Założyciel niemieckiej telewizji publicznej ZDF zataił nazistowską przeszłość. "Budował zbrodniczą narrację III Rzeszy"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
W związku z przeprowadzeniem nowych ustaleń dotyczących zaangażowania Karla Holzamera w narodowy socjalizm, ZDF zmienił już informacje biograficzne na stronie internetowej stacji.
W związku z przeprowadzeniem nowych ustaleń dotyczących zaangażowania Karla Holzamera w narodowy socjalizm, ZDF zmienił już informacje biograficzne na stronie internetowej stacji. Flickr/ Isabell Schulz/ CC BY-SA 2.0
Wyszły na jaw kompromitujące fakty z przeszłości założyciela niemieckiej stacji publicznej ZDF. Okazuje się, że Karl Holzamer w swojej biografii zataił przynależność do SA i długość członkostwa w NSDAP. "Jako korespondent wojenny Wehrmachtu aktywnie budował zbrodniczą narrację III Rzeszy" – podkreślił konsul RP w Berlinie Marcin Król.

Sfałszowana biografia założyciela ZDF. "Wielu nazistów mogło bezkarnie dożyć starości"

"Oczywiście dobrze, że te sprawy wychodzą na jaw. Lepiej późno niż wcale, ale wielka szkoda i niesprawiedliwość, że wielu nazistów mogło bezkarnie, często w nieosiągalnym dla większości dobrobycie (szczególnie Polaków żyjących w realiach PRL) dożyć spokojnej starości" – ocenił konsul Marcin Król.

Sprawa sfałszowanej biografii Karla Holzamera wypłynęła przy okazji obchodzonego w tym roku przez ZDF jubileuszu 60-lecia stacji.

– W trakcie przygotowań archiwum firmy ZDF sprawdziło informacje biograficzne, stwierdzając nieprawidłowości. W rezultacie zlecono wewnętrzne kwerendy, korzystając nie tylko z archiwum ZDF, ale także z zasobów archiwów państwowych, w tym Archiwum Federalnego – poinformowało dpa.

W związku z przeprowadzeniem nowych ustaleń, dotyczących zaangażowania Holzamera (1906-2007) w narodowy socjalizm, ZDF zmienił już informacje biograficzne na stronie internetowej stacji.

Karl Holzamer zataił fakty o swoim członkostwie w NSDAP

We wtorek nadawca opublikował także wyniki dochodzenia w sprawie życiorysu swojego pierwszego szefa, który pełnił to stanowisko w latach 1962-1977. Holzamer zataił swoje członkostwo w SA – paramilitarnej organizacji bojowej niemieckiej nazistowskiej partii NSDAP, a także swoje członkostwo w NSDAP, które miało miejsce od 1937 do 1945 roku (Holzamer przyznawał się tylko do członkostwa w latach 1937-39).

– Wizerunek, który nakreślił Holzamer, nie odpowiada prawdzie historycznej – skomentował obecny dyrektor ZDF Norbert Himmler.

– Jego zasługi w okresie powojennym, jako profesora na nowo otwartym Uniwersytecie w Moguncji i pierwszego dyrektora ZDF, kontrastowały z jego zaangażowaniem w reżim nazistowski, który częściowo ukrywał, a częściowo reinterpretował – dodał.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Kariera dziennikarska Holzamera w czasach nazistowskich. "Potrzebne dalsze ustalenia"

Zdaniem historyka Martina Sabrowa, który weryfikował życiorys Holzamera, "po 1945 roku Karl Holzamer nie przedstawiał zgodnie z prawdą istotnych aspektów swojej postawy politycznej i ideologicznej w okresie nazistowskim".

Jak podkreślił Sabrow, badania te mają na razie charakter prowizoryczny. – Dla ich pełnego potwierdzenia potrzebne byłyby dalsze ustalenia, które przyjrzałyby się bliżej postawie politycznej i karierze dziennikarskiej Holzamera w czasach nazistowskich, a w szczególności jego pracy jako reportera radiowego i korespondenta wojennego – a z drugiej strony własnego traktowania swojej przeszłości po 1945 roku przez władze alianckie i niemieckie, a także w swoich prywatnych i publicznych wypowiedziach – wyjaśnił Sabrow.

od 16 lat

Ted

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl