Wręczenie 3. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Znamy wszystkich zwycięzców i wyróżnionych

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W czwartek odbyło się wręczenie nagród 3. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Statuetki, nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Główne nagrody otrzymali Zbigniew Parafianowicz, Agnieszka Witkowska-Krych oraz Bartłomiej Noszczak. Kapituła wyróżniła ponadto pięciu innych pisarzy.

20:16 - Znamy zatem już wszystkich zwycięzców i wyróżnionych w każdej z trzech kategorii.

20:15 - "Jestem bardzo wdzięczna i to dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałam zaproszona na tę galę. Jestem poruszona, że moja książka poruszyła serca ludzi. Tyle bólu i cierpienia wojna przyniosła mnie i mojego miastu. Spokojne niebo - o czym jeszcze można marzyć?" - powiedziała ze sceny Skalietska, która specjalnie na tę okoliczność przygotowała przemówienie po polsku.

20:13 - W kategorii specjalnej kapituła wyróżniła dwóch pisarzy - Pawła Pieniążka oraz Yevę Skalietską.

20:12 - Statuetka już w rękach zwycięzcy. "Muszę się odnieźć do słów Wojciecha Stanisławskiego, który pozostaje dla mnie autorytetem od lat: +Chciałbym uniknąć banału, dlatego bardzo dziękuję - to dla mnie wielki zaszczyt+" - powiedział Zbigniew Parafianowicz.

19:59 - Profesor Marek Cichocki ogłosił zwycięzcę. Ostatnia główna nagroda w kategorii specjalnej powędrowała do Zbigniewa Parafianowicza za pozycję "Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie".

19:51 - Pora na ostatnie przedstawienie nominowanych. Tym razem w kategorii specjalnej.

19:49 - "Książek nie pisze się z myślą o nagrodzie i wyróżnieniu, ale otrzymanie wyróżnienia jest rzeczą niezwykle miłą. Bardzo dziękuję kapitule, za to, że doceniła moją ponad dwuletnią pracę nad taką instytucją jaką był Związek Literatów Polskich w PRL-u" - powiedział.

19:48 - Wyróżnienie w kategorii reportażu historycznego trafia natomiast do Tomasza Potkaj.

19:43 - Bartłomiej Noszczak odebrał nagrodę z rąk członków kapituły. "+Orient zesłańców+ opowiada o uczuciach, emocjach i wrażeniach. Pozwolę sobie powiedzieć o swoich. Jest to radość pomieszana z onieśmieleniem, ale i wzruszeniem" - powiedział ze sceny.

19:32 - Doktor Wojciech Stanisławki z kapituły ogłosił wygranego w kategorii Reportaż historyczny. Nagroda trafia do Bartłomieja Noszczaka za książkę "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)".

19:26 - Czas na przedstawienie nominowanych w kategorii Reportaż historyczny.

19:25 - "Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, zwłaszcza dla tematyki Wołynia, która jest trudna, niewdzięczna, ale niezmiernie ważna" - powiedział Kaczyński.

19:22 - Wyróżnieni w tej kategorii zostali natomiast: Jadwiga Biskupska oraz Adam Rafał Kaczyński.

19:19 - Agnieszka Witkowska-Krych odebrała nagrodę z rąk kapituły. "Wzruszenie odbiera mi mowę. Korczak w latach 30. napisał zdanie w tekście +Refleksje+: +Trudno jest być dzieckiem, jeszcze trudniej jest być dzieckiem żydowskim, a najtrudniej jest być dzieckiem żydowskim i osieroconym+" - powiedziała z mównicy, opowiadając o szczegółach swojej książki.

19:10 - Piotr Cywiński - przewodniczący kapituły nagrody - ogłosił zwycięzcę. Nagroda w kategorii Naukowa Książka Historyczna wędruje do Agnieszki Witkowksiej-Krych za książkę "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim".

19:04 - Organizatorzy przybliżają książki nominowane w kategorii naukowa książka historyczna.

19:01 - Trwa prezentacja filmu tłumaczącego, czym jest nagroda Witolda Pileckiego. O szczegółach tego wyróżnienia pisaliśmy niżej.

18:58 - "Ten region Europy na Zachodzie jest praktycznie nieznany. Chcemy promować wiedzę na temat Europy Wschodniej, czujemy się za nią odpowiedzialni. To nasi sąsiedzi, z którymi wiążę nas wieloletnia historia i bardzo chcielibyśmy im pomóc" - powiedziała gospodarz o wręczeniu nagrody specjalnej.

18:57 - Na scenie pojawia się dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin, która wita gości i autorów książek nominowanych w poszczególnych kategoriach.

18:55 - Gala oficjalnie rozpoczęta. Niebawem poznamy laureatów nagrody.

18:50 - Ceremonia rozpoczęła się z opóźnieniem występem orkiestry.

Czym jest Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego?

Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zainaugurował Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego dwa lata temu dla uczczenia 120. rocznicy urodzin rotmistrza.

Witold Pilecki nie bez przyczyny został patronem nagrody – jego raporty z Auschwitz-Birkenau relacjonują zbrodnie dokonywane przez Niemców, opisują konkretne wydarzenia, ale zawierają też dogłębną analizę i humanistyczną refleksję na temat sytuacji w obozie. Nagrodę otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w danym roku po polsku lub po angielsku, i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

W tym roku odbędzie się już trzecia edycja konkursu. Dodatkowo nagradzane będą książki powiązane z wojną na Ukrainie i sytuacją w Białorusi.

"Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w 2022 roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto, w obliczu dramatycznych wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą Polski, w tej edycji o nagrodę specjalną rywalizować będą książki na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub ilustrujące protesty w Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku" - wyjaśnia Instytut Pileckiego.

Nominowani do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę. Kapituła może ponadto wyróżnić w każdej z kategorii dwie książki, których autorzy otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

W tym roku nominowane zostały następujące osoby i pozycje literackie.

Naukowa książka historyczna:

  • Jadwiga Biskupska, Survivors: Warsaw under Nazi Occupation, Cambridge University Press
  • Adam Rafał Kaczyński, Sowietyzacja Wołynia 1944–1956, Instytut Pamięci Narodowej
  • Artur Ossowski, Dzieci z zielonego autobusu. Z zeznań o niemieckim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej
  • Piotr Puchalski, Poland in a Colonial World Order. Adjustments and Aspirations 1918-1939, Routledge
  • Agnieszka Witkowska-Krych, Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim, Żydowski Instytut Historyczny

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Reportaż historyczny:

  • Rafał Łatka, Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL, Instytut De Republica
  • Bartłomiej Noszczak, Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945), Instytut Pamięci Narodowej
  • Tomasz Potkaj, Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u, Wydawnictwo Czarne
  • Wioletta Sawicka, Wilcze Dzieci. Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło, Prószyński Media
  • Błażej Torański, Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol, Prószyński Media

Nagroda specjalna:

  • Jakub Maciejewski, Wojna. Reportaż z Ukrainy, Biały Kruk
  • Zbigniew Parafianowicz, Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie, Mando
  • Paweł Pieniążek, Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, WAB
  • Yeva Skalietska, You don't know what war is. The Diary of a Young Girl from Ukraine, Union Square
  • Serhij Żadan, Sky Above Kharkiv: Dispatches from the Ukrainian Front, Yale University Press

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl