Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

85. urodziny Wojciecha Kilara: wielki koncert w Spodku ze skandalem OŚWIADCZENIA + ZDJĘCIA

Redakcja
85. urodziny Wojciecha Kilara: wielki koncert w Spodku
85. urodziny Wojciecha Kilara: wielki koncert w Spodku Lucyna Nenow/Wojciech Mateusiak
W niedzielę w katowickim Spodku odbył się wielki koncert na 85. urodziny Wojciecha Kilara, znakomitego kompozytor muzyki poważnej i filmowej, zmarłego w Katowicach 29 grudnia 2013 r. Koncert był wspaniały, ale jednocześnie okazał się wielkim skandalem, bo melomanom przeszkadzały dźwięki innego koncertu, dochodzące z placu przed Spodkiem. Organizatorzy obu koncertów wydali oświadczenia i ubolewają nad incydentem.

Koncert na urodziny Wojciecha Kilara

Gościem specjalnym był Ingolf Wunder - światowej sławy pianista i laureat II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncert był też częścią obchodów 152. urodzin Katowic – Miasta Muzyki UNESCO.

Reżyser koncertu, Krzysztof Materna, zapowiadał już wcześniej, że na dwóch dużych scenach prezentowana będzie muzyka klasyczna i filmowa.

Tak też było. Dwugodzinny koncert z udziałem Pawła Trojaka, solisty śpiewającego barytonem, oraz Kuby Stankiewicza, pianisty jazzowego, był prawdziwym wydarzeniem ze wspaniałą oprawą wizualną.

Na dwóch scenach pojawiły się: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W sumie ponad 200 artystów.

– Katowice są naturalnym miejscem, w którym takim koncertem należało uczcić 85. rocznicę urodzin Mistrza Kilara. Z Katowicami związany był przez większość życia - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To w domu przy ul. Kościuszki powstawała jego najwspanialsza muzyka.

Ta najwspanialsza muzyka zabrzmiała w niedzielny wieczór w Spodku, to m.in.: fragmenty koncertów fortepianowych Krzesanego, Orawy, Siwej Mgły, a także dzieła muzyki filmowej, m.in.: Marsz Kawalerii z „Kroniki Wypadków Miłosnych”, Mazur z „Zemsty”, Polonez z „Pana Tadeusza” i Walc z „Ziemi Obiecanej” w reż. Andrzeja Wajdy, Pieśń o Małym Rycerzu z „Przygód Pana Michała” i Walc z „Trędowatej” w reż. Jerzego Hoffmana, The Party z „Draculi” w reż. F. F. Copolli.

Skandal na koncercie Kilara

Uczestnicy koncertu jak i wykonawcy musieli się zmagać z nieoczekiwaną konkurencją ze strony innego koncertu, który odbywał się przed Spodkiem. Był to koncert z okazji Dnia Serca.

Centralne Obchody Światowego Dnia Serca w Katowicach

Centralne Obchody Światowego Dnia Serca w Katowicach WIDEO+ZDJĘCIA

Niestety głośne dźwięki gitar dochodziły do sali Spodka. Prowadzący koncert symfoniczny Krzysztof Materna dziękował publiczności za wytrwałość i obiecał, że wobec takiej sytuacji zostaną wyciągnięte konsekwencje. Organizator koncertu w Spodku wydał oświadczenie.

- O godz. 18, kiedy dyrygent rozpoczął koncert, ktoś z ostatnich rzędów zaczął krzyczeć, "ochrona", "ochrona na górę". Na początku nie wiedzieliśmy o co chodzi, bo w pierwszych rzędach nie było słychać muzyki sprzed Spodka. Pomyśleliśmy nawet, że może jakaś awantura, albo podejrzaną torbę ktoś znalazł. Okazało się, że na trybunach górnych dźwięki spoza Spodka bardzo zakłócały dźwięk wewnątrz. Organizatorzy zaproponowali osobom z tyłu, aby zajmowały miejsca bliżej sceny niezależnie od posiadanej miejscówki - mówi pani Krystyna, która była na jubileuszowym koncercie w Spodku.

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA W KATOWICACH

Wydarzenia organizowane były przez dwóch niezależnych od miasta organizatorów, ale obu współgospodarzem były Katowice. Do obu się też miasto dołożyło, zlecając podczas nich promocję Katowic. To urzędnicy magistratu wydali też zgodę na imprezę przed katowickim Spodkiem.

„Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które przygotowywało Centralne Obchody Światowego Dnia Serca już 27 marca br. uzyskało zgodę na użycie terenu przed katowickim Spodkiem na potrzeby organizacji wydarzenia, o czym organizator koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” został poinformowany.” - wyjaśnia w komunikacie Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Katowice. „Mając na uwadze znaczenie obu przedsięwzięć, miasto Katowice podjęło starania zmiany godziny jednego z wydarzeń towarzyszących Centralnym Obchodom Światowego Dnia Serca. Mimo podpisanych już na początku roku umów z artystami, firma produkująca koncert przed Spodkiem, zapewniła o przyspieszeniu koncertu na scenie głównej. Według posiadanych przez nas informacji ostatni koncert miał się rozpocząć najpóźniej o godz. 17:30, tak by do czasu rozpoczęcia koncertu w Spodku, aktywności na scenie zewnętrznej zostały zakończone” - przekonuje dalej.

Lipko przekonuje także, że urzędnicy magistratu zrobili wszystko co w jego mocy, aby zapewnić sprawny przebieg obu wydarzeń.
- „Wyrażamy ubolewanie, że widzowie koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” napotkali chwilowy dyskomfort odbioru muzyki, tak ważnego dla miasta twórcy jakim był honorowy obywatel Katowic” - dodaje rzeczniczka.

OŚWIADCZENIE ws. skandalu na koncercie

PTWP Event Center, zarządca hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz firma MM Communications, organizator koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017”, wyrażają oburzenie zakłóceniem przebiegu tego święta twórczości Wojciecha Kilara i Jego ukochanego miasta Katowice. Od pół roku dokładaliśmy starań, aby występ trzech znakomitych orkiestr był hołdem dla twórczości wybitnego artysty i pokazał nową symfoniczną odsłonę Spodka. Elementem tych starań była dbałość o optymalne warunki akustyczne.

Plac Sławika i Antalla przed Spodkiem nie leży w gestii zarządzania PTWP Event Center, a decyzję o organizacji odbywających się na tym terenie wydarzeń podejmuje urząd miasta. Stamtąd właśnie otrzymaliśmy zapewnienie, że koncert przed Spodkiem zakończy się do godziny 18.00.

Jest nam bardzo przykro, że publiczność koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” nie mogła przeżyć tego wyjątkowego wydarzenia w pełni, w sposób, na jaki zasługują muzyka Wojciecha Kilara oraz kunszt muzyków orkiestr Aukso, NOSPR i katowickich filharmoników.

Wypowiedziane ze sceny podczas koncertu słowa prowadzącego i reżysera, Krzysztofa Materny, wyrażają nasze stanowisko: „Ogromnie przepraszam za początek koncertu. Nie przypuszczałem, że ktoś, kto jest bezmyślny, może nam popsuć święto, nad którym pracujemy od pół roku. Przepraszając, chciałem z uznaniem wyrazić się o Państwa cierpliwości i wrażliwości i podziękować za to, że mimo tych początkowych kłopotów, jesteście Państwo z nami oraz zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby wyciągnąć konsekwencje tego zdarzenia”.

Mamy nadzieję, że mimo niedoskonałego początku, dalszy przebieg koncertu i zaangażowanie muzyków w interpretację muzyki Wojciecha Kilara, wynagrodziły uczestnikom tego wydarzenia początkowe rozczarowanie.

MM Communications
PTWP Event Center

Organizatorem koncertów z okazji Światowego Dnia Serca było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które zleciło ich obsługę Agencji BCMFD Media Communications z Warszawy. Firma z Warszawy przedstawia inną wersję. Ewa Lipka z UM w Katowicach twierdzi, że firma zapewniła iż koncert przed halą skończy się do czasu imprezy ku czci Kilara.

- Dołożyliśmy wszelkich starań i program został skrócony o 90 min w stosunku do wcześniej zaplanowanego. I o tym zostali pisemnie poinformowani przedstawiciele Spodka. Przekazaliśmy tez informację, że koncert rozpocznie się o godz. 17.30 i potrwa 60 minut - mówi Monika Falk z BCMFD Media Communications.

Zaznacza też, że nikt z organizatorów koncertu symfonicznego nie kontaktował się z firmą w sprawie warunków akustycznych i przedstawienia planu imprezy, a 26 czerwca na spotkaniu z przedstawicielami Spodka to agencja sugerowała by inicjatorzy wydarzenia ku czci Kilara uwzględnili program obchodów Dnia Serca.

Poniżej pełne oświadczenie firmy:

W imieniu organizatorów i producentów Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca w Katowicach, pragniemy wyrazić nasze ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji związanej z przebiegiem koncertu zwieńczającego całodzienne badania i aktywności o charakterze edukacyjno-prozdrowotnym na terenie przed Spodkiem. Z pełnym zrozumieniem i szacunkiem do charakteru koncertu z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara pragniemy złożyć poniższe oświadczenie.

Wydarzenie, które odbywało się przed Spodkiem było planowane i zgłoszone do Urzędu Miasta 28 grudnia 2016 r. Potwierdza to zgoda otrzymana od urzędu na korzystanie ze wskazanej przestrzeni dostępnej na potrzeby wydarzenia przez cały dzień 24.09 do godz. 20.-ej. O planowanym koncercie w Spodku dowiedzieliśmy się nieoficjalnie na spotkaniu organizacyjnym 26 czerwca br. m.in. z przedstawicielami Spodka. W tym czasie nie została podjęta ze strony organizatora koncertu symfonicznego decyzja o ostatecznej godzinie, mimo informacji z naszej strony , że dla komfortu wszystkich powinna ona uwzględniać program wydarzenia na zewnątrz, który znany był wszystkim obecnym na spotkaniu. Nikt z firmy MM Communications, organizatora koncertu symfonicznego, przez 8 miesięcy naszych przygotowań, nie skontaktował się, żeby przekazać swoje obawy dotyczące optymalnych warunków akustycznych, a o takich zapewnieniach dowiedzieliśmy się dopiero z oświadczenia, które pojawiło się w dniu dzisiejszym w prasie. Jedyną informacją przekazaną nam przez PTWP Event Center, zarządcę hali widowiskowo-sportowej Spodek były obawy dotyczące logistyki i sprawnego dostępu do wejść dla gości. Jakiekolwiek kwestie stanowiące możliwość rozwiązania tych problemów zostały przez nas przedstawione i przyjęte przez koordynatorów Spodka.

Z przykrością informujemy, że nie otrzymaliśmy pisma, w którym zostałaby udostępniona nam dokładna agenda koncertu w Spodku i informacje sugerujące, ze nasze działania zakłócą artystyczny przebieg wieczoru. Z naszej strony na wszelkie prośby dotyczące przebiegu wydarzenia, za którego produkcję nasza firma była odpowiedzialna udzielaliśmy informacji oraz przesyłaliśmy dokumenty i plany zagospodarowanie terenu, jak również godziny prób i montażu. W miarę zaawansowania przygotowań podjęliśmy próbę skrócenia aktywności na zewnątrz o 90 min w stosunku do wcześniej przez nas zaplanowanych i ustaliliśmy godzinę zakończenia na 18.30. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby koncert w Spodku odbył się o godz. 19ej a nawet 18.30. W niedzielę 24.09 br od wczesnych godzin porannych na terenie przed Spodkiem trwały próby dźwięku i artystów. Do godz. 18.15 nikt z organizatorów koncertu symfonicznego nie przyszedł i nie poinformował o jakichkolwiek utrudnieniach związanych z akustyką . Ku zaskoczeniu osób uczestniczących w koncercie na zewnątrz jak i realizatorów, ok. godziny 18.15 ej na teren objęty ochroną i będący kulisami sceny pojawiły się osoby, które bez porozumienia z producentami i wbrew zasadom bezpieczeństwa starały się wejść na scenę i przerwać koncert.

Organizatorzy po zapoznaniu się z sytuacją natychmiast przystąpili do działań i dołożyli wszelkich starań, żeby mimo wielomiesięcznych przygotowań i ustaleń z artystami zapewnić sprawny przebieg imprezy i w miarę możliwości skrócić koncert przed Spodkiem. Z pełnym zrozumieniem artyści podziękowali wcześniej, niż było to planowane fanom i mieszkańcom Katowic . Rozczarowaniu publiczności towarzyszyły komentarze na temat elitarności koncertu w Spodku, dostępnego jedynie w formie biletowanej oraz zdecydowany brak zrozumienia dla decyzji zmiany programu podyktowanej pod wpływem nacisków i interwencji osób trzecich. Były tez komentarze i zdziwienie dlaczego z uwagi na rangę urodzin mistrza Kilara koncert muzyki symfonicznej nie odbywa się w siedzibie NOSPR, spełniającej najwyższe światowe standardy a w nieprzystosowanym akustycznie do takich uroczystości Spodku, popularnym miejscu koncertów muzyki popularnej. Z dużym smutkiem jako współorganizatorzy Obchodów Światowego Dnia Serca w Katowicach odebraliśmy oświadczenie przekazane mediom przez PTWP Event Center, zarządcę hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz firmę MM Communications, organizatora koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017”. Słowa wyrażone przez prowadzącego koncert i twierdzenie, że „święto, nad którym trwały prace od ponad pół roku zostało popsute w sposób bezmyślny” są niezasadne i krzywdzące wobec tych, którzy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem przygotowywali wydarzenie, którego charakteru ani przebiegu prawdopodobnie prowadzący wraz z producentami firmy MM Communication nie starali się bliżej poznać. A stanowi ono część obchodów Światowego Dnia Serca, odbywającego się z inicjatywy World Heart Federation na całym świecie.

Przyznanie Katowicom tytułu Organizatora Centralnych Obchodów w Polsce jest dużym wyróżnieniem dla miasta, co potwierdzają patronaty honorowe licznych instytucji i docenienie rangi tego wydarzenia przez Miasto Katowice jako współgospodarza, udział zaproszonych gości jak również zaangażowanie partnerów medialnych i lokalnych organizacji. Wierzymy, że incydent jaki miał miejsce nie przysłoni najważniejszej idei Dnia Serca jaką jest nieustający apel środowiska medycznego podkreślający zarówno znaczenie profilaktyki chorób serca jak również tego, jak wiele jest w tym zakresie jeszcze do zrobienia. Święto, którego istotą jest „serce” to problem dotyczący zdaniem ekspertów ok. 10 mln. Polaków cierpiących na nadciśnienie. Choroby sercowo-naczyniowe to zabójca numer jeden na świecie. Dlatego bez względu na emocje towarzyszące pierwszej części koncertu symfonicznego warto o tym pamiętać. Podczas całodziennej pracy w ramach bezpłatnych badań prowadzonych przez kilkunastu partnerów Dnia Serca zostało przyjętych i poddanych badaniom oraz konsultacjom kardiologicznym ponad 1600 osób. I jak powiedział pod koniec przedstawiciel środowiska kardiologicznego „jeśli choć jednej z osób, które nas odwiedziły mogliśmy udzielić specjalistycznej pomocy” warto prowadzić takie akcje.

Monika Falk, Biuro prasowe Obchodów Światowego Dnia Serca w Polsce

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!