Zamek w Malborku znów przyciągnął tysiące zwiedzających na Noc Muzeów. Spacer za złotówkę w zabytku klasy światowej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Około 3,5 tysiąca zwiedzających wzięło udział w Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zabytek klasy światowej można było zobaczyć wieczorem 13 maja i już po północy 14 maja.

Noc w zamku w Malborku towarzystwie przewodnika

Bilety za symboliczną cenę na Noc Muzeów w Muzeum Zamkowym w Malborku zostały wyprzedane bardzo szybko drogą internetową. Organizatorzy zostawili niewielką pulę wejściówek do zakupu w muzealnych kasach. Zainteresowanie duże, bo to co roku okazja, by za złotówkę zwiedzić jeden z najpiękniejszych zamków świata. Tym razem z tej możliwości w ciągu sześciu godzin skorzystało około 3,5 tysiąca osób. Po dawnej warowni krzyżackiej i później także twierdzy królów polskich oprowadzali przewodnicy ze stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich.

Spacer po zamku w trakcie Nocy Muzeów trwa około półtorej godziny. Zaczynał się przy kasach na pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego. Stąd grupy wędrowały wałami von Plauena w stronę bramy głównej, przez dziedziniec Zamku Średniego. Na Zamku Wysokim na trasie zwiedzania znalazły się tarasy z ogrodem wielkich mistrzów, kaplica św. Anny, dziedziniec Zamku Wysokiego, krużganki i kościół Najświętszej Marii Panny.

Na Zamku Średnim trasa wiodła przez Wielki Refektarz (sala, w której swego czasu odbywały się największe uczty średniowiecznej Europy), Pałac Wielkich Mistrzów i po zejściu do fos uczestnicy zmierzyli na Międzymurzu Zachodnie, gdzie wycieczka dobiegała końca. Tam właśnie rozlegały się oklaski dla przewodników w podziękowaniu za wiedzę, którą w ciągu pół godziny przekazali na temat historii zamku od momentu jego budowy do czasów dzisiejszych.

Turystów, którzy zdecydowali się zwiedzić zamek w Noc Muzeów, oprowadzało około 50 przewodników. Muzeum Zamkowe wsparli też harcerze z malborskiego hufca ZHP, kierując ruchem na ul. Starościńskiej. Kolejny rok z rzędu w wydarzenie włączyło się również Archiwum Państwowe w Malborku, którzy na trasie zwiedzania przygotowali stoisko z ciekawostkami na temat Mikołaja Kopernika z okazji trwającego Roku Kopernika.

Zamek w Malborku jest jednym na Pomorzu i jednym z 17 polskich obiektów znajdujących się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Został na nią wpisany w grudniu 1997 roku podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Neapolu. Tym obiektem klasy światowej zarządza od 1961 roku powołane w tym celu Muzeum Zamkowe.

29 kwietnia rozpoczął się i potrwa do 30 września sezon wiosenno-letni. W tym okresie zamek będzie można zwiedzać codziennie w wydłużonych godzinach od 9 do 20.

Poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. W tym dniu dostępna jest tylko trasa zielona i obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik w wysokości 15 zł - informuje Muzeum Zamkowe.

CZYTAJ TEŻ: Jak zamek w Malborku był wpisywany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

7 najtańszych kierunków na wakacje all inclusive w lipcu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl