Zaskakujące dobre wyniki gospodarki Chin. Wzrost przebija prognozy, ale czy na długo?

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Specjalna strefa ekonomiczna Shenzen to jedno z kół zamachowych gospodarki Chin
Specjalna strefa ekonomiczna Shenzen to jedno z kół zamachowych gospodarki Chin Charlie fong/Wikipedia
Chińska gospodarka rozwijała się w pierwszych trzech miesiącach tego roku w szybszym niż oczekiwano tempie, w czym pomogła polityka mająca na celu stymulowanie wzrostu i silniejszego popytu, poinformował rząd ChRL. Druga co do wielkości gospodarka świata rozwijała się w tempie 5,3 proc. rocznie w okresie styczeń-marzec, przewyższając prognozy analityków na poziomie około 4,8 proc., wynika z oficjalnych danych. W porównaniu z poprzednim kwartałem gospodarka wzrosła o 1,6 proc.

Chińska gospodarka z trudem odbija się po pandemii COVID-19, a spowolnienie popytu i kryzys na rynku nieruchomości wpłynęły na jej wzrost. Dzisiejsze, lepsze niż oczekiwano, dane pojawiły się kilka dni po tym, jak Chiny poinformowały, że ich eksport spadł w marcu o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy import również osłabł. Inflacja spadła, odzwierciedlając presję deflacyjną wynikającą ze słabego popytu w obliczu kryzysu w sektorze nieruchomości.

Skąd ten wzrost?

Produkcja przemysłowa w pierwszym kwartale wzrosła o 6,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a sprzedaż detaliczna rosła w rocznym tempie 4,7 proc. Inwestycje trwałe, w fabryki i sprzęt, wzrosły o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Według ekonomistki Louise Loo z Oxford Economics, silny wzrost w okresie styczeń-marzec był wspierany przez "szeroko zakrojone wyniki produkcji", zwiększone wydatki gospodarstw domowych z powodu świąt Księżycowego Nowego Roku oraz politykę, która pomogła zwiększyć inwestycje. Loo zauważyła, że likwidacja nadwyżki zapasów, normalizacja wydatków gospodarstw domowych po świętach oraz ostrożne podejście do wydatków rządowych i innych bodźców wpłyną na wzrost w tym kwartale.

Pesymiści czyli realiści

Decydenci polityczni przedstawili szereg środków polityki fiskalnej i monetarnej, ponieważ Pekin stara się pobudzić gospodarkę. Chiny wyznaczyły ambitny cel wzrostu PKB o około 5 proc. w 2024 roku. Tak silny wzrost zazwyczaj pchałby ceny akcji w całym regionie w górę. Jednak we wtorek akcje azjatyckie gwałtownie spadły na Wall Street. Indeks Shanghai Composite stracił 1,4 proc., a Hang Seng w Hongkongu 1,9 proc. Benchmark dla mniejszego rynku w Shenzhen, w południowych Chinach, stracił 2,8 proc.

Silniejszy wzrost w największej gospodarce regionu byłby zwykle postrzegany jako pozytywny dla jej sąsiadów, którzy w coraz większym stopniu polegają na popycie z Chin w celu napędzania własnych gospodarek. Jednak silne dane dotyczące wzrostu są również postrzegane jako sygnał, że rząd wstrzyma się z dalszymi bodźcami.

źr. VOA News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl