Zbliżają się obchody likwidacji obozu na Majdanku. Zginęło tu blisko 80 tysięcy osób

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ewakuacja więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku trwała od marca do lipca 1944 r. 22 lipca, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Lublina, z obozu wyprowadzono ostatni, ok. 800-osobowy transport więźniów. W 74. rocznicę likwidacji KL Lublin, w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędą się uroczystości.

W godzinach popołudniowych 22 lipca 1944 r. z obozu, pod eskortą funkcjonariuszy SS, wyprowadzono około 800 osób. Po kilkudniowym marszu załadowano ich w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi aresztowani w ubiegłym miesiącu. Później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin, na teren obozu wkroczyły wojska I Frontu Białoruskiego.

Na pamiątkę tych wydarzeń w muzeum planowane są uroczystości. Obchody rozpoczną się od mszy świętej w intencji ofiar Majdanka. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie. Następnie, uroczystości przeniosą się do PMM. O godz. 11.30 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się prelekcja poświęcona reakcjom pierwszych osób odwiedzających KL Lublin po likwidacji obozu. Na zakończenie, o godz. 12.30, przed Mauzoleum zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

Uroczystości odbędą się w cieniu kontrowersyjnej zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. Jej modyfikację, jeszcze w lutym, zaproponował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS). Tłumaczył, że w obowiązującej nazwie brakuje określenia, że był to niemiecki obóz koncentracyjny.

Pod koniec czerwca, decyzję o zmianie podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego czasu, nazwa instytucji brzmi: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941-1944)”. Placówka może też używać skróconej nazwy: „PMM”.

Większe modyfikacje spotkały natomiast podlegające Majdankowi placówki w Sobiborze i Bełżcu. To pierwsze, do tej pory nazywało się „Muzeum Byłego Obozu Zagłady”. Po zmianach jest to „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”. Ostatnia placówka nazwana została „Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zbliżają się obchody likwidacji obozu na Majdanku. Zginęło tu blisko 80 tysięcy osób - Kurier Lubelski

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fu
W tym obozie straciło życie bardzo wielu Polaków. Cześć ich pamięci!
k
kropek
Nie ukrywam że chętnie się wybiorę na te uroczystości ale bez udziału w tzw mszy bo nie jestem katolikiem.
k
konrad
Twa wiedza wyniesiona z PRLowskiej szkoly i nie daj Boże utrwalona na WUMlu winna być niezwłocznie wyresetowana.
Dane są już nieaktualne.
Po nową wykładnie historii powinineś się zgłosić do IPN chociaż zapewne lepiej do niej też się nie przyzwyczajać.
p
przyzwyczajony
likwidacji obozu niemieckiego i otwarcia obozu sowieckiego. Uroczystości powinny być huczniejsze.
Nb. pamietam ze szkoly w PRL-u, ze zgineło tam 1,5 miliona wieźniow, a w Oświecimiu 6 milionów.
L
Liberał
Polska nie jest suwerennym państwem. Co gorsza ma co najmniej dwie "centrale". Brukselę (Berlin) np. system prawny i Waszyngton np. wojska USA na terenie RP.
k
konrad
Ten tok rozumowania też jest ryzykowny.
Przyjmując bowiem tezę że zmienił się tylko zarządzający obozem i Polską to i dzisiaj zarządzający ma ośrodek decyzyjny w mieście na literę B i niekoniecznie to Bychawa czy Bruksela jest .
L
Liberał
Gdy się kogoś wyzwala to się go zostawia w spokoju wolnym, a nie okupuje się go do 1993 roku! Mieliśmy do czynienia z wejściem do prawie opuszczonego obozu i przekwalifikowaniem go na sowiecki łagier. Z całą Polską było podobnie :)
L
Liberał
Nazywanie tego wyzwoleniem w sytuacji gdy wkroczyli tam Sowieci i niemal natychmiast wsadzili do obozu Polaków, jest co najmniej nieporozumieniem.
k
konrad
A to aby poprawnie politycznie tak pisać że obóz Armia Czerwona wyzwoliła i tysiące ludzi uratowała.
Rosjanie wyrwali nas z rąk niemieckich nazistów i ukraińskich banderowców.
Toż to chlebodawca po premii może dziennikarzom polecić.
Wróć na i.pl Portal i.pl