Kaszel u dziecka – co może oznaczać?

  Kaszel u dziecka – co może oznaczać?

  Artykuł Partnera

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kaszel u dziecka – co może oznaczać?
  Jeśli dziecko kaszle, zawsze oznacza to, że błona śluzowa dróg oddechowych została podrażniona z jakiegoś powodu. Ten stan może wywoływać wiele bardzo różnych czynników. Istnieje kilka różnych rodzajów kaszlu i żadnego z nich nie można bagatelizować. Dziecko, które dopadła ta męcząca dolegliwość, może cierpieć z powodu infekcji, ale kaszel równie dobrze może być sygnałem zakrztuszenia się. Zadaniem rodziców jest rozpoznawanie wszystkich rodzajów kaszlu i odpowiednia reakcja na nie.
  Kaszel u dziecka – co może oznaczać?
  Kaszel przy infekcjach – mokry, suchy i pochorobowy
  Kiedy dziecko atakują wirusy i bakterie, bardzo często zaczyna kaszleć. Kaszel jest obok gorączki i kataru najczęstszym objawem infekcji. W początkowej fazie choroby najczęściej pojawia się kaszel suchy. Pokasływanie pojawia się od czasu do czasu, najczęściej w nocy. Podczas odruchu kaszlowego nie odrywa się wydzielina, kaszel jest męczący i rwący. Im w szybciej zamieni się w swoją mokrą formę, tym łatwiej dziecko pozbędzie się drobnoustrojów zalegających w jego układzie oddechowym. Kaszel mokry to kolejny krok podczas choroby. Pojawia się prędzej czy później i pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę. Tego kaszlu nie można w żadnym razie hamować. Jego zadaniem jest pozbycie się w naturalny sposób zapalnej wydzieliny pełnej chorobotwórczych drobnoustrojów.

  Kaszel suchy pojawia się często również w końcowej fazie choroby i może utrzymywać do tygodnia po wyzdrowieniu. Nazywamy go wtedy pochorobowym. Jest to normalny stan, który towarzyszy odbudowie uszkodzeń w układzie oddechowym po infekcji i nie trzeba się nim martwić, póki nie trwa zbyt długo. Podczas każdej infekcji drobnoustroje, które wniknęły do organizmu dziecka dokonują zniszczeń w jego śluzówce. Aby organizm mógł się na nowo zregenerować potrzebuje na to czasu. Z tego powodu zdrowe dziecko nadal kaszle nawet przez kilkanaście dni od wyzdrowienia. Proces odbudowy śluzówki można przyspieszyć, jeśli ograniczymy dziecku przejścia z zimnego dworu do ciepłego domu i na odwrót.

  Co pomaga na suchy i mokry kaszel u dziecka?
  Kiedy dziecko cierpi z powodu kaszlu wywołanego przez bakterie lub wirusy można mu pomóc stosując wiele domowych sposobów. Pierwszym krokiem jest odpowiednie nawilżenie powierza i organizmu dziecka. Maluch powinien pić dużo niegazowanej wody lub ciepłych herbatek z dodatkiem miodu, a w pokoju, w którym przebywa dobrze jest postawić nawilżacz powietrza lub rozwiesić na kaloryferze mokre ręczniki.

  Poduszkę dziecka możemy skropić olejkiem eterycznym (z drzewa herbacianego, lawendowym, eukaliptusowym, sosnowym) lub zrobić mu parówkę, czyli inhalację nad miską gorącej wody z dodatkiem olejków. Głowa dziecka powinna być uniesiona – w takiej pozycji łatwiej jest oddychać i odkrztuszać wydzielinę. Nie zaleca się kładzenia kilkulatka na płasko. Aby szybciej pozbyć się kaszlu, skórę dziecka można natrzeć maściami rozgrzewającymi oraz podawać mu domowe syropy, na przykład z pędów świerka lub sosny.

  Warto również zastosować apteczne leki na kaszel dla dzieci (na http://fluimucil.pl/). Pamiętajmy tylko by konkretny rodzaj kaszlu leczyć odpowiednim lekiem. Suchy kaszel należy hamować i pomoc mu naturalnie przejść do fazy mokrej. Za to kaszlu mokrego nie wolno powstrzymywać, a leki mają za zadanie rozrzedzać zalegającą wydzielinę. Błędne podanie leków powoduje, że dziecko męczy nasilony suchy kaszel, a w przypadku mokrego chorobowa wydzielina nie jest usuwana z organizmu, tak szybko jak powinna. Zwracajmy więc zawsze uwagę na to, jaki kaszel leczy dany specyfik.

  Jakie są jeszcze rodzaje kaszlu?
  Kaszel przy infekcji to nie jest jedyny rodzaj tej dolegliwości, jaki może spotkać dziecko. Istnieją również inne rodzaje kaszlu i ważne jest, by właściwie je rozpoznawać. Bardzo charakterystyczny jest kaszel szczekający. To bardzo meczący rodzaj kaszlu przypominający szczekanie psa. Atakuje salwami, często w nocy i nie daje spokojnie spać. Po ataku kaszlu szczekającego często pojawia się chrypka, towarzyszą mu również duszności oraz wyraźny świst przy wdechu. To bardzo niebezpieczny rodzaj kaszlu, dziecko należy jak najszybciej zawieźć na pogotowie.

  Rodzice spotykają się często z kaszlem gwałtownym. Powoduje go ciało obce, które przypadkowo dostanie się do oskrzeli. Jeśli dziecko odkrztusi ciało obce, kaszel ustaje. Sytuacja staje się groźna, jeśli mimo wielu prób nadal coś zalega w oskrzelach. W takim wypadku należy jak najszybciej jechać z dzieckiem na ostry dyżur. Za to kaszel napadowy zwykle związany jest z alergią wziewną. Jest suchy i płytki, często towarzyszy mu napadowe kichanie i wodnisty katar. Jeśli podejrzewamy taki rodzaj kaszlu u dziecka, to nie ominie nas wizyta u alergologa. Bardzo niebezpiecznym rodzajem kaszlu jest kaszel krztuszący. Pojawia się przy zapaleniu oskrzelików, gdy śluz zalegający w układzie oddechowym jest bardzo trudny do odkrztuszenia. Dziecko, które cierpi z powodu kaszlu krztuszącego ma problemy z oddychaniem, stęka, może nawet zsinieć. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej jechać do szpitala, gdzie dziecku podadzą tlen oraz leki.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama