Zawetowana ustawa o działach administracji. Spotkanie prezydenta i premiera

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zawetowana ustawa o działach administracji. Dziś spotkanie prezydenta i premiera
Zawetowana ustawa o działach administracji. Dziś spotkanie prezydenta i premiera Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim ws. zawetowanej przez głowę państwa ustawy o działach administracji rządowej. Wcześniej prezydent napisał w sprawie nowelizacji list do liderów Zjednoczonej Prawicy.

O godz. 11.30 do Pałacu Prezydenckiego przybył premier Mateusz Morawiecki. Jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyło zawetowanej ustawy o działach administracji rządowej. Konsultacje zakończyły się o godz. 13.30.

W spotykaniu uczestniczyli również m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Z kolei ze strony prezydenta w rozmowach wzięli udział: szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, szef gabinetu prezydenta Piotr Szrot, minister w KPRP Małgorzata Paprocka, doradca prezydenta Paweł Sałek.
Pojawili się również przedstawiciele leśników.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że spotkanie miało charakter roboczy i nie przewidziano briefingu prasowego po jego zakończeniu. Nie będzie także komunikatu z jego przebiegu.

List prezydenta do liderów Zjednoczonej Prawicy

„DGP” dotarł do listu prezydenta Andrzeja Dudy z listopada 2020 roku do liderów Zjednoczonej Pawicy i premiera ws. ustawy.
„W związku z projektem przeniesienia kwestii leśnictwa i łowiectwa z obszaru odpowiedzialności ministra właściwego do spraw środowiska do ministra właściwego do spraw rolnictwa apeluję o ponowną analizę tej propozycji” – napisał prezydent, cytowany przez dziennik.

W opublikowanym liście czytamy, że „proponowana zmiana idzie w przeciwnym kierunku do przyjętych założeń i powoduje nakładanie się kompetencji dwóch ministrów, co doprowadzi do sporów kompetencyjnych i negatywnie wpłynie na ochronę przyrody w Polsce”.

Dziennik wskazuje, że Andrzej Duda używa w liście podobnych argumentów, które w nieoficjalnych rozmowach podnoszą członkowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

„To oni dziś decydują, co się dzieje w regionalnych dyrekcjach lasów. Choć jednocześnie zapewniają, że na dłuższą metę jest im obojętne, gdzie lasy ostatecznie trafią, bo to ich człowiek, Edward Siarka, jest rządowym pełnomocnikiem ds. leśnictwa i łowiectwa” - czytamy.

Weto prezydenta

8 stycznia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej.

Nowelizacja w założeniu ma usprawnić działalność i funkcjonowanie rządu, m.in. poprzez wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologii, leśnictwa i łowiectwa oraz centrum administracyjnego rządu.

W uzasadnieniu decyzji prezydenta o zawetowaniu ustawy napisano, że wątpliwość Andrzeja Dudy wzbudziła zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko nowego działu leśnictwo i łowiectwo.

„Biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. W czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą. Z tych względów, ta kwestia powinna być przedmiotem ponownej, szerokiej debaty, w czasie której stanowiska przedstawić będą mogły wszystkie zainteresowane strony” - czytamy w dokumencie.

Kolejną zmianą budzącą wątpliwość prezydenta, szczególnie, co do czasu wprowadzenia, jest nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej.

„Jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu. Od wielu lat wiadomym jest, że pensje osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym w szczególności ekspertów, zajmujących stanowiska podsekretarzy stanu wymagają podniesienia, z uwagi na zakres obowiązków i odpowiedzialność. Uważam, że zmiany takie są nie tylko potrzebne, ale konieczne. Mój sprzeciw budzą dwa aspekty. Po pierwsze, czas, w którym proponowana nowelizacja jest procedowana. Po drugie, jej niepełny, niesystemowy charakter. Czas walki z pandemią Covid-19 nie jest w moim przekonaniu właściwym czasem na zmiany w administracji, w szczególności polegające na podniesieniu uposażeń części podsekretarzy stanu. Podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu stanowić będzie wyraźne odstępstwo od wcześniejszych, podjętych właśnie w czasie walki z COVID-19, decyzji ustawodawcy dotyczących wynagrodzeń urzędników państwowych” - uzasadniał prezydent.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl