MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja czekają nas ciekawe wydarzenia w różnych lokalizacjach w mieście

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal to wspólna inicjatywa podlaskich uczelni wyższych i BPNT. Ma za zadanie promować naukę, innowacyjność i kreatywność.
Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal to wspólna inicjatywa podlaskich uczelni wyższych i BPNT. Ma za zadanie promować naukę, innowacyjność i kreatywność. Urszula Łobaczewska
"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" - te słowa Marii Curie-Skłodowskiej są hasłem tegorocznej, XX już edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W piątek, 10 maja, został zainaugurowany w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, który jest głównym koordynatorem tegorocznej edycji wydarzenia. W auli pojawiła się też... sama noblistka (w tej roli Karolina Klemczak - studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filia w Białymstoku), która wypowiedziała słynne zdanie oraz przywitała zgromadzonych gości.

Jestem niezwykle dumna, że to właśnie Uniwersytet w Białymstoku koordynuje tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki - zapewniła prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej i koordynator główna tegorocznego PFNiS. - Ten festiwal jest na Podlasiu od 20 lat. To marka sama w sobie, to wydarzenie wyjątkowe.

Dodała, że rokrocznie, podczas festiwalu, uczelnie otwierają się na odwiedzających i zapraszają do swoich wnętrz, laboratoriów, sal dydaktycznych, wykładowych, czy teatralnych.

Chcemy przekonać wszystkich: począwszy od przedszkolaków, skończywszy na seniorach, że nauka jest piękna, że wiedza ma moc, że tu, w podlaskich uczelniach są dokonywane przełomowe odkrycia, które odbijają się szerokim echem, nie tylko w kraju, ale na świecie - dodała Izabela Święcicka. - Warto z podlaskimi uczelniami wiązać swoją przyszłość edukacyjną i zawodową.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki: Nauka nie jest dla nudziarzy

W podobnym tonie, chwaląc naukę wypowiadali się zaproszeni goście, a wśród nich m.in. prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który wspomniał, że "nauka nie jest dla nudziarzy" czy prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej mówiący, że festiwal to okazja dla naukowców, by wyjść z laboratoriów i opowiedzieć o swojej pracy.

Głos zabrali też Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Po wystąpieniach gości rozpoczął się wykład dr Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały”. Inauguracja zakończyła się wirtualnym spotkaniem z prezesem Polskiej Akademii Nauk i pracownikiem Wydziału Biologii UwB prof. dr. hab. Markiem Konarzewskim. Apelował m.in. o zaufanie do nauki. Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja, a wydarzeń jest ponad 500. Wstęp jest bezpłatny, a program jest dostępny na podlaskifestiwal.pl

A już w sobotę, 18 maja, w godz. 10-15, na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Atrakcji nie zabraknie.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny