Wódka z powietrza. Innowacyjny pomysł amerykańskiej firmy

Małgorzata Puzyr
alkohol, zdjęcie ilustracyjne
alkohol, zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Bolt/Polskapresse
Air Vodka to pomysł nowojorskiego start-upu Air Company. Firma nazywa swój produkt najbardziej zrównoważonym trunkiem alkoholowym na świecie.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Air Company, które zajmuje się m.in. produkcją środków do dezynfekcji rąk i perfum, wpadło na innowacyjny pomysł, który może zrewolucjonizować rynek alkoholowy.

Produkują wódkę z powietrza, wody i słońca - Air Vodkę. Ma ona powstawać w oparciu o nowatorską technologię z wykorzystaniem zielonego wodoru i wychwyconego z powietrza dwutlenku węgla. W ten sposób proces ma przysłużyć się środowisku poprzez wspomaganie usuwania gazów cieplarnianych z atmosfery.

Jak zapewniają właściciele firmy, produkcja jednej butelki tego alkoholu usuwa 450 gramów gazów cieplarnianych z atmosfery oraz tyle samo dwutlenku węgla, ile pochłania osiem w pełni wyrośniętych drzew. Produkcja tej samej ilości tradycyjnej wódki skutkuje emisją CO2 na poziomie 5,9 kg.

Jak tłumaczy współzałożyciel Air Co. Gregory Constantine proces powstawania trunku przypomina zjawisko fotosyntezy w roślinach.

Wódka powstaje w reaktorze

Produkcja Air Vodki wymagała stworzenia specjalnego reaktora konwersji węgla, w którym CO2 miesza się z wodorem. Dwutlenek węgla jest dostarczany z powietrza przez tradycyjne instalacje fermentacyjne. Wodór jest wytwarzany z wody w procesie elektrolizy za pomocą energii elektrycznej z paneli słonecznych. W wyniku reakcji chemicznych powstaje etanol, metanol, woda i tlen, które są następnie rozdzielane.

Jak zapewniają producenci, w skład produktu wchodzi wyłącznie 40 proc. etanolu i 60 proc. wody bez żadnych zanieczyszczeń i dodatków.

Wódka została wprowadzona na rynek amerykański w sierpniu 2020 roku. Firma podała na swojej stronie internetowej, że do tej pory wyprodukowano 17 tys. litrów wódki. Butelka o pojemności 750 ml kosztuje ok. 70 dolarów.

kolejne zaskakujące produkty

Start-up wciąż się rozwija i zamierza wprowadzić na rynek kolejne produkty, a także pracuje nad innowacyjnym paliwem samochodowym i rakietowym.

Otrzymali nagrodę NASA za opracowanie procesu przekształcenia dwutlenku węgla w cukry, co może być przydatne do produkcji m.in. żywności, leków bądź paliwa wykorzystywanego w misjach na Marsa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl