Unia Europejska. Ambasadorzy krajów członkowskich wyrazili zgodę na misję szkoleniową dla ukraińskiej armii. Gdzie będzie jej siedziba?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Ambasadorzy państw członkowskich Unii Europejskiej podjęli decyzję o stworzeniu misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii. Jej siedziba będzie miała miejsce w Polsce.
Ambasadorzy państw członkowskich Unii Europejskiej podjęli decyzję o stworzeniu misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii. Jej siedziba będzie miała miejsce w Polsce. Fot. General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Jest zgoda na unijną misję szkoleniową z siedzibą w Polsce dla ukraińskiej armii. Decyzja miała zostać podjęta przez ambasadorów krajów członkowskich. Szczegóły misji szkoleniowej mają być obecnie opracowywane. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił również o dalszym wsparciu militarnym dla Ukrainy.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, w środę została podjęta decyzja o wyrażeniu zgody na unijną misję szkoleniową z siedzibą w Polsce dla ukraińskiej armii.

Polskie dowództwo będzie zarządzało całą misją na poziomie operacyjnym. Powstanie również niemiecka filia, ale będzie ona odpowiedzialna tylko za szkolenia na terenie Niemiec.

Misja miała powstać jeszcze przed wojną

O utworzeniu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii mówiło się jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Na początku roku Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o przysłanie wojskowych ekspertów. Pomysł został wtedy poparty przez większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeciwne były natomiast Niemcy, oraz Włochy, Grecja i Cypr, które uważały, że taka europejska misja doprowadzi do eskalacji napięcia w relacjach Unii z Rosją. Obecnie temat powrócił i zapadła zgoda. Unijna misja szkoleniowa dla armii ma być realizowana w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

NATO zapewnia dalsze wsparcie dla Ukrainy

- Musimy być w stanie pomóc Ukrainie obronić więcej miast i terytoriów przed przerażającymi rosyjskimi atakami na ludność cywilną - mówił w środę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Priorytetem ma być wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Pomoc militarna dla Ukrainy ma być jednym z tematów dwudniowego spotkania szefów resortów obrony. Kolejne to polityka odstraszania nuklearnego w reakcji na retorykę Rosji oraz wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej.

Jak podkreślił Stoltenberg, sojusznicy, którzy przekazują sprzęt wojskowy Ukrainie, muszą też uzupełnić własne uzbrojenie - gromadzić broń i amunicję.

- Musimy ustalić, jak uzupełnić nasze zapasy - powiedział sekretarz generalny NATO.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl