PolskaTimes.pl

Stwórz własną społeczność!

Serwis powstaje we współpracy z The Times

wtorek 07 września 2010 r. imieniny obchodzą: Regina, Marek, Ryszard

Warszawa » Pieniądze » Artykuł

Przeprowadź się razem ze swoją emeryturą

Przeprowadź się razem ze swoją emeryturą

(© 123rf)

Andrzej Gębarowski

2010-07-29 08:00:17, aktualizacja: 2010-07-29 08:00:17

Wyobraźmy sobie, że pan Kowalski pracował przez 17 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po udowodnieniu 25 lat ubezpieczenia, a następnie przez 18 lat w innym państwie, gdzie prawo do emerytury przysługuje po 20 latach.

Gdyby nie obowiązywały umowy międzynarodowe, to w żadnym z tych państw nie mógłby nabyć prawa do emerytury. I to pomimo faktu, że w sumie przepracował aż 35 lat i w każdym z tych krajów opłacał składki!
Przykład ten dobrze uzmysławia, jak ważna jest zasada sumowania okresów pracy przyjęta w przepisach koordynacyjnych dotyczących świadczeń społecznych. Do maja 2004 r., zanim Polska została przyjęta do Unii Europejskiej, tylko z niektórymi państwami były zawarte umowy dwustronne na zasadach koordynacji, dzięki którym do stażu emerytalnego liczony był okres pracy w obydwu państwach. Po naszym wstąpieniu do Unii koordynacja obejmuje już 40 państw

równocześnie. Oznacza to odrzucenie powszechnej niegdyś zasady domicylu uzależniającej nabywanie uprawnień od miejsca stałego zamieszkania.

Koordynacja dotyczy osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w więcej niż jednym państwie. O prawo do emerytury (a także renty inwalidzkiej i rodzinnej) Kowalski może ubiegać się w jednym z tych państw wtedy, jeśli był w nim ubezpieczony przez co najmniej rok, a łączne okresy w pozostałych państwach pozwolą na przyznanie emerytury. Jeśli w jakimś kraju pracował krócej niż rok, okres ten będzie doliczony do jego ogólnego stażu pracy przez inne państwa, w których pracował.

Jeśli pracował 8 lat w Polsce, 8 lat w Norwegii, 6 lat w Belgii, 3 lata w Danii i 6 miesięcy w Holandii, jego ogólny staż ubezpieczeniowy wynosi 25 lat i 6 miesięcy. Ponieważ nie wszędzie pracował dłużej niż rok, ma prawo ubiegać się o emeryturę tylko w czterech państwach: Polsce, Norwegii, Belgii i Danii. Zgodnie z zasadami koordynacji instytucja ubezpieczeniowa każdego z tych czterech państw ustali na podstawie własnego ustawodawstwa teoretyczną kwotę emerytury za zsumowa-ne okresy ubezpieczenia (uwzględniając również półroczny okres w Holandii), a następnie przyzna emeryturę częściową - proporcjonalną do faktycznego okresu ubezpieczenia przebytego na terytorium danego państwa. Polska przyzna więc 8/25,5, tyle samo Norwegia, Belgia 6/25,5, Dania zaś 3/25,5 teoretycznej kwoty emerytury.

Wszystkie komentarze »

Komentarze (3)

Reklama

Warszawa»

Copyright © Polskapresse Sp. z o.o.
Realizacja serwisu: Gratka Technologie Sp. z o.o.

Mapa serwisu | Dla prasy | Kontakt | O nas | Regulamin | Prywatność | Reklama | eGazety | Sklep internetowy