W Kazimierzu Dolnym wandal okaleczył kolejne drzewa

Karolina Ryniak
Już nie tylko 150-letni dąb, w którym ktoś wywiercił dziury i go otruł. Jak się okazuje, wandal zniszczył też inne drzewa w Kazimierzu Dolnym.

- O następnych drzewach w pobliżu ul. Góry poinformowała nas pracownica Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym w środę. Wcześniej zostało złożone zawiadomienie dotyczące 150-letniego dębu. W tej sprawie prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Rozważamy zasięgnięcia opinii dendrologa – informuje podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy puławskiej policji.

Kolejne zatrute drzewa na trasie ruin z zamku Esterki do Wąwozu Korzeniowego zauważyli lokalni działacze już jakiś czas temu. Tak jak w przypadku starego dębu tutaj też ktoś zrobił wiertarką dziurę w pniu i prawdopodobnie wlał szkodliwą substancję.

- Drzewa już usychają, nie są tak wiekowe jak stary dąb, mają 50-70 lat, ale to oburzające, że burmistrz zgłasza sprawę na policję dopiero teraz po naszej kilkukrotnej interwencji. Tego typu działania to niszczenie przyrody. Okaleczanie drzew to łamanie ustawy o ochronie przyrody – mówi Romana Rupiewicz przewodnicząca samorządu mieszkańców Kazimierza Dolnego i dodaje. – Jeśli drzewa zaczną obumierać to trzeba będzie je usunąć. To celowe działanie, niektórzy od lat marzą by tędy przechodziła droga.

To nie pierwszy spór o ten teren, bo drzewo rośnie na wąskiej działce przez którą przebiega droga. Część działki na której rośnie dąb należy do gminy, reszta znajduje się w prywatnych rękach.

Zaczęło się od tego, że w ubiegłym roku kilku mieszkańców wnioskowała o wycięcie 150-letniego dębu. Poprzednie władze miasta uzyskały na to zgodę w puławskim starostwie, ale ostatecznie drzewa nie wycięto, bo o sprawie zrobiło się głośno dzięki byłemu zastępcy burmistrza.

- To Krzysztof Wawer zorganizował akcję happeningową. Umieścił na starym drzewie tabliczkę z napisem „Niesłusznie skazany na ścięcie, bo wyrósł bez zgody”. Nie spodobało się to byłemu burmistrzowi Andrzejowi Pisule, ale gdy w akcję zaangażowały się też media i inni ludzie ostatecznie odpuścił – tłumaczy Rupiewicz.

Władze gminy przyjęły wtedy nowy miejscowy plan zagospodarowania z alternatywnym przebiegiem dróg dojazdowych do działek. Wiąże się to jednak z wykupem ziemi od prywatnych właścicieli. Do tej pory jednak nie znalazły się na to pieniądze w miejskim budżecie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kazimierzu Dolnym wandal okaleczył kolejne drzewa - Kurier Lubelski

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rower
Zakazać zabudowy działek przeznaczyć pod zalesienie
G
Gość
A może ktoś po prostu użył rezystografu do badania drzewa?
k
krak
nie wandal tylko deweloper. trzeba usunac zabytki zeby mozna bylo budowac
K
Krzysztof
no naleją randapu i drzewo uschnie. Wówczas będzie zagrażać życiu ludzi .... i wytniemy. Polskie cwaniactwo kwitnie w najlepsze. Co my uczyniliśmy bogu że zrobił głupie społeczeństwo ????
k
kld;flkvlfdd
Gdybym mógł to wprowadziłbym prawo które zobowiązuje gminę do zasadzenia w okolicy wyciętego drzewa 10 nowych z obowiązkiem utrzymania ich w dobrostanie przez 30 lat, wtedy pewnie byłoby mało wycinek
Wróć na i.pl Portal i.pl