W następnym sezonie nie napijesz się alkoholu nad Wisłą? Resort zdrowia szykuje zmiany

Maja Piotrowska AIP
Damian Kujawa
Ministerstwo Zdrowia szykuje ustawę, która ma całkowicie zabronić spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Napić się legalnie będzie można jedynie w strefach specjalnie do tego wyznaczonych. Ma być to rozwiązanie wątpliwości prawnych dotyczących m.in. warszawskich bulwarów Flotylli Wiślanej.

– To bardzo zły pomysł, który zwiększy centralizację przepisów. Decyzję powinno się oddać samorządom i pozwolić im samodzielnie decydować o strefach wolnych od alkoholu – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Marek Tatała inicjator akcji Legalnie nad Wisłą, ekonomista, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Marek Tatała stoczył walkę w sądzie Rejonowym, Okręgowym i Najwyższym po tym jak odmówił przyjęcia stuzłotowego mandatu za picie piwa na betonowych schodkach po lewej stronie Wisły. W marcu bieżącego roku sąd uniewinnił Tatałe od zarzutów, które stawiała mu policja. – Moja walka sądowa trwała dosyć długo. Dzięki uzasadnieniu decyzji Sądu Najwyższego całe bulwary nadwiślańskie są miejscem, gdzie zakaz spożycia alkoholu nie obowiązuje. Z informacji, które do mnie docierają wynika, że ilość mandatów wydawanych nad Wisłą w tym sezonie znacząco spadła – powiedział.

Tatała zaznacza, że w przypadku wejścia w życie przepisów, wątpi w egzekwowanie prawa. – Wymagałoby to wysłania większości służb z Warszawy nad Wisłę. W sezonie letnim nad rzeką siedzą przecież tysiące osób. Jest wiele ważniejszych rzeczy, którymi funkcjonariusze powinni się w tym czasie zajmować – mówi ekspert.

Według obecnie obowiązującej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, alkoholu nie można spożywać na ulicach, parkach, placach i skwerach. Luka prawna pozwala jednak na picie trunku na bulwarach. Nie każdy bulwar jest ulicą – głosiła decyzja Sądu Najwyższego z stycznia bieżącego roku. O planach wprowadzenia nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i ustawy o wychowaniu w trzeźwości pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”. Poza przepisami ograniczającymi możliwości spożycia alkoholu w miejscach publicznych projekty mają wprowadzić zmiany takie jak m. in: specjalne etykietowanie alkoholi (wartość energetyczna w 100 g. 222 kcal” na opakowaniu butelki wódki), bardziej restrykcyjne legitymowanie nabywców alkoholu, możliwość reklamowania piwa od 23 do 6 rano, zakazanie sprzedaży alkoholu w proszku (według ustawodawcy mogą go spożywać osoby w wieku szkolnym).

Spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce znacznie przewyższa średnią unijną, co powoduje 10 tysięcy zgonów rocznie – głosi uzasadnienie ustawy do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Według WHO ma ono znacząco wzrosnąć. Przeciętny dorosły Polak rocznie wypija około 12,5 litra czystego alkoholu . Mimo, że restrykcje dotkną wszystkich trunków, to kolejnym celem, jaki przyświeca ustawodawcy, jest ograniczenie spożycia w szczególności piwa, po które często sięgają młodzi ludzie.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

q
qqladisco
Na trzezwo, nawet najglupszy posel, nie podnioslby reki za takimi beznadziejnymi aktami prawnymi jakie sa glosowane.
q
qqladisco
Policjant dzis nie jest juz strozem porzadku a zwyczajnym poborca podatkowym. Chodzi wylacznie o wzrost przychodow z tytulu mandatow a nie o trzezwosc. W tym przypadku latwo jest uzasadniac wprowadzenie ograniczen dobrem spolecznym ale naprawde liczy sie tylko kasa.
v
virtu

No i bardzo dobrze, ja tam pochwalam :) umowa kupna sprzedaży samochodu

o
osiol nad oslami

papier toaletowy jest wiecej warty od bzdurnych dyktatorskich przepisow

p
ponury żniwiarz
Piwo w założeniu jest napojem chłodzącym i kiedyś miało 3,2-4% alkoholu max. Dziś jak nie ma powyżej 5% uważane jest za cienkie. Za taką sytuację odpowiadają browary należące do obcego kapitału. Celowo robią z nas alkoholików. Rozpijają społeczeństwo.
a
abstynent
A co robi alkohol w sejmie?
Wróć na i.pl Portal i.pl