Zaćmienie Słońca 2022 w Polsce. Zobacz zdjęcia tego niezwykłego zjawiska

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Zaćmienie Słońca to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, jakie możemy oglądać na niebie. Tym razem głębokie, częściowe zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania w całej Polsce. Są jednak regiony, w których będzie wyjątkowo dobrze widoczne. Kiedy oglądać zaćmienie słońca w 2022 roku? Zaćmienie śledzimy wraz z Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.

Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca w 2022 roku?

Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. W 2022 roku było już oglądane 30 kwietnia na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy.

Kolejne takie zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Tym razem będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach.

Zaćmienie Słońca 2022. Kiedy oglądać?
Zaćmienie Słońca 2022. Kiedy oglądać? Krystiana Konieczna

Kiedy dokładnie będzie można je oglądać? Do obserwacji warto się przygotować już przed godziną 11:13. Widowisko na niebie zakończy się chwilę po godzinie 13:32. Największa faza zaćmienia będzie widoczna w północno-wschodnich rejonach naszego kraju (faza wyniesie 46 proc.), a najsłabiej zjawisko będzie obserwowane w południowo-zachodnich częściach Polski (od 33 do 35 proc.).

W jaki sposób powstaje zaćmienie słońca? Trzy rodzaje zaćmienia

Zaćmienie Słońca ma miejsce, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które zwykle dociera do Ziemi.

Jak tłumaczy NASA na swojej stronie, istnieją trzy rodzaje zaćmienia Słońca:

  • Całkowite: jest widoczne z niewielkiego obszaru Ziemi. Ludzie, którzy je widzą, znajdują się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię. Niebo staje się wtedy bardzo ciemne, jakby była noc. Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej.
  • Częściowe: ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii prostej. Z ziemskiej perspektywy Słońce jest wtedy zasłonięte jedynie częściowo.
  • Obrączkowe: ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie blokuje całego widoku Słońca i wygląda jak ciemny dysk na tle większego dysku, jakim jest Słońce. Widok jest niesamowity – wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl