Zakopane przegrało w NSA. Jednak i tak będzie pobierało opłatę miejscową

Łukasz Bobek
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w Zakopanem nie powinno się pobierać opłaty miejscowej. NSA uchylił jedną z uchwał rady miasta Zakopanego dot. uchwały miejscowej. Miasto pod Giewontem jednak nadal będzie mogło pobierać od turystów ten podatek, bo nadal w obrocie prawnym jest rozporządzenie wojewody małopolskiego określające miejscowości w Małopolsce, które mogą pobierać opłatę miejscową.

Werdykt NSA zamyka sprawę skargi na uchwałę miasta, którą złożył turysta Bogdan Achimescu. Mężczyzna, który odwiedził Zakopane w 2015 roku, zakwestionował pobór opłaty klimatycznej. Według niego podatek został pobrany bezprawnie, bo miasto i strefa, w której leży, nie spełniają kryteriów czystości powietrza.

- Czyste powietrze jest prawem, którego trzeba bronić. Bardzo się cieszę z wyroku NSA, bo wreszcie kończy tę sprawę – mówi Achimescu po ogłoszeniu wyroku NSA. - Proces trwał blisko trzy lata. Zakopane cały czas próbowało go przedłużać, szukało kruczków prawnych m.in. występując do Trybunału Konstytucyjnego, ale się nie udało. Wygraliśmy – dodaje.

Sprawa jest jednak połowicznym zwycięstwem. W rzeczywistości bowiem nic nie zmieni. Zakopanem nadal zamierza pobierać opłatę miejscową.
- Wyrok, który zapadł, odnosi się do Uchwały Rady Miasta Zakopane z 2008r. Jej uchylenie nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty – mówi Grzegorz Cisło, sekretarz urzędu miasta Zakopanego. - To była uchwała dotycząca wykazu miejscowości, gdzie można pobierać opłatę miejscową. W tej sytuacji obowiązuje bowiem wcześniejsze Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego wskazujące miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową. Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości, w Wiśle – dodaje sekretarz.

Opłata ta wynosi 2 zł dobę spędzoną przez turystę w Zakopanem. Rocznie miasto pod Giewontem ma z tego tytułu ok. 4 mln zł.

- Nie oznacza to oczywiście, że miejscowości turystyczne nie powinny dbać o jakość powietrza, jednak od egzekwowania skuteczności i skali tych działań są inne mechanizmy. Wyrok jest zresztą nieadekwatny do aktualnej sytuacji. Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w Zakopanem było w ubiegłym roku najlepsze ze wszystkich przebadanych miast w Województwie Małopolskim. Postrzegane jest więc jako jeden z liderów w walce ze smogiem ze względu na znaczącą poprawę parametrów jakości powietrza w ciągu ostatnich lat – mówi Grzegorz Cisło.

I dodaje, że wpływy do budżetu miasta Zakopane z tytułu opłaty miejscowej pozwalają zarówno na realizację inwestycji i programów związanych z ograniczeniem niskiej emisji, jak również na rozwój i utrzymanie infrastruktury, która musi być dostosowana do potrzeb turystów, a także na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście.

Według danych Systemu monitoringu jakości powietrza małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) od stycznia do końca grudnia 2017 roku Zakopane zanotowało 54 dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10. Natomiast w 2018 roku dni z przekroczeniami było już 33.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. ws. poziomów niektórych substancji w powietrzu dla pyłu zawieszonego PM10 określa dobową normę na 50 μg na m3, którą zgodnie z prawem można przekroczyć nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 15. Co to jest andrus?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zakopane przegrało w NSA. Jednak i tak będzie pobierało opłatę miejscową - Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
arkorar
to po co są rozpatrywane jakie kolwiek sprawy przez sądy jak i tak chuj. z tego wychodz ..tak czy siak i tak płacić trzeba ..bezsensu ktoś wypierdala pieniądzę podatników czyli i moje...
G
Gość
Nad morzem Hel cały sprywatyzowany, jeziora zagrabione, lasy pogrodzone. Brawo solidarni.
G
Góral
W Zakopanem nie mieszkają górale od bardzo dawna. Tam się ludzie tylko pod górali podszywają. Chcecie prawdziwą tradycję i kulturę to zapraszam do Jurgowa
k
kolo
A ten komunistyczny debilizm kiedy bedzie ukrócony?? Potem stawiają debilne bramy co ludzi zabijają albo hotele z betonu.. A tak w ogole, po jaki ch..j tam jeździcie?? Pół roku bez jednego turysty i po idiotach, ale skoro żywicie nierobów..
k
krakus od wiekow
Gorole zapomnialy ze dusa sie w tym powiycu jakim oddychaja !Dyc nazykaja ze -bucyna sie niy chce rozwijac przez te dymy i atomy jakie na podhalu som zawiysone -ale po dudki rynce wyciongaja hej .
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Zakopane przegrało w NSA. Jednak i tak będzie pobierało opłatę miejscową
n
nietur
Odwiedzaj Zakopane i skracaj swoje życie.
Wróć na i.pl Portal i.pl