezłą kobiałkę i dawaj ten sam numer:
"Ładną masz nogę"
"Drugą też mam ładną"
"To może się umówimy między trzecią a czwartą"
Panienka się oburzyła, coś napisała, rzuciła i wyszła.
Młody student czyta: "Między trzecią a czwartą to ty się umów z krową!"
a
absolwent PŁ
Dlaczego nie kultywują naszych rodzimych tradycji?
Dlaczego studenci nie noszą tradycyjnej czapki studenckiej?

Czy wstydzą się tego czy chcą być tacy "hamerykańscy"?
p
pracownik!
Johnny miał ochotę na seks z koleżanką pracy, wiedział jednak, że ona jest związana z kimś innym... Johnny był coraz bardziej sfrustrowany, aż w końcu pewnego dnia podszedł do niej i powiedział:
- Dam ci 100 dolarów, jeśli pozwolisz, żebym wziął cię od tyłu.
Ale dziewczyna powiedziała NIE. Johnny odpowiedział:
- Będę szybki, rzucę pieniądze na podłogę, ty się pochylisz, a ja skończę zanim zdążysz je podnieść!
Ona pomyślała chwilę i w końcu stwierdziła, że musi skonsultować się ze swoim chłopakiem. Zadzwoniła do niego i opowiedziała mu, o co chodzi. Jej chłopak odpowiedział:
- Zażądaj od niego 200 dolarów. Podnieś je szybko, on nawet nie zdąży ściągnąć spodni. Dziewczyna się zgodziła. Pół godziny później jej chłopak ciągle czekał na telefon. W końcu po 45 minutach sam do niej zadzwonił i spytał co się stało.
- Ten sukinsyn użył monet!
Wróć na i.pl Portal i.pl