Wystawa „Cele bezpieki” w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości ponownie otwarta. Od kiedy? Co można będzie zobaczyć?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wystawa „Cele bezpieki” w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości ponownie otwarta. Od kiedy? Co można będzie zobaczyć?
Wystawa „Cele bezpieki” w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości ponownie otwarta. Od kiedy? Co można będzie zobaczyć? Bartek Syta
W gmachu obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginale cele oraz pamiątki po więźniach – np. rysunki i napisy na ścianach. Wśród eksponatów są także pamiątki osób przetrzymywanych m.in. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i we Wronkach.

Od 1 marca 2022 r. zostanie otwarta wystawa „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954", ukazującą powojenne losy powstańców warszawskich. Można ją będzie oglądać w piwnicach budynku Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ekspozycja, przygotowana pierwotnie przez Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00. Ukazuje okrutne represje komunistów stosowane wobec patriotów, bohaterów wojennych, którzy nie spodziewali się, że będą prześladowani i torturowani za walkę o niepodległość.

„Cele bezpieki” to więzienne cele dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego, w tym gen. August Emil Fieldorf „Nil” – organizator i dowódca Kedywu AK oraz zastępca komendanta Głównego Armii Krajowej, powieszony przez komunistów w 1953 r. czy Jan Rodowicz „Anoda” – uczestnik słynnej Akcji pod Arsenałem.

Tu torturowano polskich bohaterów, często przetrzymywano w karcerach w wodzie, w całkowitej ciemności, a także pozbawiano ich snu. Podczas brutalnych przesłuchań byli rozbierani do naga, a mimo mrozu, otwierano okno w pomieszczeniu, do którego ich prowadzono.

W gmachu obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginale cele oraz pamiątki po więźniach – np. rysunki i napisy na ścianach. Wśród eksponatów są także pamiątki osób przetrzymywanych m.in. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i we Wronkach. To elementy biżuterii wykonywane z rybich ości i z chleba, religijne obrazki, krzyżyki oraz szachy zrobione z chleba. Wszystkie pamiątki poddano starannej konserwacji.

Ekspozycję zwiedzać będzie można m.in. z przewodnikiem, prowadzone też będą tu lekcje muzealne. wejście do muzeum od ul. św. Teresy. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

By umówić się na oprowadzanie z przewodnikiem, trzeba się zgłosić mailem na adres [email protected] lub telefoniczne +48 572 330 528 albo za pośrednictwem facebooka: www.facebook.com/celebezpieki/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl