8 lipca została podpisana umowa między Miejskimi Zakładami Autobusowymi a firmą MAN Truck & Bus Polska, która wygrała przetarg na dostawę, w formie leasingu operacyjnego, 70 pojazdów. Zakup autobusów zostanie sfinansowany przez ING Lease Polska. Wartość kontraktu to 118 272 509,60 zł.
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, nie kryła radości z podpisania umowy. - Po wielu latach
zastoju inwestycyjnego w zakresie komunikacji miejskiej nadrabiamy zaległości: zdobywamy fundusze zewnętrzne na zakup taboru, korzystamy z dogodnych, nowoczesnych form finansowania, działamy! - powiedziała, a na dowód przytoczyła jeszcze informacje o kolejnych zakupach taboru: tramwajach, wagonach SKM i metra. Pierwsza partia 10 autobusów zostanie dostarczona w 16 tygodni od dnia podpisania umowy, czyli w listopadzie 2010 roku, pozostałe sukcesywnie, partiami po 10 sztuk: 17, 18, 19, 20, 21 i 22 tygodnie od dnia podpisania umowy.
MZA nie kierowało się wyłącznie kryterium najniższej ceny, która "ważyła" 75 proc. Pozostałe kryteria to m.in. szybki termin dostawy, parametry silnika, gwarancja na niezawodność pojazdów.
Hybrydowe, napędzane gazem - to przed nami
Zakup 70 MAN-ów to jednak nie koniec dobrych wiadomości dla warszawiaków. Jeszcze w sierpniu na ulice wyjedzie 12-metrowy autobus tej marki. Będzie to pojazd hybrydowy, czyli zasilany w części prądem. Trwające około miesiąca testy tego pojazdu pozwolą na ocenę efektywności autobusu hybrydowego w warunkach miejskich. Innym projektem, realizowanym wspólnie przez MZA i firmę MAN, będzie przygotowanie warunków technicznych zakupu 80 pojazdów zasilanych gazem CNG. Spółka ma bardzo dużą szansę uzyskania na ten projekt środków unijnych. Know-how MAN-a pozwoli MZA na takie opracowanie warunków przetargowych, by autobusy spełniały najwyższe standardy.
Specjalnie dla jednostek zasilanych tym paliwem zostanie przystosowana jedna z zajezdni, przy ul. Redutowej, która po zaplanowanych na najbliższe miesiące procesach modernizacyjnych stanie się jedną z najnowocześniejszych, wzorcowych zajezdni w Polsce.
Wymiana taboru bez precedensu
Przez ostatnie trzy lata na stołeczne ulice wyjechało ponad 600 nowych autobusów. Teraz dołącza 70 kolejnych. Jeździ już 16 nowych niskopokładowych tramwajów Swing, a do końca 2010 r. przyjadą następne 33. Do Euro 2012 po stolicy będzie ich już jeździć 120. Dostawa zakończy się w 2013 na liczbie 186. Kontrakt z bydgoską PES-ą opiewa na ok. 1,5 mld zł, z czego część jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Trwa przetarg na 35 składów metra, dojeżdżają też nowe składy SKM - został rozstrzygnięty przetarg na 13 składów, które będą kursować z Okęcia do centrum miasta.