Wsparcie dla strategicznych gałęzi przemysłu. Daniel Obajtek: Na szali jest bezpieczeństwo gospodarcze, żywnościowe i społeczne

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Daniel Obajtek: Nie da się zamrozić cen w jednej gospodarce Unii, a w innej nie, podejście musi być systemowe i solidarne
Daniel Obajtek: Nie da się zamrozić cen w jednej gospodarce Unii, a w innej nie, podejście musi być systemowe i solidarne Fot. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
W sytuacji kryzysu strategiczne gałęzie przemysłu, jak produkcja nawozów, muszą być wspierane w ramach dostępnych mechanizmów – mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Na szali jest bowiem bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe, ale też społeczne – podkreśla. Jego zdaniem, ewentualne zamrożenie cen gazu powinno nastąpić na poziomie całej UE.

– Krótkoterminowo strategiczne gałęzie przemysłu muszą być wspierane w ramach dostępnych mechanizmów, aby zagwarantować bezpieczeństwo, choćby żywnościowe – powiedział Obajtek PAP w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – W średnim i długim terminie firmy muszą osiągać zyski, aby je inwestować w bezpieczeństwo paliwowe i energetyczne kraju – dodał. – Bez zysków nie zainwestujemy – podkreślił.

Jak zaznaczył, okres bardzo wysokich cen gazu nie będzie trwał wiecznie, wcześniej czy później powinny się one ustabilizować. – W trudnych okresach w Polsce powinny zostać wdrożone mechanizmy pomocowe. To zresztą dzieje się w całej Europie – podkreślił.

– Na szali jest bowiem bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe, ale też społeczne. Przemysł chemiczny zapewnia wsady m.in. dla służby zdrowia. Dlatego mechanizm wsparcia na poziomie państwa został już zapowiedziany przez polski rząd i czekamy na te rozwiązania – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Produkcja nawozów

Daniel Obajtek przypomniał, że 90 proc. kosztów produkcji nawozów w należącym do Orlenu Anwilu to koszt gazu. – Decyzja o jej czasowym wstrzymaniu została podjęta również dlatego, że te nawozy, saletrę itp. stosuje się w okresie wiosennym. Chodziło o niewytwarzanie produktu, który jest bardzo drogi – wyjaśnił prezes Orlenu.

Jak dodał, decyzja o późniejszym wznowieniu produkcji była biznesowa, ale uwzględniała też zachwianie dostaw CO2, który w Anwilu jest produktem ubocznym. – Firmy kupujące ten produkt i dostarczające przetworzony dwutlenek węgla na rynek wstrzymały dostawy, co uderzyło w branżę spożywczą – zaznaczył.

– Nie mamy wglądu w kontrakty handlowe naszych partnerów, więc nie mogliśmy tego kontrolować. Natomiast widząc trudną sytuację na rynku żywności i w branży medycznej, uwzględniliśmy ją i wznowiliśmy produkcję – podkreślił Obajtek.

Zamrożenie cen gazu?

W jego ocenie, jeśli miałoby nastąpić zamrożenie cen gazu, to powinno się to stać na poziomie europejskim, ponieważ nie można zachwiać podstawami europejskiego rynku energii. – Nie da się zamrozić cen w jednej gospodarce Unii, a w innej nie, podejście musi być systemowe i solidarne – wyjaśnił.

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, „podstawowe filary UE to wspólny rynek i swobodny przepływ kapitału”. – Jednostronne wprowadzanie tego typu ograniczeń skończy się, jak na Węgrzech, gdzie zamrożono ceny paliw, a dziś miejscami jest już reglamentacja i ograniczanie sprzedaży – ocenił prezes Orlenu. Dodał, że przejęcie PGNiG następuje po to, żeby wzmocnić Grupę Orlen, zróżnicować obszary jej działalności i w ten sposób zapewniać stabilność i płynność.

– Funkcjonujemy w biznesie cyklicznym i w różnych okresach zyski przynoszą różne filary biznesu. Raz zarabia więcej rafineria i petrochemia, innym razem wydobycie ropy i gazu. PGNiG przynosi zyski, ale ma bardzo wąski zakres działalności. I kiedy trzeba zapewnić znaczące nakłady na inwestycje lub nawet bieżące funkcjonowanie, to zdecydowanie łatwiejsze jest to w większej, zintegrowanej grupie – wyjaśnił.

od 16 lat

mac

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl