Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdroje darmowej wody pitnej w Tatrach. Park narodowy zachęca do korzystania

Aurelia Lupa
Wideo
od 16 lat
Tatrzański Park Narodowy rozszerza sieć zdrojów z wodą do picia dla turystów. W tym sezonie letnim nowe zdroje pojawiły się u wylotu Doliny Strążyskiej i Małej Łąki. Niedługo będą także przy szlaku do Morskiego Oka. Używanie wody jest tam darmowe, a na dodatek pomaga chronić środowisko.

Tatrzański Park Narodowy sukcesywnie rozwija sieć punktów, gdzie turyści mogą zaczerpnąć wody pitnej. Pierwszy taki zdrój stanął w Kuźnicach (przy wozowni). W tym sezonie letnim turyści mogą czerpać wodę pitną za darmo także przy szlakach do Doliny Strążyskiej i Małej Łąki, jak również przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem). Sieć będzie nadal rozwijana. Podobne zdroje powstaną wszędzie tam, gdzie będzie techniczna możliwość. W niedalekiej przyszłości zdrój powstanie na Palenicy Białczańskiej – w miejscu, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka.

- Można tam uzupełnić swoje zapasy wody oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmów. Są to ujęcia wody podziemnej (źródła) i powierzchniowej (potoki górskie). Woda jest poddawana regularnym badaniom laboratoryjnym i dostarczana do zdrojów przez lokalną spółkę wodociągową SEWiK, dzięki czemu jest bezpieczna do spożycia tak samo jak woda butelkowana – informuje TPN. - Mineralizacja wody w zdrojach jest zmienna w zależności od lokalizacji. W uproszczeniu zależy to od tego, czy woda ujmowana jest ze skał węglanowych czy z terenu pokrytego skałami granitowymi. W pierwszym przypadku będzie ona miała mineralizację ogólną na poziomie 250-330 mg/l (jak Kuźnice czy Mała Łąka), natomiast w drugim około 160 mg/l (Zakopane).

Ze zdrojów TPN każdy może skorzystać za darmo. Co więcej, w ten sposób może przyczynić się do ograniczenia produkcji plastikowych opakowań.

- Plastikową butelkę jednorazową można zastąpić bidonem, butelką turystyczną lub innym pojemnikiem wielokrotnego użytku. Unikanie jednorazowych butelek to ważny krok w kierunku zmniejszenia ilości wytwarzanych przez nas i otaczających nas wszędzie odpadów. Korzystając ze zdrojów przyłączycie się do działań TPN na rzecz ograniczania ilości wytwarzanych śmieci – dodaje TPN.

Rocznie turyści wypijają ze zdrojów TPN ponad 80 tys. litrów wody, co pomaga zredukować liczbę użytych butelek jednorazowych o 150 palet butelek wody każdego roku i ograniczyć emisje związane z ich transportem oraz utylizacją.

- Gdyby ustawić te palety z wodą obok siebie to utworzyły by "mur" o długości 180 metrów lub kolejkę 5-ciu TIR-ów załadowanych plastikową wodą – kwituje TPN.

Punkty z wodą pitną działają w okresie letnim. Na okres zimowy są wyłączane z użytku.

Łanie żyjące w Zakopanem utraciły lęk przed człowiekiem. Szukają pożywienia. To jednak nadal dzikie zwierzęta, które mogą być groźne

Co zrobić z łaniami w Zakopanem? Czy da się je wywieźć z dal...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska