ZAPYTAJ LEKARZA | Czy leki obniżające ciśnienie niekorzystnie wpływają na sferę seksualną?

PG
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Nadciśnienie tętnicze występuje również u młodszych osób. U młodzieży związane jest to z chorobami nerek lub gruczołów wydzielania wewnętrznego?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
U dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia najczęściej nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny to znaczy spowodowane jest uwarunkowaniami genetycznymi, na które nakładają się czynniki środowiskowe: otyłość, brak ruchu, nieodpowiednia dieta, stosowanie używek czy środków anabolicznych.

Czy leki obniżające ciśnienie niekorzystnie wpływają na sferę seksualną?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
Poprzez systematyczne leczenie nadciśnienienia tętniczego można osiągnąć poprawę funkcji seksualnych. W przypadku zaburzeń potencji lekarz eliminuje leki diuretyczne, większość leków beta-adrenolitycznych czy działających na układ współczulny. Istnieją natomiast grupy leków całkowicie bezpiecznych, a nawet poprawiające sprawność seksualną. Należą do nich sartany, inhibitory konwertazy, antagoniści wapnia i nebiwolol.

Nadciśnienie tętnicze powinno być leczone tylko i wyłącznie przez lekarza specjalistę? Czy przewlekłe przyjmowanie leków niszczy nasz organizm?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
Większość chorych z nadciśnieniem tętniczym może i powinna być leczona przez lekarzy rodzinnych i lekarzy internistów. Chorzy z towarzyszącymi schorzeniami serca, nerek, gruczołów dokrewnych powinni trafiać do kardiologa, nefrologa czy endokrynologa. Hipertensjolog, tj. lekarz specjalista leczenia nadciśnienia tętniczego, zajmuje się przypadkami nadciśnienia złośliwego opornego czy podejrzewanego o wtórną przyczynę. Co do drugiej części pytania - leki hipotensyjne chronią nasze serce, naczynia. Odpowiednio dobrane preparaty i dawki leku wydłużają życie, zmniejszają ryzyko zachorowania na udar mózgu, zawał serca, niewydolność nerek czy migotanie przedsionków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZAPYTAJ LEKARZA | Czy leki obniżające ciśnienie niekorzystnie wpływają na sferę seksualną? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polsart plus, bisocardu i Amlopine na wieczór ot i zestaw cudów medycznych jaki pozostał mi w codziennej diecie po 6 zmianach leków. Lekarz za każdym razem otrzymywał ode mnie informacje o tym co jest nie tak. Nic to nie dało. Ten zestaw wyłączył mnie ze wszystkich męskich aktywności i mimo, że ciśnienie mam książkowe to pomimo 51 lat czuje się wrakiem. 47 lat żyjąc z nadciśnieniem nie miałem problemów z żadną sferą a teraz impotencja, bezsenność, ciągle bóle głowy, bóle stawów, utrata smaku, pogorszenie widzenia, rozdrażnienie, szumy w uszach. To tylko poważniejsze problemy. Co robić, rzucic leki by wszystko było jak dawniej, dodać kolejne by było jeszcze gorzej?
Wróć na i.pl Portal i.pl