MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Główna w Katowicach sprzed 100 laty. Zabytkowy budynek wrósł w miasto. Zobaczcie, jak się zmieniał

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Budynek Poczty Głównej obecny jest w Katowicach od 130 lat
Budynek Poczty Głównej obecny jest w Katowicach od 130 lat Fotolia.eu
W Katowicach Poczta Główna przy ulicy Pocztowej 1 czerwca przestanie funkcjonować. Poczta Polska, właściciel gmachu, opuści go, a budynek zostanie wynajęty. Ten zabytkowy obiekt wrósł w tkankę miasta. Był i nadal jest charakterystycznym punktem w Śródmieściu. Oto jak zmieniał się on sam i jego otoczenie przez minione 130 lat. Zobaczcie te zdjęcia!

Poczta w Katowicach w XIX wieku

Gmach Cesarskiego Urzędu Poczty (niem. Kaiserliches Postamt), został wzniesiony na działce zakupionej od miasta Katowice. Działka o powierzchni prawie 2,5 tys. m kw. została zakupiona w 1891 roku za cenę 57 tys. marek. Projekt gmachu powstał w Berlinie.
Budowa budynku poczty rozpoczęła się w czerwcu 1892 roku. Pocztę uroczyście otwarto na początku grudnia 1893 roku.
Gmach poczty architektonicznie charakteryzował się formą neorenesansową z wieżyczką i elewacją w kolorze rdzawym. W 1904 roku oddano do użytku tylne skrzydło gmachu, a także nadbudowano jedno piętro do starego gmachu. Zlikwidowano wówczas także wieżę z telegrafem.

Poczta w Katowicach w XX wieku

W 1913 roku gmach poczty został przebudowany, nadano mu wówczas cechy modernistyczne. Obiekt w tym czasie należał do Urzędu Pocztowego Rzeszy.
W okresie międzywojennym w budynku mieściła się jedna z ośmiu polskich Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Katowice 1 i Rejonowy Urząd Telefoniczno-Telegraficzny. W latach 1930–1932 najwyższe piętra gmachu przebudowano pod pomieszczenia centrali telefonicznej, na parterze wybito dwa nowe okna, zaś na pierwszym i trzecim piętrze po jednym. W 1937 roku gmach poczty przebudowano do współczesnej formy w stylu modernistycznym.

ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAŁ GMACH POCZTY GŁÓWNEJ W KATOWICACH

Poczta Główna w Katowicach pod koniec XX i w XXI wieku

Przez 130 lat mieszkańcy Katowic korzystali z tego budynku. Nadawano tu telegramy, paczki i listy. Odbierano przychodzącą korespondencję. Przez wiele lat w drugiej połowie XX wieku mieściły się tu charakterystyczne rozmównice (kabiny) telefoniczne, z których można było prowadzić zamawiane wcześniej rozmowy międzymiastowe i zagraniczne.
Wielu mieszkańców miasta wspomina długie kolejki do pocztowych okienek. W określone dni miesiąca, kiedy wypadały płatności zaliczek na podatek PIT lub VAT albo wpłaty do ZUS interesanci przychodzili tu nawet w bardzo późnych godzinach wieczornych. Przez szereg lat katowicka Poczta Główna była (i jeszcze nadal jest) placówką całodobową). W nocnych kolejkach można tu było spotkać pracowników biur rachunkowych i kancelarii prawnych wysyłających stosy list poleconych.

W ostatnich latach pocztowe okienka zamieniły się w sklepy 1001 drobiazgów. Poza usługami pocztowymi oferowały zakup książek, zabawek, galanterii a nawet słodyczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera