Utrzymanie mieszkania znowu droższe. Głównie przez podwyżki cen energii oraz wywozu śmieci

Bartosz Turek, HRE Investments/ AIP
Statystyczna trzyosobowa rodzina na utrzymanie i wyposażenie mieszkania wydała w styczniu ponad 915 zł.
Statystyczna trzyosobowa rodzina na utrzymanie i wyposażenie mieszkania wydała w styczniu ponad 915 zł. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W styczniu statystyczna polska rodzina wydała na utrzymanie „dachu nad głową” 41 złotych więcej niż przed rokiem. Źródeł tego wzrostu należy szukać w podwyżkach cen energii i wzroście stawek za wywóz śmieci.

Dane GUS o inflacji pokazują od dawna nie widziane odczyty. Przeciętny koszt dóbr i usług konsumowanych przez obywateli zdrożał w ciągu roku o 4,4 proc. To najwyższy wzrost od ponad 8 lat. W dawno niewidzianym tempie rosły też koszty związane z mieszkaniem – o 4,9 proc. w skali roku. To najwięcej od ponad 7 lat.

Przez rosnące ceny zaczynamy oszczędzać

W efekcie statystyczna trzyosobowa rodzina na utrzymanie i wyposażenie mieszkania wydała w styczniu ponad 915 złotych – wynika z szacunków HRE Investments. W ciągu miesiąca koszt ten wzrósł o prawie 21 złotych, a w ciągu roku o ponad 41 złotych.

Wspomniana kwota uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii (koło 40-50 proc. łącznych kosztów związanych z mieszkaniem), ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, usług takich jak sprzątanie czy remonty.

W sumie trudno dziwić się tym skokowym wzrostom przy okazji kilku – kilkunastoprocentowych podwyżek opłat za energię elektryczną czy jeszcze szybszych aktualizacji stawek za wywóz śmieci.

Te jeszcze w grudniu 2019 roku (świeższych danych nie ma) były szacowane przez urząd na ponad 32 proc., a nie uwzględniały one jeszcze wszystkich podwyżek zaordynowanych przez samorządy. We wspomnianym zestawieniu znajdziemy też informacje o rosnących kosztach usług związanych z prowadzeniem domu oraz podwyżkach czynszów najmu, opłat za kanalizację i dostarczenie wody.

Z drugiej strony taniejących dóbr i usług związanych z mieszkaniem było znacznie mniej. Dziś też możemy już tylko wspominać fakt, że stawki za energię elektryczną były w ubiegłym roku statystycznie niższe niż w 2018 roku. Dziś sytuacja się odwróciła i każdy powinien się raczej spodziewać, że za prąd zapłaci o od kilku do kilkunastu procent więcej. Pewnym pocieszeniem może być tu jedynie fakt, że rząd obiecał przynajmniej częściowe rekompensaty za wyższe ceny prądu.

Obejrzyj wideo:

Kult awokado dotarł także do Polski

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Utrzymanie mieszkania znowu droższe. Głównie przez podwyżki cen energii oraz wywozu śmieci - Strefa Biznesu

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obliczyłam

Prąd 16%, podatek gruntowy 24%, śmieci 15%, OC 12%. Dojną zmianę mamy

G
Gość
16 lutego, 10:13, Gość:

Najbardziej zdrożały śmieci tam gdzie rządzi opozycja totalna by było na PiS

nie 3.14erdol

K
Kj

Najbardziej dziwi mnie postawa rządu udają że nic się nie dzieje w sprawie śmieci .Koszty są za wysokie! Przecież dostają surowiec wtórny i trzeba płacić za to!

E
Ehh

Ceny wywozu odpadów, to jedna wielka zagadka,bo zamiast wraz z technologią odzysku powinny taniec, to jeszcze drożeją.Na wsiach, to jeszcze ludzie mają możliwości i coś w głowie i śmieci biologiczne kompostuja( i tak nie trzeba ich wywozic ,a później kupować...nawozów). Metale oddają na złom,co często pokrywa opłatę za wywóz, a plastiki sprasowane stanowią źródło energii dla spalarni i odzysku energi, też nie wiadomo,kto komu ma płacić, czy spalania za opał, czy firma wywozaca za utylizacje?

G
Gość

Najbardziej zdrożały śmieci tam gdzie rządzi opozycja totalna by było na PiS

G
Gość
16 lutego, 9:36, Gość:

Ceny smieci powinny byc od metrazu a nie od mieszkania to jakis paradoks zeby ktos w 1 pokojowym mieszkaniu gdzie mieszka 1 lub 2 osoby placil tyle samo co za 5 pokojowe mieszkanie gdzie mieszka z 5-6osob

Mieszkanie nie produkuje śmieci tylko ludzie pomyśl zanim coś napiszesz

G
Gość

Ceny smieci powinny byc od metrazu a nie od mieszkania to jakis paradoks zeby ktos w 1 pokojowym mieszkaniu gdzie mieszka 1 lub 2 osoby placil tyle samo co za 5 pokojowe mieszkanie gdzie mieszka z 5-6osob

Wróć na i.pl Portal i.pl