Ważne! Prąd nie zdrożeje dla małych przedsiębiorstw. Co zrobić, aby nie zdrożał

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Najpóźniej 29 lipca 2019 r. mikro i mali przedsiębiorcy muszą złożyć swoim dostawcom energii elektrycznej stosowne oświadczenie – jeżeli chcą nadal w 2019 r. korzystać z niższych taryf stawek za energię elektryczną.

W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. przedsiębiorstwa energetyczne miały obowiązek stosować wobec swoich odbiorców ceny obowiązujące w 2018 r. W drugiej połowie tego roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostają na tym samym poziomie. Właściciele gospodarstw domowych nie muszą składać oświadczeń w tej sprawie.

Inaczej jest z mikro i małymi przedsiębiorstwami. Chodzi o firmy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a ich przychody w ciągu dwóch lat nie przekraczają 10 mln euro (ok. 40 mln zł).
Przedsiębiorstwa, chcąc płacić mniej za prąd muszą do 29 lipca złożyć oświadczenie, które jest dostępne na stronie www.tauron.pl
Znajduje się tam m.in. wzór oświadczenia, opracowana przez Tauron instrukcja dotycząca sposobu jego wypełniania oraz termin i miejsce dostarczenia.

- Ustawowy termin na złożenia oświadczenia upływa 27 lipca 2019 r., lecz z uwagi na fakt, że termin ten wypada w sobotę, TAURON przyjmuje oświadczenia klientów do 29 lipca 2019 roku. Liczy się data dostarczenia do nas dokumentu, a nie data jego nadania - informuje Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Niezłożenie takiego oświadczenia jest jednoznaczne z brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z 2018 roku w II półroczu 2019 roku.Poza przedsiębiorstwami oświadczenie powinny złożyć też szpitale, jednostki sektora finansów publicznych i państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc publiczną de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r.
Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Kwota ta powinna nadal rosnąć, wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

FLESZ - Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Ważne! Prąd nie zdrożeje dla małych przedsiębiorstw. Co zrobić, aby nie zdrożał - Dziennik Polski

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alicja
Dla Urzędu Skarbowego liczy się data nadania przesyłki. Na jakiej podstawie prawnej dla Taurona jest inaczej???
G
Gość
jak zwykle łowienie naiwniaków i ludzi którzy nie są na bierząco. dlaczego ta ulga dla mikroprzedsiębiorstw nie jest automatyczna tak jak opłata za mieszkanie? są tacy którzy chcą płacić wuęcej i nie złoża dokumentu celowo? nie.
G
Gość
2019-07-25T10:01:59 02:00, Gość:

Prąd dla wszystkich (m. in. dla gospodarstw domowych) pewnie zdrożeje w 2020 roku i to znacznie. To, co zrobił PiS, to jest tylko odroczenie podwyżki w czasie, która nastąpi "z odbiciem".

PiS nie PiS - wszyscy tak robią. Przed wyborami obiecuje się złote góry i kupuje głosy (tu PiS pobił wszelkie rekordy), ale potem ktoś za to musi zapłacić. W podatkach, rosnących cenach, znikających ulgach czy stagnacji w rozwoju infrastruktury.

Nie ma niczego za darmo, choć jak widać spora część naszego społeczeństwa tak uważa.

G
Gość
Prąd dla wszystkich (m. in. dla gospodarstw domowych) pewnie zdrożeje w 2020 roku i to znacznie. To, co zrobił PiS, to jest tylko odroczenie podwyżki w czasie, która nastąpi "z odbiciem".
Wróć na i.pl Portal i.pl