W Łodzi leczą raka nowoczesnymi lekami. Chorzy żyją dłużej i lepiej

Redakcja
Nowe leki włączone do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia to szansa dla wielu chorych na raka piersi i chłoniaka
Nowe leki włączone do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia to szansa dla wielu chorych na raka piersi i chłoniaka Paweł Relikowski
Pacjenci z Łódzkiego walczący z rakiem mają teraz darmowy dostęp do nowoczesnych leków, o których do tej pory mogli tylko pomarzyć.

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi kwalifikują pierwszych pacjentów do nowoczesnej terapii w leczeniu nowotworów. Pięć nowych leków włączonych w lipcu do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia to szansa dla wielu chorych na raka piersi i chłoniaka.

Szpital jako jedyny w województwie realizuje specjalistyczne programy lekowe, które obejmują te pięć drogich i niedostępnych dotąd dla chorych preparatów.

Czytaj:Mieszkańcy Łódzkiego zagrożeni rakiem

- Takie leczenie to sukces w onkologii. To najbardziej nowoczesne i najdroższe metody terapii - mówi dr Ewa Kalinka--Warzocha, kierownik pionu chemioterapii w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi.

- Często pacjenci uważają, że w Łodzi nie mają dostępu do nowoczesnego leczenia, dlatego wyjeżdżają np. do Bydgoszczy. Taka podróż dla ciężko chorego i osłabionego człowieka jest pozbawiona uzasadnienia medycznego - dodaje.

Czytaj:Co piąty zgon w Łódzkiem spowodowany jest przez nowotwór. Ratunkiem są badania

Do darmowego dla pacjenta programu lekowego włączone zostały dwa leki uznawane na świecie za przełomowe w terapii czerniaka: nivolumab i pembrolizumab. - Redukują ryzyko zgonu nawet o 60 proc. Chorzy umierali w ciągu sześciu miesięcy, zaś po włączeniu terapii jedna z pacjentek żyje już trzeci rok i patrząc na nią, nikt nie przypuszczałby, że jest chora - mówi dr Ewa Kalinka-Warzocha.

Podobnie w przypadku leczenia rozsianego raka piersi z nadekspresją HER2. Łódzcy pacjenci mają teraz dostęp do darmowej terapii nowoczesnym lekiem pertuzumab.

Dużą zmianę w leczeniu odczują też chorzy, którzy do tej pory mieli robione wielogodzinne wlewy dożylne. Jak przypadku leczenia chłoniaka, kiedy to pacjent raz na trzy tygodnie musiał zostać na noc w szpitalu. Teraz po włączeniu leku rituximab w formie podskórnej wizyta w szpitalu trwa około godziny. W zastrzyku podawany zostanie też trastuzumab w terapii raka piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Łodzi leczą raka nowoczesnymi lekami. Chorzy żyją dłużej i lepiej - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl