Automatyczny ekspres do kawy – jak wybierać?

  Automatyczny ekspres do kawy – jak wybierać?

  Artykuł Partnera

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Automatyczny ekspres do kawy – jak wybierać?
  Smakosze kawy stoją przed nie lada wyzwaniem. Wyborem ekspresu, bez którego coraz trudniej wyobrazić sobie codzienność. Teoretycznie nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu, by przyrządzić kawę. Jednakże ci z nas, którzy piją ją praktycznie każdego dnia, a do tego lubują się w próbowaniu rozmaitych kaw, odmiennych pod względem smaków, gatunków czy sposobów przyrządzania, prędzej czy później będą chcieli zainwestować w ekspres do kawy. Na co zwrócić uwagę, by zaspokoić nie tylko swoje gusta smakowe?
  Automatyczny ekspres do kawy – jak wybierać?
  Rodzaje ekspresów do kawy

  Do wyboru mamy trzy główne rodzaje ekspresów do kawy, a mianowicie ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe, które łączą w sobie funkcje oferowane przez dwa pierwsze typy urządzeń. Dopiero tutaj zaczyna się cała magia przyrządzania kawy, bo każde urządzenie działa w nieco inny sposób, a przede wszystkim oferuje inne możliwości.

  Ekspres przelewowy
  Gdy wybieramy ekspres przelewowy, możemy liczyć na jego stosunkowo niską cenę, koszt użytkowania możliwy do udźwignięcia, jak i prostotę obsługi. Na taką konstrukcję składa się zbiornik na wodę, pojemnik na kawę, filtr, dzbanek oraz płyta grzewcza. Do zbiornika wystarczy nasypać porcję kawy, która wprost przez filtr przesączana jest do dzbanka. Unikamy fusów, a napar w smaku przypomina kawę przyrządzaną po turecku.

  Niestety przelewowy ekspres niekoniecznie nadaje się do przyrządzania małych porcji kawy. Najczęściej nie uraczy nas możliwością przygotowania kawy z mlekiem, a do tego tak powstały napój jest najmniej zdrowym, bo zawierającym najwyższą zawartość kofeiny, jak i toksyny. Do tego proces parzenia trwa stosunkowo długo.

  Ekspresy ciśnieniowe
  Na uwagę zasługują ekspresy ciśnieniowe. Chętnie wybierane. W szczególności automatyczny ekspres do kawy, który nie bez przesady można określić, jako jednym z najwygodniejszych w użytkowaniu. To tylko jedna z jego wielu zalet, które decydują o coraz częstszym wyborze takiego urządzenia, ale zacznijmy od początku.

  Ekspresy ciśnieniowe do przyrządzenia naparu kawowego wykorzystują wysokie ciśnienie. Specjalna pompa dozuje zagotowaną wodę do pojemnika z kawą, a finalnie do filiżanki. W zależności od wybranego modelu można liczyć na szereg ciekawych funkcji, które widać chociażby na przykładzie produktu, jakim jest automatyczny ekspres do kawy Krups - http://www.krups.com.pl/products/27.

  Ekspres ciśnieniowy pozwala przyrządzić różne rodzaje kaw, dzięki czemu sprawdza się w przypadku największych smakoszy. Opatrzony jest systemem spieniania mleka, zatem przygotowanie kawy mlecznej nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych urządzeń. Tego typu modele opatrzone są licznymi funkcjami, które wpływają na większy komfort użytkowania, łatwość do utrzymania w czystości, a przede wszystkim okazję, by poznać liczne smaki.

  Co ważne, kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdecydowanie zdrowszą od tej, jaką uzyskujemy w ekspresie przelewowym. Ponadto wsypywana porcja kawy ma postać ziarenek. Dopiero automatyczny ekspres do kawy dokonuje czynności mielenia, a jak powszechnie wiadomo, świeżo zmielona kawa to najwięcej walorów smakowych i zapachowych. Tego typu ekspres sam dobierze ilość wody niezbędną, by przyrządzić wybrany napój kawowy. Użytkowanie staje się zatem dziecinnie proste.

  „Combi”
  Na koniec zostają nam nasze „combi”, czyli ekspresy, z pomocą których możemy przygotowywać kawy metodą przelewową bądź metodą pod ciśnieniem. Zaletą takiego podwójnego rozwiązania jest możliwość wyboru metody przyrządzania kawy. Gdy mamy sporo gości i potrzebujemy więcej kofeinowego naparu, skorzystamy z metody przelewowej. Gdy przyjdzie nam zmagać się z dniem pełnym obowiązków i szukamy szybkiego pobudzenia, metodą ciśnieniową przyrządzimy espresso z mocą energetycznego kopa.
  Elementy, na które należy zwracać uwagę

  Funkcji, możliwości i dodatkowych opcji w ekspresach tego typu jest wiele. Fakt, że automatyczny ekspres do kawy daje stosunkowo najwięcej możliwości, nie oznacza, że akurat taki przypadnie nam do gustu. Ponadto niezależnie od wybieranego modelu należy brać pod uwagę elementy, które wpływają na jakość, komfort użytkowania, cenę czy trwałość produktu i sposób jego działania.

  Wybierając ekspres do kawy należy zatem pamiętać o tym, by dostosować go do własnych potrzeb, choć nie tylko. O sprawnym przyrządzaniu kawy i sposobie działania takiego urządzenia, decydować będzie moc, poziom ciśnienia, obecność płyty podgrzewającej, wielkość pojemników na wodę oraz kawę, jak i finalnie rozmiar ekspresu.

  Zdrowa porcja kofeiny w ulubionym wydaniu? To możliwe, o ile podczas wybierania ekspresu do kawy, zwrócimy uwagę nie tylko na jego design.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama