XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Już można wysyłać prace. Jakie zadanie czeka na uczestników?

Adam Jakuć
Adam Jakuć
Temat tegorocznego konkursu brzmi: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”
Temat tegorocznego konkursu brzmi: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować” Harris & Ewing/ the United States Library of Congress's Prints and Photographs division
Do 2 lutego br. można wysyłać zgłoszenia na XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. - Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski, a w szczególności przypominać wielki dorobek intelektualny, jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarza ideowego - Romana Dmowskiego. - mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Spis treści

Idea konkursu

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z całej Polski.

- Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski, a w szczególności przypominać wielki dorobek intelektualny, jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarza ideowego - Romana Dmowskiego.
- mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Zadania konkursowe

Uczestnicy konkursu mają do wyboru jedno z trzech trzy zadań: napisanie eseju, wykonanie pracy plastycznej lub zrealizowanie krótkiego filmu. Ich praca musi polegać na interpretacji tegorocznego tematu: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.

- Wskazana kwestia niesie za sobą głęboką myśl Dmowskiego, którą pragnął swoim rodakom zaszczepić, dotyczącą określenia narodu jako wspólnoty wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania i inne uwarunkowania, pracujących na rzecz swojej ojczyzny - tłumaczy prezes Wasilewski.

Nagrody w konkursie

Laureaci otrzymają prestiżowe nagrody, m. in. laptopy, tablety, książki i wiele innych atrakcyjnych upominków. Nauczyciele oraz szkoły również zostaną wyróżnione i nagrodzone. Wszyscy zostaną zaproszeni w marcu br. na uroczystą galę do Białegostoku oraz Drozdowa.

Gdzie wysyłać zgłoszenia?

Podpisane prace należy wysyłać do 2 lutego br.:

  • elektronicznie w formacie pdf/jpg/mp4 za pośrednictwem formularza internetowego poprzez stronę: www.obowiazekpolski.pl/zgloszenia-uczestnikow
  • oraz pocztą na adres: Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok (dotyczy tylko prac plastycznych).

Dodatkowe informacje

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na Facebooku: XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim
Regulamin do pobrania na stronie:

Fundacja Obowiązek Polski

Elektroniczne wersje przydatnych dzieł Dmowskiego można znaleźć na stronie Cyfrowej Biblioteki Myśli Narodowej.

Organizator i partnerzy

Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim organizuje Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Podlaskim Kuratorium Oświaty.

Roman Dmowski

Roman Dmowski (ur. 1864) był jednym z najwybitniejszych polityków w Polsce XX w. Współzałożyciel Narodowej Demokracji. Minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy rosyjskiej. Nazywany jest jednym z ojców polskiej niepodległości.

- Dmowski to wielki myśliciel obozu narodowego, jeden z twórców polskiej idei narodowej, która w symbiozie z wiarą chrześcijańską wpływała na kształtowanie się postaw narodowych Polaków pod koniec zaborów i w 20-leciu międzywojennym - opowiada Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Jego zdaniem, główną cechą działalności Dmowskiego było przesycenie jej silnym poczuciem odpowiedzialności za losy narodu i państwa. - Wzywał, abyśmy do wszystkiego co się dzieje, odnosili się solidarnie, narodowo, po polsku. Niespotykana jest skala dokonań Dmowskiego w dyplomacji międzynarodowej oraz to jaką wiedzę posiadł on mieszkając w zniewolonym przez zabory kraju i jak potrafił ją potem skutecznie wykorzystać w celu odbudowy polskiej niepodległości i kształtowania nowych granic państwa - podkreśla prezes.

Przypomina, że Dmowski był sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego, przywracającego Polskę na mapę Europy. - Dmowski jest wzorem postaw zaangażowanego patriotyzmu na wielu odcinkach życia społecznego. Poza gotowością do walki o wolność Ojczyzny w momencie jej zagrożenia, to także wzór codziennej pracy u podstaw dla swojego narodu - uważa Dariusz Wasilewski.

Zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie obok Łomży. Następnie jego ciało przewieziono do archikatedry warszawskiej, gdzie hołd zmarłemu oddało ok. 150 tys. osób. W tej świątyni 7 stycznia została odprawiona msza św. pogrzebowa. Podczas pogrzebu, według źródeł sanacyjnych (nieprzychylnych Dmowskiemu), wzięło udział 100 tysięcy osób. Zdaniem organizatorów, w ostatnim pożegnaniu Romana Dmowskiego mogło uczestniczyć nawet ponad 200 tysięcy ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Już można wysyłać prace. Jakie zadanie czeka na uczestników? - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl