„Warty Pamięci” staną w wielu miejscach w Polsce. 17 września przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
17 września przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
17 września przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. wartapamieci.pl
17 września przypada 84. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W sobotę – 16 września – o godzinie 17:30 w co najmniej w 25 miejscach w całej Polsce staną „Warty Pamięci”.

„Warty Pamięci”

W akcję na Mazowszu, Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zaangażowało się pół tysiąca osób - młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, rekonstruktorów i harcerzy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem obejmuje Instytut Pamięci Narodowej. Wiceprezes IPN Karol Polejowski w Polskim Radiu zaznaczył, że będzie to uroczystość oddania hołdu żołnierzom II Rzeczpospolitej, którzy nad ranem 17 września 1939 roku stanęli do walki z sowieckim najeźdźcą.

Były to na początku oddziały Korpusu Obrony Pogranicza generała Wilhelma Orlika-Rueckemanna. Walki z sowieckim najeźdźcą toczyły się przez kolejne dwa tygodnie.

Wiceprezes IPN podkreślił, że „Warty Pamięci” upamiętniają poległych, a także miejsca zwycięskich walk polskich żołnierzy z Armią Czerwoną. Jako przykład wymienił starcia pod Kodziowcami, pod Szackiem i Wytycznem. – Wiemy także, że armia rosyjska dopuszczała się zbrodni na ludności cywilnej, to jest element tej wojny totalnej – dodał historyk.

O godz. 17:30 w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim Karol Polejowski odda hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego „Kobryń”, poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą.

Akcja pod patronatem marszałek Sejmu

Akcji patronuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która upamiętni poległych przed pomnikiem bitwy Korpusu Ochrony Pogranicza pod Wytycznem koło Włodawy. Również szef MON Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w „Warcie Pamięci” na cmentarzu w Rudniku nad Sanem.

„Warta Pamięci” to wspólny projekt Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Fundacji Rekonstruktorzy.pl, realizowany we współpracy z Kancelarią Sejmu. Wydarzenie ma przypominać o sowieckiej napaści, ale również o walce w obronie nie tylko całego państwa, lecz i małych Ojczyzn - miast i wsi wschodniej Polski.

Mapa miejsc upamiętnień znajduje się na stronie WartaPamieci.pl

Polskie Radio 24

lena

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Jako, że i ten post jakiś koprofag zgłosił do moderacji, zatem przypominam:

Ciekawe, czy grupy rekonstrukcyjne pokazują:

- kard Hlond wyjeżdża do Watykanu, pokazując gest posłanki Lichockiej tj skaleczony palec (12. 09);

- Sztab Generalny rozwija się w pobliżu Kut. Brak łączności uniemożliwia koordynację działań. Dowódcy dywizji nie wiedzą, co mają robić:

- na usiłujące się przedrzeć do Rumunii grupy żołnierzy urządzają polowania ukraińscy nacjonaliści - ok 2000 zamordowanych;

- rząd i Sztab przekraczają Czeremusz w Kutach. Resztki dołączają przez most w Zaleszczykach.
a
antyPiS
Ponieważ ktoś zgłosił do moderacji post @Mykoła - odpowiadam ale częściowo, na tezę, że wojna obronna to był blamaż. Tak nie można uogólniać!!! Polski żołnierz bił się znakomicie, dowódcy, zwł niższego szczebla wykazali się świetnym wyszkoleniem i umiejętnościami. Zawiodła przedwojenna polityka - sojusznik Francja i sojusznik z nazwy - Anglia w Monachium pchnęli Hitlera na wschód, byleby ich zostawił w spokoju. Polska szykowała się do wojny z ZSRR - składy broni i wyposażenia, jednostki kawalerii, Flotylla Pińska - wszystko było na wschodzie Polski. Flota też była przygotowana do wojny z ZSRR - oceaniczne okręty podwodne, stawiacz min miały zablokować wyjście z Zatoki Botnickiej. Zawiodło dowództwo wyższego szczebla zupełnie nie rozumiejąc znaczenia lotnictwa i skoordynowanych działań grup pancernych. Zawiodła dziwaczna, ponoć wymuszona doktryna obronna obstawienia całych granic cienką linią obronną. Brak mobilnej artylerii plot, brak łączności na wszystkich szczeblach, brak broni pancernej a przede wszystkim - zupełna nieświadomość konieczności posiadania tych nowinek. Francuzi też byli zupełnie nieprzygotowani ale oni z innych przyczyn. Kiedyś na jakimś forum ktoś napisał, ile Polska miała pociągów pancernych. Zapytałem, ile miał pociągów sanitarnych, które tak świetnie sprawdziły się na Zachodzie podczas I Wojny. Nie miała ani jednego.
Wróć na i.pl Portal i.pl