Wybory 2018: diety. Ile można zarobić na wyborach? PKW podała wysokości diet, które otrzymają członkowie komisji wyborczych

Arkadiusz Krystek
W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 roku (druga tura - 4 listopada) pracować będzie około pół miliona osób. To dwa razy więcej niż cztery lata temu, a to ze względu na zmianę prawa wyborczego, w której ustalono, że przy wyborach będą pracować dwie komisje w każdym obwodzie głosowania. Pierwsza zajmie się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustaleniem wyników głosowania.
W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 roku (druga tura - 4 listopada) pracować będzie około pół miliona osób. To dwa razy więcej niż cztery lata temu, a to ze względu na zmianę prawa wyborczego, w której ustalono, że przy wyborach będą pracować dwie komisje w każdym obwodzie głosowania. Pierwsza zajmie się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustaleniem wyników głosowania. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie wysokości diet członków komisji wyborczych, którzy będą pracować przy zbliżających się wyborach samorządowych.

W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 roku (druga tura - 4 listopada) pracować będzie około pół miliona osób. To dwa razy więcej niż cztery lata temu, a to ze względu na zmianę prawa wyborczego, w której ustalono, że przy wyborach będą pracować dwie komisje w każdym obwodzie głosowania. Pierwsza zajmie się przeprowadzeniem głosowania, a druga ustaleniem wyników głosowania.

23 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę "w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego".

Podano w nim m.in. wysokości zryczałtowanych diet członków terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych:

  • przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej - 650 zł
  • zastępca przewodniczącego terytorialnej komisji wyborczej - 600 zł
  • członek terytorialnej komisji wyborczej - 550 zł
  • przewodniczący obwodowej komisji wyborczej - 380 zł
  • zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej - 330 zł
  • członek obwodowej komisji wyborczej - 300 zł

Dwa razy mniej zarobią pracujący przy wyborach, jeśli konieczne będzie przeprowadzenie 4 listopada 2018 roku drugiej tury wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Do ponownego głosowania dojdzie, jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów w danym mieście, gminie nie zdobędzie ponad połowy głosów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych mija 6 września. Zostaną powołani do 11 września. W przypadku komisji obwodowych zgłoszenia kandydatów na ich członków będą przyjmowane do 21 września, a powołani zostaną przez komisarzy wyborczych do 30 września.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory 2018: diety. Ile można zarobić na wyborach? PKW podała wysokości diet, które otrzymają członkowie komisji wyborczych - Dziennik Łódzki

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RR
ma ktoś w KRK już przelew?
r
rr
sorki za literówki w komencie wyżej ale biegusiem pisałem i nie sprawdziłem czy wsio ok
r
rr
i na 1 turze skończyliśmy liczenie o 9 rano dopiero a nasze protokoły przyjęto dopiero po godzinie 16-tej.Pracowałem prawie 19godzin w pracy.Druga tura liczenie skończone o 23 a nasze protokoły przyjęto o 5 rano dopiero.Kpina była w sumie z tym przyjmowaniem protokołówW sumie 27 godzin w pracy a dodac do tego przeszło 4 godziny szkolenia i dojazdy to pensja wyszła poniżej minimum socjalnego.Kpina.Takie wytycne dali że tyle liczenie trwało ale czemu tak wolno przyjmowali protokoły>Miało byc sędziów i urzędników na tyle by protokoły były przyjmowanie sprawnie i szybko.Tymczasem w pierwszej turze przyjmowanie protokołów trwało 7godzin przeszło a w drugie 6.eh.i dziwili się ,że tylu ludzi zrezygnowało po pierwszej turze.Oczywiście kasy nadal nie ma.
j
ja
Niestety do 21 maja czas, i wszystko wskazuje na to że przeleją ostatniego dnia.
A
Alicja
U mnie dalej nic
p
podpis
miał juz ktoś przelew? Dzisiaj juz 17 listopada a kasy niema
j
ja
Czy wiadomo kiedy będą przelewy?
g
gość
Nie ma błędu w orzeczeniu stawek dla członków komisji. Za pierwszą turę jest 300zł dla członków, a za drugą turę 150zł. Głupie, bo czas pracy taki sam, ale kart za drugą turą nie jest cztery tylko jedna, więc czynności do wykonania mniej.
g
gość
Zgłoś się do Urzędu Miasta przed wyborami - teraz było do 21.09, a powołania ogłoszono 30.09.
g
gość
U mnie od 30.10 wypłacają, co poprzedzone było SMSem informacyjnym. Chyba że gdzieś trwa druga tura to dieta będzie później.
X
XDDD
To jest bez kitu żenada, zgłosiłem się do komisji wyborczej ponieważ podkreślam POTRZEBOWAŁEM zastrzyku gotówki
e
em
To są jakieś żarty. Nie dość, że w komisjach panował straszny bałagan, to po tylu dniach dalej nie ma pieniędzy. Nikt, ale to nikt na następne wybory się nie zgłosi!
g
goscc
KIEDY BEDĄ PIENIADZE?
.
Kiedy wyplacana jest dieta?
d
dep
Czy pobierając zasiłek pielęgnacyjny na dziecko, można zasiadać w komisji wyborczej otrzymując dietę za wykonaną czynność?
Wróć na i.pl Portal i.pl