Skuteczne leczenie hemoroidów

  Skuteczne leczenie hemoroidów

  Artykuł Partnera

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Skuteczne leczenie hemoroidów
  Z hemoroidów można się śmiać, ale nie należy ich lekceważyć. Kiedyś wydawało się, że dotykają głównie osób starszych, jednak obecnie w związku z siedzącym trybem życia coraz częściej borykają się z nim osoby nawet po dwudziestym roku życia. Czym są hemoroidy i jak je leczyć?
  Skuteczne leczenie hemoroidów
  Przyczyny hemoroidów
  Zasadniczo hemoroidy, czyli guzki krwawnicze ma każdy z nas od urodzenia. Problem pojawia się, kiedy zmieniają się one w żylaki odbytu. Są równie poważne, co te występujące zazwyczaj na nogach, ale bardziej problematyczne. Ukryte, a jednak przysparzają nam więcej bólu i dyskomfortu.

  Guzki krwawnicze znajdują się w środku odbytu i napełniając się krwią stanowią dodatkową barierę uszczelniając kanał odbytu. Pełnią funkcję wspomagającą zwieracz. Kiedy udajemy się do toalety zwieracz rozluźnia się, a z guzków ucieka krew, dzięki czemu możemy się wypróżnić. Kłopot pojawia się, kiedy niecała krew odpłynie z zatoczek. Ściany hemoroidów są rozciągnięte, nie funkcjonują prawidłowo, a gromadząca się w nich krew prowadzi do powstawania stanów zapalnych i zakrzepów.

  Kiedy pojawiają się żylaki odbytu? Główną przyczyną jest zazwyczaj siedzący tryb życia. Za ciśnienie krwi w całym naszym organizmie odpowiada wbrew pozorom nie tylko serce, ale i mięśnie. Kiedy brakuje nam aktywności fizycznej mięśnie słabną, a równowaga ciśnienia w wielu rejonach organizmu, również w odbycie jest zaburzona. Częściej na hemoroidy cierpią też osoby jeżdżące sportowo na rowerze lub konno, oraz zawodowi kierowcy. Osoby otyłe, mające problem z wypróżnianiem, często stosujące środki przeczyszczające oraz takie, które przechodziły zabiegi chirurgiczne okolic odbytu oraz matki wieloródki są wyjątkowo narażone na to schorzenie.

  Żylaki odbytu pojawiają się bardzo często u kobiet ciężarnych i równie często mijają wraz z porodem. To czy jesteśmy zagrożeni pojawianiem się żylaków zależy też od uwarunkowań genetycznych. Jeśli rodzice mieli z nimi problem my też możemy je mieć. Nawet jeśli dostarczamy swojemu organizmowi w naszym mniemaniu sporo ruchu, ale jednocześnie nie za bardzo dbamy o dietę to również musimy mieć się na baczności. Niewystarczająca ilość błonnika w pożywieniu powoduje problemy z wypróżnieniem. Usiłując oddać stolec napinamy się, ciśnienie w obycie rośnie, błona śluzowa odbytu rozciąga się, a to w konsekwencji prowadzi do sytuacji, w której krew nie może w całości odpłynąć z guzków krwawniczych.

  Na co zwrócić uwagę?
  Po pierwsze, jeśli podczas wypróżnienia pojawia się świąd, ból i pieczenie, a oddanie stolca jest utrudnione już należy działać. Odpowiednią dietą, która ureguluje oddawanie stolca, możemy zapobiec pojawianiu się żylaków. Zazwyczaj, kiedy pojawia się pieczenie bagatelizujemy objaw i dajemy chorobie swobodnie się rozwijać. Jednak szybko podjęte działanie ustrzeże nas przed dalszymi konsekwencjami.

  W późniejszym okresie w stolcu zaczyna pojawiać się świeża krew. Podczas podcierania na papierze również widzimy ślady krwi. Pojawiająca się wydzielina wraz z wilgocią okolic odbytu sprzyja namnażaniu bakterii, a więc pojawia się stan zapalny. Guzki, kiedy nie są do końca opróżnione mogą wywoływać wrażenie niepełnego wypróżnienia, więc automatycznie naciskamy mocniej, co dalej powoduje rozciąganie się błony śluzowej. Generalnie wszystkie te zachowania sprzyjają rozwojowi pełnych żylaków odbytu.
  Guzki z początku znajdują się w środku odbytu, jednak po pewnym czasie wędrują na zewnątrz. Wtedy tez można je wyczuć pod palcami, na przykład w tracie kąpieli. Mają postać gładkich wypustek. Są miękkie, ponieważ wypełnione krwią. Często pękają powodując dyskomfort podczas siedzenia i chodzenia. W pierwszych stadiach dają się łatwo wrócić na miejsce, by po czasie na stałe zostać na zewnątrz. Wtedy najczęściej konieczna jest już ingerencja chirurgiczna.

  Lek na hemoroidy
  Po pierwsze zanim udamy się do apteki warto zajrzeć do specjalisty. Niekiedy jest nam wstyd obnażać właśnie tę część ciała, jednak tak naprawdę nie ma powodów do niepokoju. Najlepiej skierować się do proktologa, jest to chirurg zajmujący się schorzeniami odbytu i jelita. Zazwyczaj już po pierwszym wywiadzie lekarz wie, z czym ma do czynienia. Samo badanie nie jest przyjemne, ale konieczne.

  Samo leczenie zależy od stanu zaawansowania żylaków. Początkowo stosuje się kremy i czopki doodbytnicze o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Pozwalają na zahamowanie rozwoju choroby, odprowadzeniu krwi z guzków i zaleczeniu stanu zapalnego. Takie leki oparte są często na substancji zwanej ruskogenina, która dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne. Szybkie leczenie daje lepsze rezultaty. Zaniedbanie żylaków odbytu skutkuje koniecznością wykonania zabiegu, np. zastrzyku w sam guzek, który ma go niejako wysuszyć, lub laseroterapii. Co wiąże się w większym dyskomfortem i rekonwalescencją. Więcej o leku na hemoroidy przeczytasz tu: http://ruskorex.pl/wskazania-do-stosowania.

  Popularną metodą leczenia jest dziś „gumkowanie”. Lekarz zakłada na guzek gumową opaskę, przez co krew w nim zgromadzona nie może odpłynąć. Pozbawiony dostaw świeżej krwi żylak obumiera i po około 10 dniach odpada. Zaraz po zabiegu można wrócić do domu, jednak do 24 godzin zaleca się wstrzymać z wypróżnieniem. Może temu towarzyszyć ból i dyskomfort. W trakcie tej terapii nie można jednak stosować leków obniżających krzepliwość, a sam zabieg można powtórzyć dopiero po około 4 tygodniach. Dlatego tez warto jednak sięgnąć po leki zanim będzie konieczna ingerencja chirurga.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama