Higiena intymna w połogu

  Higiena intymna w połogu

  Artykuł Partnera

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Higiena intymna w połogu
  Ciąża to okres, kiedy myślimy o przygotowaniu pokoju dziecięcego, skompletowaniu wyprawki i o tym, jakie imię wybrać dla naszej pociechy. Panie rzadko przy pierwszej ciąży zdają sobie sprawę, że okres połogu, czyli pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka będzie dla nich również wyzwaniem. O tych sprawach zazwyczaj się milczy, a są niezwykle istotne by kobieta szybko doszła do siebie i uniknęła nieprzyjemnych komplikacji. Higiena po cesarce będzie skupiała się na dbaniu o ranę pooperacyjną, natomiast po porodzie naturalnym krocze będzie wymagało szczególnej troski.
  Higiena intymna w połogu
  Połóg
  Połóg rozpoczyna się w momencie wydalenia łożyska i trwa zazwyczaj do sześciu tygodni. To ten czas, kiedy organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży, to jest, kiedy macica obkurcza się i oczyszcza, a łono się goi. W tym czasie rozpoczyna się również laktacja i to na niej zazwyczaj skupia się mama. A równie ważne jest by mogła zadbać o siebie. W różnych kulturach pierwotnych kobietę otaczano szczególną czcią właśnie w tym ważnym dla niej okresie. Dziecko miało zapewnioną opiekę, a ona mogła dojść do siebie Dziś raczej oczekuje się, że mama od razu stanie na nogi i zajmie się maleństwem. To oczywiście nie znaczy, że nie ma prawa o siebie zadbać.

  W połogu goją się rany w macicy jakie powstają, kiedy od jej ścian odkleja się łożysko. Sama macica kurczy się i oczyszcza, a w następstwie tego pojawiają się „odchody płodowe”. Jest to proces najzupełniej normalny, aczkolwiek mało przyjemny. Doświadczają go kobiety zarówno po porodzie naturalnym jak i po cesarce. Na początku wypływy te mają brunatny lub czerwony kolor, ponieważ występuje jeszcze lekkie krwawienie. Zawierają również całkiem sporo drobnoustrojów i bakterii, które muszą zostać wydalone z organizmu. Macica jest niejako wielką raną, także utrzymanie czystości jest tu absolutnie konieczne.

  W przypadku kobiet, które miały nacinanie krocza dochodzi jeszcze kwestia dbania o tę ranę by łagodnie się zagoiła i nie doszło do zakażenia. Szwy w kroczu mogą utrudniać chodzenie, a także codzienną toaletę. Więcej o higienie w połogu przeczytasz na stronie http://tantumrosa.pl/higiena-intymna-po-urodzeniu-dziecka/.

  Higiena intymna
  Im czyściej, tym lepiej, ale też bez przesady. Ważne jest by używać środków dedykowanych higienie intymnie, jednak nie zawierających silnych detergentów czy substancji zapachowych gdyż te z jednej strony mogą wywołać podrażnienia a z drugiej zaburzają naturalne pH okolic intymnych. Wskazane są płyny ginekologiczne, szare mydło lub mydła naturalne. Wiele środków do utrzymania higieny w połogu można znaleźć w aptece. Gąbki i myjki powinny zostać na półce, gdyż sprzyjają namnażaniu się bakterii. Korzystanie z nich w tym czasie nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Traktuj swoje krocze z troską i delikatnością, a ono odwdzięczy się szybkim gojeniem i powrotem do pełnej sprawności.

  Należy podmywać się po każdej wizycie w toalecie oraz przy okazji każdej zmiany wkładki. Najlepiej jest stosować podpaski dedykowane kobietom w połogu, gdyż płynów bywa wbrew pozorom znacznie więcej niż krwi menstruacyjnej. Szczególnie ważne jest to w nocy. Póki „odchody płodowe” nie miną, nie zaleca się kąpieli w wannie, jedynie krótkie prysznice, a to dlatego aby nie rozmiękczać tworzących się strupów i nie utrudniać gojenia, tak na zewnątrz krocza, jak i w szyjce macicy. Dodatkowo kąpiel w gorącej wodzie może wywołać niepożądane krwawienie, a te już i tak występuje w samym połogu. Bezpieczniej i wygodniej jest się jedynie podmywać. Dobrze, kiedy możemy skorzystać z bidetu.

  Mycie okolic intymnych zawsze powinno wyglądać podobnie. Myć się należy ruchem w kierunku odbytu by nie nagarniać bakterii kałowych do krocza. Również należy unikać środków mających odczyn zasadowy, to jest wszelkich mydeł i specyfików myjących, które w składzie mają mydło. Kwaśny odczyn okolic intymnych zapewniają pałeczki kwasu mlekowego, które stanowią właściwą mikroflorę tegoż miejsca. W kwaśnym środowisku nie mogą rozwijać się ani grzyby ani bakterie, także już sam fakt niskiego pH stanowi doskonałą barierę ochronną. Dopiero zaburzenie odczynu i zasadowe środowisko to zaproszenie to rozwoju infekcji.

  Dodatkowe pomoce
  W połogu oprócz dedykowanych środków do higieny intymnej można wspomagać się płukankami z ziół jak rumianek, nagietek czy szałwia. Działają antyseptycznie ściągająco, wspomagają gojenie. Także w aptece można nabyć preparaty jak Tantum Rosa, które oprócz tego, że wykazuje działanie przeciwzapalne to dodatkowo miejscowo znieczula okolice krocza. Pamiętajmy również by nie nosić zbyt obcisłej bielizny. Rany w kontakcie z powietrzem lepiej się goją także w miarę możliwości warto wietrzyć krocze. W aptekach i sklepach z produktami medycznymi jest dostępna specjalna bielizna na ten szczególny okres.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama