We wtorek podpisano pierwszą w historii umowę na rozpoczęcie dronowego projektu rozwojowego wartego ponad 61,5 mln złotych

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Grzegorz Dembiński / Polska Press
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczynają wspólny projekt dronowy. Pierwsza w historii umowa na dofinansowanie tej branży z funduszy europejskich została podpisana we wtorek podczas uroczystości w warszawskiej Elektrowni Powiśle. - Pomimo zadyszki, którą teraz mamy w polskiej i europejskiej przestrzeni powietrznej tworzymy środowisko dla zupełnie nowych usług, które do tej pory nie były stosowane nigdzie na świecie – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Dronowy projekt rozwojowy „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jednym z głównych założeń jest stworzenie w pełni cyfrowego i kompleksowego do zarządzania i obsługi bezzałogowych statków powietrznych.

- To przede wszystkim możliwość złamania barier, jakie dzisiaj istnieją w biznesie. Dobrym przykładem jest transport różnego rodzaju paczek, ale i świadczenia usług, które są niezbędne dla państwa polskiego w związku ze zwalczeniem skutków kryzysu związanego z pandemią COVID-19. – tłumaczy prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. - Już teraz stworzyliśmy możliwość transportu medycznych próbek, dzięki którym przyspieszamy cały ten proces. Poza tym będziemy mogli rejestrować i monitorować każdego użytkownika przestrzeni powietrznej. Udostępniamy usługę cyfrową, która sprawi, że nie trzeba będzie znać wszystkich przepisów, a stworzony przez nas oraz podmioty wspomagające system pozwoli prowadzić biznes w polskiej przestrzeni powietrznej. – tłumaczy.

Oprócz nowych możliwości dla przedsiębiorców projekt pozwoli na sprawną koordynację większej liczby dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz efektywniejsze połączenie systemów zarządzania tradycyjnym ruchem lotniczym i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Według prezesa PAŻP cały proces może zostać sfinalizowany w ciągu najbliższych 5-7 lat. Dodatkową korzyścią będzie tworzenie nowych miejsc pracy na polskim rynku.

- Dzisiaj jesteśmy jeszcze na etapie tworzenia tych usług. Dajemy branży IT możliwość skorzystania na tym i w niedługim czasie PAŻP dzięki środkom, które otrzymujemy z Unii Europejskiej dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa będziemy szukać specjalistów, zatrudniać ludzi oraz – co szczególnie ważne w tym trudnym okresie dla branży lotniczej – utrzymamy miejsca pracy w PAŻP.

W 2018 roku natężenie ruchu lotniczego w Polsce wzrosło o 10 procent, a ponad 570 kontrolerów ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyło prawie milion przelotów tranzytowych, zbliżeń do lotnisk oraz startów i lądowań. Roczny wzrost branży dronowej ocenia się na 50 procent rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl