Wychowanie seksualne już od pierwszej klasy podstawówki!

Katarzyna Domagała
Wychowanie seksualne
Wychowanie seksualne 1234rf
Ruch Palikota chce, aby lekcje wychowania seksualnego wprowadzić już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Politycy podkreślają, że muszą być one prowadzone przez osoby kompetentne, odpowiednio przygotowane.

Ponad połowa nastolatków nigdy nie rozmawiała z rodzicami na tematy związane z seksualnością - wynika z badania seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011". Skąd więc biorą informacje o seksie, prezerwatywach, antykoncepcji czy ciąży? Najczęściej pytają rówieśników, ale wiedzę na ten temat czerpią też z gazet, internetu czy filmów (często tych dla dorosłych). Dopiero pod koniec listy znalazła się szkoła oraz lekcje wychowania do życia w rodzinie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Co się dzieje w polskich szkołach? CZYTAJ TUTAJ

By zamienić tę kolejność, Ruch Palikota chce, aby lekcje wychowania seksualnego wprowadzić już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.Politycy podkreślają, że muszą być one prowadzone przez osoby kompetentne, odpowiednio przygotowane. Projekt zakłada też, by lekcje odbywały się raz w tygodniu. Trafił już do laski marszałkowskiej. Czeka na pierwsze czytanie. Wiadomo, że nie odbędzie się ono w tym roku. - O różnicach fizjologicznych płci należy mówić dzieciom jak najwcześniej - uważa Piotr Chmielowski, poseł RP z naszego regionu. I dodaje, że ważne jest, by program przedmiotu dostosowany był do wieku uczniów.

Obecnie udział w lekcjach wychowania seksualnego nie jest obowiązkowy. Zaczynają się one w 5 klasie szkoły podstawowej, prowadzone są też w gimnazjum i trzy lata szkoły średniej. To 14 godzin w ciągu roku (w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców).

Zajęcia prowadzone są na pierwszych lub na ostatnich godzinach lekcji, więc frekwencja na nich nie jest zbyt duża. Choć są też wyjątki, jak Szkoła Podstawowa nr 51 w Katowicach, gdzie z ok. 180 uczniów 5 i 6 klasy, na lekcje wychowania seksualnego nie chodzi 9 uczniów.

Zdaniem Ewy Kustwan-Mróz z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach, którą zapytaliśmy, co o seksualności powinny wiedzieć dzieci i młodzież (jej wypowiedź zamieszczamy powyżej), wprowadzenie zajęć już na początku edukacji może być szansą na to, że własne ciało, seksualność, zdrowie seksualne stanie się dla młodych ludzi czymś naturalnym, osobistym i intymnym.

Wsp. M. Żbikowska, A. Jarmuż

Rozmowy o seksie i seksualności to dla połowy rodziców temat tabu

Ewa Kustwan-Mróz, kierownik pracowni wychowania ROM-E Metis w Katowicach:
Ciekawość seksualna u dzieci pojawia się wcześnie. Już 2,5-latki interesują się odmiennymi pozycjami przyjmowanymi przez chłopców i dziewczynki podczas siusiania czy różnicami fizycznymi. Później, ok. 3,5-4 lat, padają pytania, skąd się biorą dzieci. Wtedy osobami najbardziej odpowiednimi do takich rozmów są rodzice. Rozpoczynając naukę w szkole dzieci powinny mieć podstawową wiedzę na temat różnic między płciami, ról rodzicielskich, ciąży i porodu. Przed 10. rokiem życia, czyli czasem, kiedy zaczyna się okres dojrzewania, powinny usłyszeć, jakie zmiany nastąpią w ich ciele oraz o ewentualnych problemach, jakie mogą wystąpić. Na przykład dziewczynki powinny usłyszeć o tym, że dostaną okres, co wtedy robić, jak mogą się czuć. Z wiekiem zakres informacji trzeba poszerzyć o sferę emocjonalną. Dlatego z gimnazjalistami powinniśmy rozmawiać nie tylko o zmianach w ich ciele, ale uświadomić im, że za kilka lat podejmą trudne decyzje, np. czy zacząć już uprawiać seks. W rozmowach z nimi powinniśmy pokazać im, jakie czynniki muszą wziąć pod uwagę, decydując o tym, ale i jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedzialnych wyborów. Bowiem to, że zaczną współżyć, jest pewne, dlatego tak ważne jest, by wiedziały, jak to robić bezpiecznie. Jeżeli z dziećmi jesteśmy szczerzy, autentyczni, nie oceniamy, a wyjaśniamy, to będą zwracać się do nas w przypadku wątpliwości i kryzysów.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wychowanie seksualne już od pierwszej klasy podstawówki! - Dziennik Zachodni

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna Domagała
Witam, artykuł wywołał burzę komentarzy. Jednak większość z nich nie wnosi nic do dyskusji, a problem jest. Wystarczy przeczytać, jakie pytania zadają młodzi ludzie na formach internetowych: "Wyrósł mi jakiś guz pod kolanem, czy to może być ciąża pozamaciczna???". Ten wpis zapamiętam chyba na zawsze. Zamiast więc obrażać, proszę, podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, jak wykształcić w dzieciach świadomość podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
M
Msciwoj
I slusznie! Analfabetyzm seksualny naszych pierwszoklasistow hamuje pozniej nasz wzrost gospodarczy i demograficzny i trzeba natychmiast wziac tego byka za rogi... Mozna sie zastanowic, czy nie wprowadzic cwiczen seksualnych w przedszkolach... Tylko wtedy wyrosnie nam swiatle pokolenie, ktore po dojsciu do pelnoletnosci. juz jako poslowie naszego Sejmu, bedzie moglo bezkarnie pierd...na kazdy temat na Wiejskiej za ciezkie panstwowe pieniadze, jak to obecie czynia poslowie Palikot czy Biedron. Dawniej osobnikow tego pokroju leczono w obiektach zamknietych ale dzis dla NFZ taniej ich wybrac na poslow i trzymac w tej malpiarni na Wiejskiej.
T
TED
Czym wcześniej tym lepiej, tylko niech to robią fachowcy a nie katechetki!
j
jgjhgfghd
Krąży w świecie bajek sporo
O tym, skąd się dzieci biorą.
Lecz kochani, bądźmy szczerzy,
Czy ktoś dziś w bociany wierzy?

Jeśli zatem wiedzieć chcecie,
Skąd bierzecie sie na świecie,
To najlepiej dla porządku
Zacząc trzeba od początku.

Najpierw los tak życie splata,
Że spotyka mamę tata
I kochając sie bez granic,
Rozstać już sie nie chcą za nic.

Chcą być razem, zwłaszcza w nocy,
Przytuleni z całej mocy,
Bo gdy tulą sie wzajemnie,
Wtedy jest im najprzyjemniej.

Z taty rój nasionek rączych
Mknie z jajeczkiem sie połączyć,
Które w mamie jest gotowe
Zacząć życie całkiem nowe.

Gdy nasionko się z nim zwiąże,
Wtedy mama zajdzie w ciążę
I od chwili tej wytrwale,
W brzuchu mamy rośnie malec.

W końcu dziecko jest gotowe,
By na świat wystawić głowę,
A gdy chwila ta nadchodzi,
Mama może je urodzić.

Tak to wszystko sie zaczyna,
Rosną dzieci i rodzina...
I tak dziać sie będzie dalej,
Byle wszyscy sie kochali.
(poezja dla dzieci -M.Brykczyński)
J
Jorg
a uczyc ich tego będą pedały biedronia ?
j
jo
Ewa Kustwan-Mróz : "Rozpoczynając naukę w szkole dzieci powinny mieć podstawową wiedzę na temat różnic między płciami, ról rodzicielskich, ciąży i porodu" kolejna idiotka "po pedagogice" co pani dorzuci po ukończeniu 10 roku życia? pozycje seksualne? a może zacząć raczej uczyć dzieci czym jest dobro a czym zło i jakim wyborem się kierować i jak sobie radzić w życiu - bo dom rodzinny nie zawsze to potrafi . Taka nauka może być dopiero w liceum ostatecznie w gimnazjum ale też podana delikatnie a nie w chamski sposób w jaki propaguje to naczelny palant - pani autorytet z bożej łaski -Palikot
A
ALA
PRZYNAJMNIEJ NAUCZA SIE JAK WYROOCHAC LEMINGA ( RODZICA)
k
knara z walyncioka
spokój z watykańskim okupantem naszego kraju.A tak pozostaje nam tylko patrzeć jak zdrowy do roboty chłop przebiera się w babskie łachy żyjąc wbrew naturze bez baby.Fuj !.
A
Albo
Pola ?
w
w ramach "nauk"
I koniecznie powinny być koedukacyjne , za wyjątkiem "równoprawnych", bo dla nich koniecznie
"we własnych gronach"-tylko po co homoseksualistów uczyć antykoncepcji ?
Tym bardziej po co im aborcja ?
o
ola
Twoich wspomnień raczej nikt nie wysłucha- Ty z twoim interesem tylko do muzeum miniatur
---
... tylko nie zbocze ktore na codzien chodza przebrani w czarne babskie sukienki,
spece od pedofilii.
Kosciol-katol trzeba trzymac z daleka od dzieci
K
Klaudiusz
A kto będzie tłoczył do dziecięcych główek wiedzę o niebie, piekle, aniołach, diabłach, egzorcyzmach i całej wspaniałej metafizyce opartej na legendach, bajkach i przypowieściach?? Poco dzieciakom wiedza o seksualności..? Chcecie księży - spowiedników pozbawić przyjemności słuchania grzechów? Boga w sercu nie macie?? Fe !
k
kaktusnadłoni
Do tej pory większość rodziców nie rozmawia z dziećmi na temat seksu. Tak byli wychowani i nie potrafią rozmawiać na te tematy w sposób należny.

Nie mieszać do wychowania seksualnego ideologii religijnej (nie potrafię tego bardziej adekwatnie określić), to ma być areligijne, aideologiczne wychowanie. Nie może być tak że tego wychowania uczą, cytuję komentatora Witolda:
[cyt] a uczyć tego będą pedały biedronie i inne zboki z tego ruchu.[/cyt]

Dodam też od siebie: ani Giertychy i inne LPRy.

Wychowanie seksualne powinno być nauczane przez nauczycieli posiadających takie studium kierunkowe. W żadnym wypadku nie może to być katechetka, bo Kościół katolicki już te nauczanie zniszczył zamieniając je na religijne wychowanie w rodzinie.
l
lol2
Widzę, że sympatycy Palikmiota działają, ale pytanie ogólne - nie ma pieniędzy na "kompetentne" osoby uczące matematyki, fizyki czy informatyki i nagle Ruch Palikmiota wyciągnie z kapelusza setki kompetentnych nauczycieli wychowania seksualnego... aha... jasne...
Wróć na i.pl Portal i.pl