Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia biologiczne i terrorystyczne na Stadionie ŁKS im. Władysława Króla w Łodzi

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
7 marca 2024 roku na stadionie im. Władysława Króla w Łodzi odbędą się ćwiczenia w ramach projektu Safe Stadium. Ćwiczenia organizowane są przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Miejską Areną Kultury i Sportu w Łodzi - informuje Aneta Sobieraj, Rzecznik Prasowy KWP w Łodzi.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi jest partnerem w projekcie "Safe Stadium - Zintegrowany system poprawiający bezpieczeństwo CBRN w masowych obiektach sportowych (Integrated large sport facilities protection system supporting the CBRN security of mass events) dofinansowanym z Programu Komisji Europejskiej Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Internal Security Fund - Police). Za koordynację całego przedsięwzięcia odpowiada Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, a w gronie konsorcjum projektowego, oprócz KWP w Łodzi, znaleźli się min. Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi, Seris Konsalnet, Real Madrid CF (Hiszpania), INTA (Hiszpania), ISEMI (Słowacja).
Finalnym etapem projektu są wielkoskalowe ćwiczenia mające na celu przetestowanie procedur i rekomendacji opracowanych w ramach projektu, które przeznaczone są głównie dla służb porządkowych organizatorów imprez sportowych oraz administratorów obiektów To właśnie Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi będzie gospodarzem pierwszych ćwiczeń w ramach projektu, które odbędą się w dniu 7 marca 2024 roku na stadionie im. Władysława Króla w Łodzi. Specjalnie na to wydarzenie ze Słowacji do Łodzi przyjedzie klub piłkarski FK Gerlachov, który rozegra mecz z drużyną ŁKS III Łódź. Choć samo spotkanie obu klubów piłkarskich przebiegnie spokojnie, na koniec meczu zdarzy się incydent, na który będą musiały odpowiedzieć służby organizatora imprezy (w tej roli partner projektowy Seris Konsalnet) oraz przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej. Eksperci projektowi zwracają również uwagę na współdziałanie funkcjonariuszy policji i straży pożarnej w tego typu obiektach w reakcji na zdarzenie o charakterze kryzysowym. Wspomniane elementy będą stanowiły kluczowe elementy składowe ćwiczenia pod kryptonimem „Stadion-24”.

Ćwiczenie będzie symulacją zagrożeń terrorystycznych jakie mogą wystąpić w tego rodzaju miejscach. W wydarzeniu będą brały udział jednostki Policji garnizonu łódzkiego m.in. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Łodzi, Oddział Prewencji Policji w Łodzi, Komenda Miejska Policji w Łodzi, oraz inne podmioty, w tym funkcjonariusze JRG4 – Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Ponadto, do udziału w ćwiczeniach zaproszony został Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny w Krakowie, który zaprezentuje podczas działań Lekki Transporter Opancerzony TUR VI.

W rolę widzów imprezy sportowej wcielą się studenci Uniwersytetu Łódzkiego oraz słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi zs. w Sieradzu. Przedsięwzięcie pozwoli przetestować i ulepszyć proponowane środki zapobiegawcze i procedury reagowania. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 300 osób w tym około 150 policjantów. Całość przedsięwzięcia będzie na bieżąco obserwowana przez około 50 obserwatorów w tym przez grupę zagranicznych przedstawicieli zajmujących się tematyką bezpieczeństwa - kończy Aneta Sobieraj, Rzecznik Prasowy KWP w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki