Wybory samorządowe 2018. W Krakowie nie będzie wyborów prezydenckich? Wniosek do PKW. Dwóch kandydatów wykluczonych, w tym Grzegorz Gorczyca

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wybory 2018
Wybory 2018 Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Komitet wyborczy Bezpartyjnych Samorządowców chce zawiesić wybory prezydenta w Krakowie. Komitet złożył już w tej sprawie wniosek do Państwowej Komisji Wyborcze. Wszystko przez to, że PKW nie zarejestrowała kandydata Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Krakowa. Komitet uważa, że to niekonstytucyjne działanie. Tyle, że komitetowi zabrakło odpowiedniej liczby kandydatów na radnych, żeby można było zgłosić swojego kandydata. W tej samej sytuacji jest Grzegorz Gorczyca, który ostatecznie nie będzie kandydatem na prezydenta.

Do 26 września można było zgłaszać do PKW kandydatów na prezydenta Krakowa. Swojego kandydata chcieli zgłosić też Bezpartyjni Samorządowcy. PKW odmówiła jednak komitetowi rejestracji kandydata, bo ten nie zgłosił wystarczającej liczby kandydatów na radnych. Podobnie stało się w przypadku komitetu Grzegorza Gorczycy.

- Pełnomocnik Bezpartyjnych Samorządowców w Małopolsce wezwał Miejską Komisję Wyborcza w Krakowie do zarejestrowania kandydata na Prezydenta Miasta Krakowa lub do zawieszenia procedury wyboru Prezydenta Miasta Krakowa do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówi Gniewomir Rokosz - Kuczyński, który miał być kandydatem na prezydenta Krakowa.

Apel komitetów raczej nie ma szans na powodzenie. - Zgodnie z przepisami w ponad połowie okręgów trzeba zgłosić tyle kandydatów, ile jest do wzięcia mandatów. W przypadku komitetu Bezpartyjni Samorządowcy jak i komitetu Grzegorza Gorczycy tak się nie stało - mówi sędzia Rafał Lisak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

W Krakowie jest 7 okręgów wyborczych. W jednym do zdobycia jest siedem mandatów, w pozostałych po sześć. Żeby zarejestrować komitet z kandydatem na prezydenta trzeba więc zgłosić przynajmniej 24 kandydatów na radnych w przynajmniej 4 okręgach (lub 25 jeśli jednym z okręgów jest siedmiomandatowy).

Bezpartyjni Samorządowcy przekonują jednak, że powinni zostać zarejestrowani, bo mają 36 kandydatów na radnych zarejestrowanych we wszystkich siedmiu okręgach w Krakowie.

- Niewątpliwie obecny zapis Kodeksu Wyborczego jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości szans wyborczych, bowiem w sposób uprzywilejowany traktuje kandydata na prezydenta Krakowa, który miałby w wyborach jedynie zarejestrowanych 24 kandydatów w czterech sześciomandatowych okręgach, wobec wszystkich innych kandydatów na prezydenta, kandydujących z komitetów o większej liczbie kandydatów na radnych niż 24, ale zarejestrowanych we wszystkich okręgach - przekonuje Gniewomir Rokosz - Kuczyński.

Bezpartyjni Samorządowcy uważają, że jeśli PKW nie zarejestruje ich kandydata to powinno się zawiesić procedury wyboru Prezydenta Miasta Krakowa do czasu wypowiedzenia się w tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny, z uwzględnieniem możliwości zaskarżenia decyzji przed odnośnymi instytucjami sądowymi Unii Europejskiej.

Jeśli PKW podtrzyma swoje decyzje, to w Krakowie będzie sześciu kandydatów na prezydenta - Jacek Majchrowski (lider komitetu Obywatelski Kraków), Małgorzata Wassermann (PiS), Łukasz Gibała (szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, komitet Kraków dla Mieszkańców), Konrad Berkowicz (Partia Wolność), Jolana Gajęcka (Kukiz'15) i Daria Gosek-Popiołek (Partia Razem).

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bas
Szkoda słynnego pana Gniewomira, wybory samorządowe bez niego tracą na uroku.
Z
Zty
Ci dwaj gości są bez sensu. A jeśli wziąć pod uwagę ploty jakie o nich krążą po krakowskich kawiarniach, to bardzo dobrze, że odpadli.
F
Fhh
.
H
Hbm
D****** tytul. Tak nas ta szmatlawa gadzina chce oglupic. Raus !
M
Magda O.
le ci Gibała płaci od takiego sztampowego wpisu? Półtora zeta?
M
Magda O.
Ile ci Gibała płaci od takiego sztampowego wpisu? Półtora zeta?
b
babcia malina
Tysiące mieszkańców Krakowa podobno namówiło pana Gibałę do startu na radnego. A mnie dziesiątki tysięcy Krakowian namawia do podania przepisu na kultowe już pieroGi. Wobec trwania kampanii wyborczej, aktualnie serwujemy tylko jeden smak pieroGów, tzw. pieroGi sponsorskie, wyłącznie dla karnetowiczów. Pozostali zainteresowani konsumpcją muszą obejść się ze smakiem aż do końca kampanii. Składniki pieroGów, wg życzenia sponsora, mają pozostać tajemnicą. Przede wszystkim mają zapewnić jeGo trollom energię na następny dzień w pomawianiu, rzucaniu oszczerstwami, pluciu jadem i wszystkim innym co można przeczytać w komentarzach (G)azety „Krakowskiej” i Dziennika Polskiego. Patrząc na wyGłodniałe twarze, stwierdzam, że ich sytuacja jest traGiczna i ciąg do koryta oGromny.
d
dziadka sąsiadka
Pierwsza „Drużyna G” potrafiła zebrać 38 tysięcy podpisów. Nieprawidłowych podpisów. Druga „Drużyna G” korzysta z darmowych karnetów. Na pieroGi. Trzecia „Drużyna G” to super specjaliści. Do koryta. Czwarta „Drużyna G” to graficy. Od ulotek.
p
persona non grata
Źródło Onet, temat fikcyjnych kont i akapit o referendum za odwołaniem prezydenta Majchrowskiego: „Za jego organizacją stał właśnie Gibała. Ten zebrał ponad 86 tysięcy podpisów popierających taki pomysł. Aby referendum mogło być przeprowadzone, potrzebnych było blisko 59 tysięcy ważnych podpisów. Po weryfikacji list okazało się, że 38 tysięcy podpisów było nieważnych. Z tego powodu do głosowania nad odwołaniem Majchrowskiego nie doszło.”
Ł
Łukasz i jeGo Graficy
Tanio. Za wycieraczkami.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Wybory samorządowe 2018. W Krakowie nie będzie wyborów prezydenckich? Wniosek do PKW. Dwóch kandydatów wykluczonych, w tym Grzegorz Gorczyca
G
Gość
No i dobrze, po co marnować głosy, wyszloby to tylko na plus dla M. i W., a to byłby wyrok dla Krakowa. Czas na kogoś bezpartyjnego i normalnego w tym zepsutym świecie polityki, albo Gibała albo ciąg dalszy cyrku w magistracie.
P
Prawicowiec
w Krakowie to tylko Berkowicz
K
Klik@
A ja gdybym miała do wyboru Jacka, Małgosię i Łukasza to oddam głos na Łukasza, to oddam głos na Łukasza Gibałę.
z
z tych wyborow
To ten z szablą? W sumie jakbym mial do wyboru Jacka, Malgosię i Gniewomira, to bymsię grubo zastanowił nad tym ostatnim.
Wróć na i.pl Portal i.pl