Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Do Polski przyleci dziś 10 pacjentów

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Do Polski przyleci dziś z Chorwacji 10 pacjentów poszkodowanych w tragicznym wypadku. Wojskowym samolotem lecą po nich ratownicy i lekarze
Do Polski przyleci dziś z Chorwacji 10 pacjentów poszkodowanych w tragicznym wypadku. Wojskowym samolotem lecą po nich ratownicy i lekarze Fot. Twitter/@MZ_GOV_PL
Jak przekazał podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowa Wojciech Andrusiewicz, do Polski przyleci dziś 10, a nie, jak wcześniej zapowiadano, 13 pacjentów. Stan trojga rannych zmienił się na tyle, że nie mogą wziąć udziału w dzisiejszym transporcie.

O godzinie 10.20 przed bramą główną Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbył się briefing prasowy poświęcony transportowi do kraju osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w Chorwacji, w którym udział wzięli dr Artur Zaczyński, szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rzecznik prasowy Ministra Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Z tego lotniska przed chwilą wystartowała wojskowa CASA z zespołem ratowników i lekarzy, zarówno z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak i ratownicy reprezentujący wojsko, Ministerstwo Obrony Narodowej – przekazał na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia.

10 pacjentów przyleci do Polski

– Casa leci bezpośrednio do Zagrzebia, gdzie odbierze pacjentów. Sytuacja jest dynamiczna, mówiliśmy już o 14 pacjentach, o 13, dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej – przekazał Wojciech Andrusiewicz.

– Dzisiaj pacjenci powrócą do Polski, będzie to 10 pacjentów, którzy zostaną rozlokowani w szpitalach na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego, tak, by byli najbliżej domów – powiedział.

Stan trzech pacjentów się zmienił

Jak przyznał dr Artur Zaczyński, sytuacja jest dynamiczna. – Dostaliśmy raport ze szpitali w Varażdinie i Zagrzebiu, że troje pacjentów, którzy byli planowani przez nas podczas rekonesansu sobotniego, w porozumieniu z lekarzami chorwackimi, nie poleci w dniu dzisiejszym, ponieważ ich stan się zmienił – poinformował.

– To nie są poważne wątpliwości, ich stan jest stabilny, jednak wymagają dodatkowej diagnostyki – podkreślił. Jak wyjaśnił, jeden z pacjentów zmaga się ze zbyt silnym bólem, inny wymaga dodatkowych badań, a trzecia pacjentka jest pod opieką chirurga plastycznego i też nie może dzisiaj wyjechać.

– Żeby ten transport był bezpieczny, a o to dbamy, w tej chwili samolot poleciał po dziesięciu pacjentów, którzy będą w pozycji leżącej przewiezieni do szpitali na terenie trzech województw – zaznaczał dr Zaczyński.

Kiedy kolejne transporty pacjentów z Chorwacji?

W czasie środowej konferencji prasowej szef LPR prof. Robert Gałązkowski, który współpracuje z misją humanitarno-medyczną oraz z lekarzami po stronie chorwackiej powiedział, że od samego początku jest w kontakcie z lekarzami, którzy są na miejscu w Chorwacji.

Przypomniał, że w sobotę poleciał tam, żeby wspólnie zweryfikować wszystkich pacjentów. - Codziennie jest wspólne raportowanie, rozmowy z lekarzami z Chorwacji na temat stanu poszczególnych pacjentów. Transport pacjentów samolotem Casa do Polski to jest etap, który kończy przewóz stabilnych pacjentów niewymagających intensywnego nadzoru specjalistycznej opieki - powiedział.

Poinformował również, że jeszcze dziś po południu weźmie udział w wideokonferencji, podczas której rozpocznie się planowanie kolejnych transportów.

- Wszystko wskazuje na to, że będą one realizowane już samolotami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, z obstawą intensywnej terapii na pokładzie. Zakładamy, że będziemy zabierać trzech pacjentów naraz, jednego w stanie cięższym - zapowiedział szef LPR.

Zaznaczył, że "w najbliższych dniach, tygodniach bardzo starannie i spokojnie trzeba będzie podchodzić do wyboru kolejnych pacjentów, którzy będą transportowani do Polski". - Celem transportu nie jest ewakuacja, ale kontynuowanie leczenia - podkreślał prof. Gałązkowski.

Przekazał także, że część pacjentów będzie wymagała długotrwałego leczenia.

Wyjaśnił, że w "momencie, kiedy polscy i chorwaccy lekarz uznają, że stan danego pacjenta pozwala, żeby rozpocząć transport, wtedy będą podejmowane decyzje o medycznym transporcie do kraju". Dodał, że trzeba mieć także na uwadze fakt, że "obecnie w Chorwacji trwa sezon turystyczny i szpitale muszą być w gotowości dla innych pacjentów".

Wyjaśnił, że "pacjenci, którzy pozostali w Chorwacji na oddziałach intensywnej terapii i innych oddziałach specjalistycznych - mają odmy opłucnowe i poważniejsze obrażenia, ale jak wynika z raportów ich stan nie zagraża życiu".

- W dniu dzisiejszym wybudzono ze śpiączki kolejną pacjentkę, która została odintubowana i jest w kontakcie logicznym - przekazał dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

mac

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl