Zawyły syreny alarmowe w 80. rocznicę powstania w getcie. W południe rozpoczęły się uroczystości państwowe

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Prezydenci Izraela, Polski i Niemiec przed Pomnikiem Bohaterów Getta
Prezydenci Izraela, Polski i Niemiec przed Pomnikiem Bohaterów Getta Fot. Kancelaria Prezydenta RP
W samo południe w Warszawie zawyły syreny alarmowe. W ten sposób w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim uczczono pamięć bohaterów zrywu. Z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Izraela Isaaka Herzoga, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli środowisk żydowskich rozpoczęły się główne uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

Syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania funkcjonujące w zasobach wojewody mazowieckiego zostały włączone o godz. 12 w środę i wyły w stolicy przez minutę. Uruchomienie alarmu miało na celu uczczenie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie, ale także przetestowanie poprawności działania systemu.

W samo południe początek uroczystości

W środę w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Izraela Isaaka Herzoga, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli środowisk żydowskich rozpoczęły się główne uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia m.in. prezydentów Polski, Izraela i RFN. Odbędzie się także ceremonia złożenia wieńców przez prezydentów przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Wśród zebranych są m.in. obie pary prezydenckie - polska i niemiecka, prezydent Izraela Isaac Herzog, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, prezes IPN Karol Nawrocki, abp. Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

19 kwietnia 1943 r. Największy akt sprzeciwu przeciw Holokaustowi

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się "prowadzić bezwolnie na rzeź".

Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Dla Niemców symbolicznym aktem "zakończenia misji ostatecznego rozprawienia się z Żydami Warszawy" było wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie. Walki pojedynczych grup trwały jednak dalej, w maju i czerwcu.

od 16 lat

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Jak co roku Żydzi świętują swoich bohaterów walk w getcie z niemieckim okupantem, z tym samym okupantem, którego witali łukami triumfalnymi z kwiatów, chlebem i solą, w 1939r., gdy wkraczał do Polski – witali go z radością, bo likwidował znienawidzoną przez Żydów Polskę.

Żydzi, ich powszechne w Polsce i na Zachodzie media będą ubolewać nad żydowskimi ofiarami walk w getcie w Warszawie, w holokauście. Jednak nie będzie najmniejszym odczuwalnym dla nich dysonansem, że jednocześnie w tych samych żydowskich mediach, żydowscy, syjonistyczni dziennikarze nawołują i pochwalają bombardowanie Syrii, atak na Koreę Płn., tak jak wyrażali zadowolenie ze wszystkich wcześniejszych zbrodni wojennych dokonanych przez rządzone przez Żydów USA. Oto żydowska moralność. Wtóruje jej moralność żydo-katolickiego Kościoła: antysemityzm jest grzechem – nacjonalizm jest herezją.
O
Olaf
Nie bylo placzu ukrainskich dzieci .czy juz sie przyzwyczaily do naszych swiąt .tak jak ostatnio było przy poprzednich .ale wystarczy zeby pis nie straszyl polakow Putinem .jedyny kraj w europie .ktory stosuje metode strachu !!!
Wróć na i.pl Portal i.pl