Ważne zmiany przepisów. „Ustawa Kamilka” podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną "ustawą Kamilka" – poinformowało o tym Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe przepisy mają zwiększyć prawną ochronę dzieci przed przemocą. Resort przekazał, że zmiany wprowadzone dzięki "ustawie Kamilka" zakładają między innymi wdrożenie procedury Serious Case Reviews. Chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych.
Ważne zmiany przepisów. „Ustawa Kamilka” podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę
fot. 123rf

W znowelizowanych przepisach równie istotne jest także wprowadzenie "Standardów Ochrony Małoletnich" w różnych instytucjach (między innymi w szkołach, szpitalach, ale również obiektach turystycznych), a także zmiany w zakresie instytucji reprezentanta dzieci.

Przepisy wprowadzają systemową ochronę najmłodszych przed skrzywdzeniem, w tym regulacje dotyczące sytuacji, w których poniosły one śmierć lub doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na skutek działań rodzica albo opiekuna. Ustalane będzie m.in. dlaczego nie podjęto żadnych działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom - przekazało ministerstwo.

Pomoc ofiarom i walka z przestępcami

W pomoc najmłodszym ofiarom przemocy angażuje się prowadzona w ramach Funduszu Sprawiedliwości Sieć Pomocy Pokrzywdzonym. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z ekspertami prowadzi też prace nad stworzeniem ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci, której efektem jest Krajowy Plan Działania na rzecz ochrony dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Resort przypomniał, iż projekt został złożony w maju, na fali oburzenia po śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, zakatowanego przez ojczyma (stąd zwolennicy ustawy nazywają ją imieniem chłopca). Ministerstwu Sprawiedliwości merytorycznego wsparcia udzielali eksperci UNICEF. Sejm uchwalił nowelizację pod koniec lipca.

Natomiast na wrzesień zaplanowano początek przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF ogólnopolskiej kampanii informacyjnej na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci. Publikowane będą materiały informacyjne i spoty, przewidziano także debaty ekspertów i konferencję. Działania te mają podnieść świadomość na temat różnych form przemocy stosowanych wobec najmłodszych.

Źródło: Polskie Radio 24

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
4 sierpnia, 21:00, USS wojtuś:

"wdrożenie procedury Serious Case Reviews" - żeby opisać dokładnie rzeczywistość trzeba się posługiwać kilkoma językami naraz. Nie wiem, czy implementacja takiej nazwy do terminologii fachowej jest właściwa, bo to na pewno nie rozwija języka polskiego. A nie spotkałem się, w rzeczywistości z niczym stałym, drzewa rosną, domy się starzeją, farba płowieje itp. Znaczy pewnie jak język się nie rozwija to się cofa. Jeden z objawów 8 lat rządów pisów. Do zadbania o język nie potrzeba miliardów złotych a jedynie użycia rozumu, wyobraźni trochę świadomości.

W punkt.

S
Sygn. 1001-4.U.371.2023
Ochrona dzieci przed przemocą i słusznie, ale:

Panie prezydent Andrzej Duda, kto zapewni pomoc prawną osobom pokrzywdzonym przez prokuraturę i kastę sędziów?

Co z prośbami kierowanymi na Pana ręce, więcej niż pewne, że nawet Pan o nich nie jesteś informowany, a o zapoznaniu i przeczytaniu nie wspomnę.

Przykład - proszę:

Ta prośba trafiła z Pana kancelarii do prokuratora generalnego, ale zapewne nic Panu na ten temat nie wiadomo.

Nie tylko dzieci potrzebują pomocy.



Policji i sądom wolno wszystko.

Jak pieszy może stracić prawo jazdy i uprawnienia?

Ta sygnatura wyszła z Pana kancelarii, panie ministrze:

Sygn. akt: 1001-4.U.371.2023

Pan minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro – "Sądy muszą być ślepe na politykę".

Szkoda, że ministerstwo i prokuratura generalna nie jest ślepa na politykę, tylko działa w myśl idei polityki partii rządzącej.

Zajmujecie się tylko tym, co jest wam politycznie opłacalne i co może przysporzyć wam punktów procentowych.

Zwykły Obywatel, nie powiązany z rządem i partią, nie jest politykiem czy osobą wpływową w grupie władzy, bez zasobów finansowych i znajomości, to PRZEDMIOT dla was, nie podmiot. Spraw tych ludzi się w prokuraturze pewnie nawet nie czyta, tylko zbywa dalej zgodnie z odpowiednimi artykułami.

Na ułaskawienia, uniewinnienia, ponowne wszczęcie śledztwa na zlecenie prokuratora krajowego, zapewne mogą liczyć tylko politycy, ludzie układu, celebryci, mordercy, pedofile i ci z czego ma korzyść rządzący układ polityczny.

A już na pewno takie sprawy nie trafiają do wiadomości i zapoznania się z nimi przez ministra i zarazem prokuratora generalnego, jak ta o Sygn akt: 1001-4.U.371.2023
Wróć na i.pl Portal i.pl