Wiceszef MSZ o niemieckim podejściu do rekompensaty za straty wojenne. "Mimo deklaracji o woli pojednania unikają dialogu o reparacjach"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
- Moje działania będą prowadzone do momentu gdy Niemcy rozpoczną z Polską uczciwy dialog na temat wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej - napisał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk na łamach "Polski - Metropolii Warszawskiej". Jak wskazał, obecnie władze Republiki Federalnej Niemiec nie robią tego, mimo wygłaszanych deklaracji o woli pojednania z narodem polskim.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

W piątek 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, w dzienniku "Polska - Metropolia Warszawska" opublikowana została, nawiązująca do historii, wypowiedź Mularczyka.

"Najtragiczniejszy los spotkał naszą stolicę - Warszawę, którą niemieccy najeźdźcy zniszczyli w ponad 80 proc. a jej infrastrukturę w prawie 100 proc. W wyniku masowego ludobójstwa miasto straciło około 700 tys. mieszkańców i legło w gruzach. Podobny tragiczny los spotkał wiele polskich miast i wsi, które zostały splądrowane, zniszczone, a ich ludność wytępiona" - napisał wiceszef MSZ.

Jak ocenił, "wydarzenia te odcisnęły piętno na współczesnej historii Polski, a także wpłynęły na kształt powojennych relacji sąsiedzkich".

"Tragiczne skutki wojny dotknęły każdą polską rodzinę i zepchnęły nasz kraj na dekady w obszar zacofania, biedy, ubóstwa, a w konsekwencji przyczyniły się do masowej emigranci zarobkowej" - dodał Mularczyk.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Arkadiusz Mularczyk o staraniach dotyczących reparacji wojennych

Mularczyk nawiązał również do polskich starań o uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec.

"Obecnie władze Republiki Federalnej Niemiec, mimo wygłaszanych deklaracji o woli pojednania z narodem polskim i zapewnieniom o skrusze za popełnione zbrodnie wojenne, odmawiają podjęcia jakiegokolwiek dialogu w sprawie reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia czy też restytucji zrabowanych dóbr kultury i zasobów bankowych. Do dziś, mimo składanych publicznie deklaracji i uchwały Bundestagu, nie został wzniesiony w Berlinie pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni na narodzie polskim" - napisał.

Rok temu zaprezentowano raport o stratach wojennych

"Dokładnie rok temu, 1 września 2022 roku, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Rząd RP po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej podjął realne polityczne i dyplomatyczne działania zmierzające do uzyskania należnych reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu agresji i okupacji niemieckiej" - przypomniał wiceszef MSZ.

"Kwestia uregulowania kwestii reparacji odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec była przedmiotem moich licznych spotkań z przedstawicielami wielu państw oraz była podnoszona na forach krajowych i międzynarodowych. Działania te będą prowadzone aż do momentu, gdy Niemcy rozpoczną z Polską uczciwy dialog na temat wypłaty odszkodowań" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Czytaj także na tvp.info.pl: „RozliczaMY Niemców”. Inicjatywa obywatelska, która ma wspomóc rząd w wywieraniu presji na RFN

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl