Wielkie zmiany dla rolników. Premier zapowiada zrównanie emerytur z ZUS i KRUS. Co się zmieni?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS
Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki, po posiedzeniu Rady Ministrów, poinformował, że rząd przyjął specjalną ustawę, która zmienia wyliczanie emerytur dla rolników. Minimalna emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składek nie będzie niższa niż ta z ZUS.

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

Rolnik nie dostanie mniej niż pozostali

"Minimalna emerytura rolnicza po 25 latach składek nie może być niższa niż analogiczna emerytura w systemie ZUS"

- oświadczył Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jak dodał, rozwiązanie to ma kosztować "ponad 2 mld zł".

Szef rządu dodał, że celem projektowanego rozwiązania jest "wyrównanie szans", oraz "zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała".

Premier o równym traktowaniu wszystkich obywateli

"Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi i dlatego konsekwentnie usuwamy wszystkie wady systemowe, wszystkie nierówności, które wiążą się z traktowaniem wsi, w tym przypadku emerytur KRUS-owskich i porównując do emerytur ZUS-owskich"

- powiedział.

"Musimy zabezpieczyć sprawiedliwość społeczną i równość w traktowaniu wszystkich obywateli

" - zaznaczył szef rządu.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od 15 czerwca obowiązuje jedno z rozwiązań, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą. Dodał, że przyjęte we wtorek przez rząd rozwiązania to kolejny element dojścia do sprawiedliwości i powiązania emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.

Kowalczyk dodał, że nowe rozważania prawne porządkują też system waloryzacji emerytur rolniczych. "Ten rok pokazał, że ten system waloryzacji emerytur w systemie powszechnym, w ZUS odbiegał od systemu waloryzacji w KRUS. Ten rozdźwięk w tym roku bardzo mocno się ujawnił" - powiedział.

Według ministra, po zmianach ustawowych ten problem zniknie i "nie będzie obaw o to, że rolnicy będą mieli waloryzację dużo niższą niż w ZUS".

Minister rolnictwa o zmianach w emeryturach: Droga do sprawiedliwości

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od 15 czerwca obowiązuje jedno z rozwiązań, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą. Dodał, że przyjęte we wtorek przez rząd rozwiązania to kolejny element dojścia do sprawiedliwości i powiązania emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.

Kowalczyk dodał, że nowe rozważania prawne porządkują też system waloryzacji emerytur rolniczych.

"Ten rok pokazał, że ten system waloryzacji emerytur w systemie powszechnym, w ZUS odbiegał od systemu waloryzacji w KRUS. Ten rozdźwięk w tym roku bardzo mocno się ujawnił" - powiedział.

Według ministra, po zmianach ustawowych ten problem zniknie i "nie będzie obaw o to, że rolnicy będą mieli waloryzację dużo niższą niż w ZUS".

Minister dodał, że nowe przepisy mają również rozwiązać problemy, jakie pojawiały się na styku emerytur z KRUS i ZUS dla rolników.

"Jeśli ktoś wypracuje pełny zakres czasu, czyli 25 lat - nieważnie, w jakim systemie (...) - to będzie uprawniony do emerytury co najmniej minimalnej" - zaznaczył.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
To jest szczyt bezczelności, napluto w twarz wszystkim uczciwe pracującym tylko po to by kupić głosy wsi.

Rolnictwo w polsce jest w większości deficytowe a rolnicy utrzymywani są z naszych podatków, trzeba likwidować male gospodarstwa a reszta niech działa na normalnych zasadach rynkowych i opłaca ZUS jak wszyscy.
G
Gość
Jak my musieliśmy przez lata bulić grube pieniądze na ZUS, to oni płacili groszowe składki KRUS. Wielu z nich prowadziło inne, konkurencyjne dla nas działalności, a rolnictwo było tylko przykrywką, by nie przeskoczyć na ZUS. Wystarczyło mieć w posiadaniu lub dzierżawie jakiś tam kawałek nieużytku rolnego. Teraz podatnik ma płacić jałmużnę dla tych, którzy kiedyś byli cwaniakami. Kolejne desperackie kupowanie głosów. A raczej próby kupowania.
Wróć na i.pl Portal i.pl