Tusk w Berlinie: Jeżeli UE będzie potęgą, to będzie respektowana na całym świecie

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Premier Donald Tusk po wizycie w Paryżu i spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem udał się do Berlina. W niemieckiej stolicy spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem. W zagraniczną delegację do Francji udał się także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Politycy rozmawiali m. in. na temat Trójkąta Weimarskiego.

Spis treści

Tusk w Paryżu i w Berlinie

Poniedziałkowe południe Donald Tusk spędził w Paryżu. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz NATO. Poruszone zostały takie kwestie jak obronność, energetyka czy aprowizacja. Do Francji udał się także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Spotkał się on z ze swoimi odpowiednikami z obu krajów, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Tusk: Europa chce osiągnąć większe zdolności obrony powietrznej i nie tylko

Premier udał się następnie do Berlina na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem. Tematem głównym rozmowy było odnowienie formuły założonego w 1991 roku Trójkąta Weimarskiego. Należą do niego: Polska, Niemcy oraz Francja. Początki funkcjonowania tej inicjatywy skupiały się na zmianach w Polsce po upadku komunizmu. Kolejnym wspólnym celem była integracja Polski z Unią Europejską. Obecnie Trójkąt Weimarski współpracuje w kwestiach bieżących wydarzeń.

Premier Tusk w Berlinie powiedział, że Europa chce osiągnąć większe zdolności obrony powietrznej i dużo większe zdolności produkcyjne, jeśli chodzi o amunicję.

- Chcemy tu być bardzo praktyczni i realistyczni, chcemy wspólnie jako Europa, we współpracy także między Polską a Niemcami, osiągnąć tak szybko jak to jest możliwe, a więc nie za 10,15 lat, ale w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy dużo większe zdolności obrony powietrznej, dużo większe zdolności produkcyjne, jeśli chodzi o amunicję, nie tylko, żeby pomóc Ukrainie, co jest dzisiaj priorytetem, ale żeby także Europa uzyskała adekwatne do naszych możliwości zdolności obrony

- mówił szef polskiego rządu.

Tusk zauważył, że jeśli UE będzie potęgą nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą, naukową, ale odpowiednio też potęgą militarną, to będzie respektowana wszędzie na świecie. Mówił również o tym, że to nie jest unijny wybór ani chęć konfrontacji, lecz konieczność.

Scholz: bezpieczeństwo Polski jest też naszym bezpieczeństwem

- Bezpieczeństwo Polski jest też naszym bezpieczeństwem, czujemy się za to współodpowiedzialni

- powiedział w poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Dodał, że "łączy nas dziś pragnienie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w Europie".

Kanclerz Niemiec podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, że Polska i Niemcy "są sąsiadami, partnerami i przyjaciółmi". "Nasze kraje łączy bolesna i burzliwa historia" - powiedział Scholz.

Przypomniał, że w tym roku przypada 85. rocznica "straszliwej napaści Niemiec na Polskę".

- Niezmierzone jest cierpienie jakie my - Niemcy - wyrządziliśmy naszym polskim sąsiadom. Ta wojna była zbrodnią niemiecką

- zaznaczył kanclerz Niemiec.

Jak mówił, "jesteśmy świadomi naszej wielkiej winy i jesteśmy świadomi tego, jakie zadanie z tego wynika na rzecz naszej wspólnej pokojowej przyszłości".

- Łączy nas dziś pragnienie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w Europie. Dziś bardziej niż kiedykolwiek, gdyż nasz kraj jest zagrożony przez rosyjską wojnę na Ukrainie

- podkreślił Scholz. Wtórował mu polski premier Donald Tusk:

- Historia okazała się niezwykle okrutna i zaskakująca, kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że Polska i Niemcy będą ściśle współpracowały, także militarnie w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. Przez wiele lat, nie tylko w UE, w myśleniu o relacji Europa-Rosja dominowały: iluzja, wishful thinking, czasami trywialne interesy brały górę nad geopolitycznym rozsądkiem i wyobraźnią

- uzupełnił Tusk.

Podkreślił, że "jest rzeczą absolutnie kluczową dla przyszłości Europy, abyśmy z dawnej historii, II wojny światowej, ale też z tej historii ostatnich lat, wyciągnęli właściwe lekcje".

- Pierwszym przykazaniem, i myślę, że akurat liderzy Polski i Niemiec mają tu szczególny obowiązek i szczególne prawo głośno to powiedzieć, powinna być dbałość o jedność Europy w konfrontacji z agresywną polityką Rosji i to w każdym wymiarze

- powiedział Tusk.

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl