Za długi czynszowe mieszkania pójdą na licytację, czyli przymusową sprzedaż, mieszkanie może stracić nawet właściciel

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Już ponad półtora roku temu w rodzimych mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o tym, że rząd zamierza ułatwić licytację mieszkań na poczet zaległych opłat. Takie informacje mogły ucieszyć te osoby, które mają sąsiadów długotrwale zalegających z opłatami za mieszkanie. W opisywanej sytuacji, zarządca budynku musi bowiem odpowiednio podnieść spółdzielcze opłaty eksploatacyjne lub zaliczki na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, aby zapewniona była płynność finansowa.
Już ponad półtora roku temu w rodzimych mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o tym, że rząd zamierza ułatwić licytację mieszkań na poczet zaległych opłat. Takie informacje mogły ucieszyć te osoby, które mają sąsiadów długotrwale zalegających z opłatami za mieszkanie. W opisywanej sytuacji, zarządca budynku musi bowiem odpowiednio podnieść spółdzielcze opłaty eksploatacyjne lub zaliczki na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, aby zapewniona była płynność finansowa. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą wystawić na licytację mieszkanie swojego członka za długi czynszowe i z tego prawa korzystają. Obecnie, gdy drastycznie wzrastają opłaty, takich przypadków może być coraz więcej. Dobiegają też końca prace nad zmianami w prawie, które licytowanie mieszkań za długi mają ułatwić. Dla kogo taka zmiana prawa będzie największym zagrożeniem?

Spis treści

Jeszcza więcejłzielniach i we wspólnotach przestanie wnosić opłaty?

Drastyczne wzrosty kosztów eksploatacji mieszkań wynoszące nawet kilkadziesiąt procent są ogromnym problemem dla właścicieli „M”. Wspomniane podwyżki będą stanowiły wyzwanie, nawet jeśli wejdą w życie zapowiadane przepisy ustanawiające limit kosztów ciepła sieciowego i graniczne ceny prądu oraz gazu.

Obecna sytuacja wzbudza niepokój również wśród zarządców budynków wielorodzinnych (tzn. zarządów wspólnot i spółdzielni oraz samodzielnych zarządców nieruchomości). Wydaje się bowiem prawdopodobne, że już niebawem w przypadku wielu bloków zaczną rosnąć zaległości w opłatach za mieszkanie. Taka sytuacja dotycząca większej liczby lokali może skutkować zachwianiem stabilności finansowej wspólnoty lub spółdzielni.

Zarządcy budynków wielorodzinnych pozytywnie wypowiadali się o zmianie przepisów mającej ułatwić licytację mieszkania na poczet długów. Choć wspomniana modyfikacja ustawy o własności lokali nie została jeszcze wprowadzona, to i tak obowiązujące aktualnie prawo daje możliwość skutecznego zlicytowania mieszkania członka wspólnoty czy spółdzielni za długi.

Licytacja mieszkania za długi: kiedy przepisy prawa pozwalają na jej przeprowadzenie

Już ponad półtora roku temu w rodzimych mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o tym, że rząd zamierza ułatwić licytację mieszkań na poczet zaległych opłat. Takie informacje mogły ucieszyć te osoby, które mają sąsiadów długotrwale zalegających z opłatami za mieszkanie. W opisywanej sytuacji, zarządca budynku musi bowiem odpowiednio podnieść spółdzielcze opłaty eksploatacyjne lub zaliczki na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, aby zapewniona była płynność finansowa.

- Innymi słowy, sąsiedzi przynajmniej czasowo płacą za zadłużonego właściciela mieszkania albo posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Ustawodawca w celu zdyscyplinowania mieszkańców bloków dał wspólnocie mieszkaniowej możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o licytację lokalu na poczet długów. Taki wariant rozwiązania problemu z zaległymi opłatami przewiduje artykuł 16 ustawy o własności lokali. Do tego artykułu odwołują się również przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dające spółdzielni możliwość licytacji lokalu w zarządzanym przez nią bloku lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Pojawia się jednak problem, ponieważ wspomniany artykuł 16 mówi o „długotrwałym” zaleganiu z zapłatą należnych opłat.

- Nie wiadomo zatem dokładnie, jak duże zaległości w opłatach za mieszkanie uzasadniają licytację nieruchomości przez komornika - komentuje Magdalena Markiewicz.

Nieprecyzyjność artykułu 16 ustawy o własności lokali sprawia, że sądy raczej niechętnie orzekają o licytacji mieszkania na poczet długów wobec spółdzielni lub wspólnoty.

- Jest to bowiem bardzo daleko idąca ingerencja w chronione Konstytucją RP prawo własności, o czym mówi Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 lipca 2013 r. (sygn. SK 12/12) - tłumaczy ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Będą nowe przepisy: jak nowe prawo ułątwi zarządcom zlicytować właściciela mieszkania za długi czynszowe?

W ramach odpowiedzi na omawiany powyżej problem, rząd postanowił doprecyzować artykuł 16 ustawy o własności lokali - tak, aby sędziowie nie mieli już wątpliwości, co do tego, jak duży poziom długów z tytułu opłat uprawnia do licytacji mieszkania. Projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali przewiduje, że licytacja zadłużonego lokum będzie możliwa, jeśli zaległości w opłatach za mieszkanie (względem wspólnoty lub spółdzielni) przekroczą wymiar roczny.

Festiwal pracy i aktywności seniorów, Gdańsk 2019.

Rewolucja w ulgach podatkowych: nowe 9 000+ dla pracującego...

Niestety, prace nad wspomnianym projektem oznaczonym numerem UB2 w Rządowym Centrum Legislacji mocno się przedłużyły. Ważnym, ale nie jedynym powodem opóźnień jest fakt, że ten projekt ma również uporządkować bałagan związany z nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych odbierającą status spółdzielcy osobom bez tytułu prawnego do lokali.

- Według najnowszych założeń, projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali (UB2) powinien zostać przyjęty przez rząd pod koniec 2022 roku - dodaje Magdalena Markiewicz.

Długi wobec wspólnoty lub spółdzielni mogą być przeszkodą w sprzedaży mieszkania

Opóźnienie w pracach nad ważną i potrzebną zmianą ustawy o własności lokali oznacza, że osoby posiadające zaległości w opłatach za mieszkanie mogą spać nieco spokojniej. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, odsetki od zaległości cały czas są naliczane, a ich wysokość wzrosła po ostatnich podwyżkach stóp procentowych NBP. Po drugie, rządowa propozycja zmiany przepisów może sprawić, że wspólnoty i spółdzielnie będą teraz mniej skłonne na przykład do umorzenia części długów. Po trzecie, w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, spółdzielnia może zamiennie prowadzić egzekucję długów na podstawie samego nakazu zapłaty.

- Mówi o tym Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 sierpnia 2015 r. (sygn. akt III CZP 42/15) - wyjaśnia ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Nie należy też zapominać, że zaległości w opłatach za mieszkanie utrudnią w przyszłości jego sprzedaż. Zgodnie z przepisami (art. 548 KC), zaległości poprzedniego właściciela wobec wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej nie obciążają nabywcy mieszkania - chyba że wyrazi on na to zgodę (na przykład w zamian za obniżkę ceny).

Pomimo takiej konstrukcji przepisów, zaległości w opłatach za mieszkanie zniechęcają wiele osób potencjalnie zainteresowanych danym lokalem.

- Nie jest to do końca bezpodstawne zachowanie ze strony potencjalnych nabywców, ponieważ zarządcy budynku czasem próbują wywrzeć presję na nowym właścicielu i zmusić go do spłaty zadłużenia poprzednika - podsumowuje Magdalena Markiewicz.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za długi czynszowe mieszkania pójdą na licytację, czyli przymusową sprzedaż, mieszkanie może stracić nawet właściciel - Strefa Biznesu

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 listopada, 21:02, Maria Cichocka:

Dziś trzeba być terrorysta i bronić swego dobytku za cenę życia Tak jest przyzwoicie Rządy do tego doprowadzają ze ludzie będą tak robić wysadzać palić i zniszczą bloki i wszystkich przez głupie przepisy wtedy rzad będzie odpowiadał jak ludzie z desperacji wysadzać blok lub.spala i nikt nie będzie miał i niebedzie co licytował tylko ofiary będą

10 listopada, 16:12, Gość:

nie rząd ,ale władze miasta w którym mieszkasz, to oni podnosza czynsze i podatki za mieszkania własnosciowe a nie rząd

10 listopada, 16:45, Gość:

Kłamiesz.

czyli g..no wiesz tepaku hahaha

G
Gość
Najlepsza metoda zabezpieczenia przed eksmisją: PŁACIĆ.

Jeżeli nie płacisz, to jesteś ZŁODZIEJEM. Okradasz właściciela mieszkania, lub wspólnotę, lub spółdzielnię. W każdym z takich przypadków to ktoś inny płaci za ciebie.
G
Gość
4 listopada, 21:02, Maria Cichocka:

Dziś trzeba być terrorysta i bronić swego dobytku za cenę życia Tak jest przyzwoicie Rządy do tego doprowadzają ze ludzie będą tak robić wysadzać palić i zniszczą bloki i wszystkich przez głupie przepisy wtedy rzad będzie odpowiadał jak ludzie z desperacji wysadzać blok lub.spala i nikt nie będzie miał i niebedzie co licytował tylko ofiary będą

10 listopada, 16:12, Gość:

nie rząd ,ale władze miasta w którym mieszkasz, to oni podnosza czynsze i podatki za mieszkania własnosciowe a nie rząd

Kłamiesz.

G
Gość
4 listopada, 21:02, Maria Cichocka:

Dziś trzeba być terrorysta i bronić swego dobytku za cenę życia Tak jest przyzwoicie Rządy do tego doprowadzają ze ludzie będą tak robić wysadzać palić i zniszczą bloki i wszystkich przez głupie przepisy wtedy rzad będzie odpowiadał jak ludzie z desperacji wysadzać blok lub.spala i nikt nie będzie miał i niebedzie co licytował tylko ofiary będą

nie rząd ,ale władze miasta w którym mieszkasz, to oni podnosza czynsze i podatki za mieszkania własnosciowe a nie rząd

G
Gość
Spółdzielnie mieszkaniowe to relikt komuny, tam dopiero się zarabia, prezes bierze 30-40 tysiecy i to z naszych cznszów, a czynsze podnosi władza danego miasta. Czas najwyższy zlikwidowac te spóldzielnie rodzinne w wiekszosci, to towarzystwo jest wiecznie nadęte i bezczelne.
j
ja
4 listopada, 19:57, Maria Cichocka:

Będą ludzie wysadzać budynki i nie będą patrzeć czy zginą i ile zginie Zrobią jak weWrzeszczu wysadził wieżowiec zginęło wielu do czego rządy doprowadza nikt nie odda dorobku życia juz teraz ludzie pękają Ja też gdyby chcieli mi zabrać mieszkanie wysadziłam by je i cały blok Niech bandziory zrobiom mi eksmisjie to ja im zrobię taka ze wielu będzie zabitych i rannych

A kto ludziom karze utrzymywać spółdzielnie, wystarczy się odciąć od tego.

W wielu krajach nie ma czegoś takiego jak spółdzielnie.

jest blok są mieszkańcy wybierają swojego mieszkańca i on zarządza, robi zebrania sami decydują co będą remontować itp.

Wielu mieszkańców często sami cos robią remontuja ustalają priorytety.

Jak komuś noga się powinie straci prace to może odrobić zaległości bo po co maja wynajmować firmę żeby np. Skosila trawę jak może to zrobić mieszkaniec który ma problem finansowy.

Tak to działa.

Czy w Polsce spółdzielnia pozwoli odrobić zaległości ?

Nie ma szans

j
ja
4 listopada, 20:02, Maria Cichocka:

Dziś trzeba być terrorysta i bronić swego dobytku za cenę życia Tak jest przyzwoicie Rządy do tego doprowadzają ze ludzie będą tak robić wysadzać palić i zniszczą bloki i wszystkich przez głupie przepisy wtedy rzad będzie odpowiadał jak ludzie z desperacji wysadzać blok lub.spala i nikt nie będzie miał i niebedzie co licytował tylko ofiary będą

Rządy spółdzielni a spółdzielnia to ludzie, zamiast zlikwidować odejść od tego systemu to płaca.

Czy kiedy kolwiek ludzie w blokach otrzymali konkretne wyliczenia kosztów które ponoszą, czy dyrektorzy spółdzielni pokazują np. Za ile kupują ciepło i za ile sprzedają właścicielom ?

spółdzielnie to państwo w państwie mogą zaciągać kredyty o których ludzie nie maja pojęcia

j
ja
Płacisz do spółdzielni kase, utrzymujesz ludzi którzy potem mogą cie zlicytować.

spółdzielnie powinny zniknąć tak jak jest w wielu krajach i to się sprawdza.

A w czynszach płaci się również na utrzymanie spółdzielni wynagrodzenia i inne.

Dziwie się ze ludzie, właściciele mieszkań nie odetna się od tych spółdzielni
R
Rudy z Budy
30 października, 20:00, Gość:

NIHIL NOVI SUB PiSOLE: Ci wstali z kolan: Krystyna Pawłowicz córka Leona współpracownika UB i NKWD (ps. Demokrata i Warta), aktywisty PPR i PZPR, skazanego za defraudacje. Nie wiadomo czy ich nazwisko jest prawdziwe, bo jeden z dokumentów do współpracy z UB podpisał jako Aleksander Ulfik. Julia Przyłębska żona współpracownika SB ze względu na brak kompetencji nie nadawała się do pracy w zwykłym sądzie ze względu na elementarne błędy popełniane przy wydawaniu orzeczeń, które potem musiały być uchylane. Obie panie działały w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. Piotrowicz odznaczony członek PZPR zasłynął z obrony pedofilii. Ziobro syn członka PZPR w ramach walki z korupcja załatwił żonie, bratu i synowi Przyłębskiej doskonale płatne posady. Zasłynął też z umarzania spraw przeciwko PiS oraz zatrzymań o 6.00 niewinnych ludzi oraz hejtu wysyłanego z MS. Znajomość prawa na poziomie bliskim zera. Macierewicz w latach 60-tych wsypał na SB (homoseksualne haki) kolegów z opozycji w tym Onyszkiewicza i on mówi o donoszeniu i zdradzie. Kaczyński otoczony współpracownikami SB w tym panią Basią, która była sekretarką gen. Janiszewskiego, który był szefem gabinetu gen. Jaruzelskiego. Kim jest sam Kaczyński proszę wrzucić do wyszukiwarki rodzina Kaczyńskich Ukraina Wilhelm Świątkowski, Piotr Polaszczyk mąż Kaczyńskiego etc. a robi się ciekawie. Morawiecki, o którym prasa izraelska prasa pisze, że ma żydowskie korzenie, a były ambasador Izraela mówi, że posyłał dzieci do żydowskiej szkoły Lauder Morasha w Warszawie. Kamiński zasłynął z tego, że załatwił żonie i synowi posady u Glapińskiego (ten, który płaci swoim panienkom po 500-700 tys. z publicznych pieniędzy) oraz z tego, że po pijaku chodzi na czworakach i całuje psy. Brudziński w młodości spędził kilka miesięcy za kratami za chuligaństwo i drobne kradzieże. Terlecki syn współpracownika SB, Cenckiewicz główny historyk PiS wnuk mjr. UB, Czabański działacz PZPR syn współpracownika SB ... i tak dalej ... Gazeta Polska - Najśmieszniejsze w tym jest to, że Sakiewicz to syn Ryszarda członka aparatu bezpieczeństwa PRL i ważnej figury w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Miłosz Kłeczek to szczególnie zajadły hejter z TVP. Co go motywuje? Strach przed hakami? Ojciec Kłeczka, powiązany z synem także biznesowo, w PRL był konfidentem SB. W 1989 r. zadeklarował gotowość szpiegowania baz NATO. Tomaszewski (działacz PiS i agent SB) bliska rodzina posła Kaczyńskiego...

Koles, to co napisales jest bardzo chaotyczne i napisane zla polszczyna.

A poza tym zbyt dlugie tak ze juz po przeczytaniu 1/4 ma sie dosyc i nie czyt do konca.

R
Rudy z Budy
Uwaga na Bozene i Mariusza Starosciak ktorzy wynajmuja mieszkania a pozniej za nie nie placa.
K
Krzysztof
Co oznacza "Jeszcza więcejłzielniach"?
K
Kaj Kaj
Długi wobec wspólnoty lub spółdzielni mogą być przeszkodą w sprzedaży mieszkania?? Co za bzdury ! Mieszkam we wspólnocie, znalazł się dłużnik i ??? ZLICYTOWANO JEGO MIESZKANKO !!
K
Kaj Kaj
Co to jest WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA ? To wiem, bo jestem, elementem WSPÓLNOTY ! ALE CO TO JEST, TA, APÓŁDZIELNIA ? TO NIJAK NIE MOGĘ SOBIE PRZETŁUMACZYĆ ! Jeśli łaska to poproszę o wyjaśnienie co to jest PREWENCJA ? Bo ja prezencję mam ! Bo najczęściej słowo, PREWENCJA, pada z ust URZĘDNIKÓW !
Wróć na i.pl Portal i.pl