Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 20: Atrakcje Świeradowa-Zdroju, które przyciągają jak magnes. Tu poczujesz się jak w raju!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wideo
od 7 lat
Planujecie już kolejną wiosenną wycieczkę, a może nie macie jeszcze planów na długi weekend majowy? Świeradów-Zdrój to niewielkie miasteczko o ogromnym potencjale, w którym nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych. Co trzeba tu koniecznie zobaczyć? Podpowiadamy!

Spis treści

Historia Świeradowa-Zdroju. Z czego słynie to niewielkie miasteczko Dolnego Śląska?

O magicznych właściwościach wód dawnej osady leśnej przeczytać możemy w XII-wiecznych legendach, np. o Lwińcu. Przed wiekami ziemie te zamieszkiwały plemiona łużyckie, a osada Flyns powstała najprawdopodobniej w XIII lub na początku XIV wieku. Rozwój Świeradowa jako uzdrowiska rozpoczął się w 1768 r., kiedy wybudowano "Stary Dom Źródlany".

Miasto przeżywało renesans również w latach 1846-1866 za sprawą linii kolejowych, łączących miasto z innymi regionami. Na przełomie XIX i XX wieku liczba kuracjuszy wzrosła z 500 do 5000 osób. W latach 1920-1930 miasto było jednym z ważniejszych kurortów z wieloma zakładami leczniczymi i infrastrukturą turystyczną.

Żaba nierozerwalnie jest związana z historią Świeradowa i odkryciem wyjątkowych właściwości, płynących tu wód. Według jednej z legend berliński lekarz
Żaba nierozerwalnie jest związana z historią Świeradowa i odkryciem wyjątkowych właściwości, płynących tu wód. Według jednej z legend berliński lekarz znalazł w potoku martwą, ale dobrze zakonserwowaną żabę i zaczął prowadzić badania. Żaby, znajdujące się przy fontannach mają magiczne moce, które zapewniają, m.in. szczęście, bogactwo i zdrowe życie >>>swieradowzdroj.pl

Po zakończeniu II wojny światowej Świeradów uzyskał prawa miejskie, a upaństwowione uzdrowiska przyjmowały kuracjuszy z całej Polski. Po 1989 roku był odwiedzany głównie przez niemieckich kuracjuszy, a język niemiecki słychać było na ulicach częściej od polskiego. Powstanie wyciągu narciarskiego i budowa zaplecza gastronomiczno-hotelarskiego sprawiła, że do miasta coraz częściej, szczególnie zimą, przyjeżdżają młodzi ludzie, którzy są spragnieni ekstremalnych wrażeń.

Co można zobaczyć w Świeradowie-Zdroju? Atrakcje turystyczne warte grzechu

Świeradów-Zdrój od lat rozkwita na naszych oczach, a wyremontowany deptak oraz park kuszą swoim magicznym klimatem. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić to miasto, to nie możemy zapomnieć o:

  • Domu Zdrojowym,
  • Czarcim Młynie,
  • wodospadzie Kwisa,
  • wieży widokowej Sky Walk,
  • schronisku na Stogu Izerskim,
  • kolei gondolowej Ski&Sun,
  • źródełkach wody mineralnej,
  • anomalii grawitacyjnej,
  • darmowych wieżach widokowych na Młynicy i Czerniawskiej Kopie.

Dom Zdrojowy. Wyjątkowy z zewnątrz i od środka

Obiekt powstał na ruinach "Domu Źródlanego" z 1781 roku, który spłonął 14 grudnia 1895 roku. Rodzina Schaffgotschów nie czekała długo i do odbudowy zatrudniła architekta Grossera z Wrocławia oraz 600 robotników. W 1899 roku miejsce było gotowe na przyjęcie pierwszych kuracjuszy. Odbudowa pochłonęła aż pół miliona marek, a nowy "Dom Zdrojowy" posiadał na na parterze budynku salę gier, salę muzyczną muzyczną oraz taneczną. Na wyższych kondygnacjach urządzono 70 luksusowych pokoi gościnnych. Ich wnętrza ozdobiono obrazami Kaysera-Eichberga oraz rzeźbami Willborna i Giesecke`go. Charakterystyczną cechą budynku jest wieża zegarowa o wysokości 46 metrów, a największą atrakcją modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 metrów. Jest najdłuższym tego rodzaju obiektem na całym Dolnym Śląsku.

Dom Zdrojowy, otoczony jest niezwykłym, zabytkowym parkiem, a przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Budynek posiada wieżę
Dom Zdrojowy, otoczony jest niezwykłym, zabytkowym parkiem, a przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Budynek posiada wieżę wysoką na 46 metrów oraz pokoje hotelowe >>>swieradowzdroj.pl

Hala Spacerowa jest otwarta codziennie w godzinach 7:00-20:00 w okresie letnim, natomiast pijalnia wody mineralnej jest czynna codziennie w godzinach 8:00-17:30.

Wieże widokowe w Świeradowie-Zdroju. Jedna płatna i dwie darmowe

Jedną z najbardziej imponujących atrakcji Gór Izerskich, która co roku przyciąga rzesze turystów, jest spacer po Sky Walk. Ten monumentalny obiekt, zbudowany kilka lat temu, jest największym w całej Polsce i stanowi główną atrakcję Świeradowa. Wieża wznosi się na wysokość 62 metrów i oferuje niepowtarzalną panoramę okolicy. Spacer po niej to nie lada przeżycie, a na szczycie serpentyny znajduje się szklana platforma oraz siatka w kształcie kropli, zapewniająca chwilę wytchnienia i relaksu. Całość wycieczki można urozmaicić zjazdem na 105-metrowej zjeżdżalni.

Cennik biletów i godziny otwarcia 2024:

  • Bilet cały (powyżej 12 lat): 69 zł
  • Bilet ulgowy (od 3 do niecałych 12 lat) i niepełnosprawni: 53 zł
  • Dziecko (dzieci do niecałych 3 lat): 0 zł
  • Rodzinny 2+1 (2 osoby powyżej 12 lat + 1 dziecko od 3 do niecałych 12 lat): 176 zł
  • Rodzinny 2+2 (2 osoby powyżej 12 lat + 2 dzieci od 3 do niecałych 12 lat): 224 zł
  • Zjeżdżalnia 1 zjazd: 10 zł
  • Zjeżdżalnia 6 zjazdów: 50 zł
  • Grupa szkolna (po wcześniejszej rezerwacji): 45 zł
  • Grupa powyżej 25 osób (po wcześniejszej rezerwacji): 49 zł

Obiekt czynny jest:

KWIECIEŃ

  • pon-nd 9.00-18.00

od MAJA do WRZEŚNIA

  • pon-nd 9.00-19.00

PAŹDZIERNIK

pon-nd 9.00-18.00

To aktualnie najwyższa wieża widokowa w Polsce, która znajduje się w Świeradowie-Zdroju. Wejście na wieżę jest płatne, ale na jej szczycie został umieszczony
To aktualnie najwyższa wieża widokowa w Polsce, która znajduje się w Świeradowie-Zdroju. Wejście na wieżę jest płatne, ale na jej szczycie został umieszczony szklany podest, który oferuje unikalną panoramę na Góry Izerskie oraz Karkonosze >>>swieradowzdroj.pl

Wieża widokowa na Młynicy jest darmowa

Na wzgórzu Młynica dumnie wznosi się stalowa konstrukcja wieży, której wysokość wynosi 25 metrów. Usytuowana jest tuż przy Zajęczniku, gdzie zaplanowano szereg tras dla miłośników jazdy na rowerze, joggingu oraz spacerów. Od tego miejsca dzieli nas zaledwie kilkaset metrów od ośrodka SKI&SUN, gdzie koleją gondolowa możemy wjechać na Stóg Izerski.

Ta wieża oferuje dwa platformy widokowe, a wzbogacona została o tablice informacyjne oraz lunety do obserwacji. Cieszy się ogromną popularnością głównie z uwagi na to, że wejście na obiekt jest darmowe. Z góry roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Góry Izerskie i Karkonosze.

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

Na szczycie Czerniawskiej Kopy postawiono kilka lat temu nową wieżę widokową, która zastąpiła swoją poprzedniczkę. Nowa konstrukcja została zbudowana z drewna modrzewiowego i wznosi się na wysokość 15 metrów, oferując niesamowite widoki na Góry Izerskie i okolicę z dwóch tarasów widokowych. W otoczeniu wieży usytuowano ławki oraz stojaki na rowery, co jest istotne, gdyż wieża sąsiaduje ze szlakami rowerowymi Singletrack.

Ta wieża widokowa w całości została wybudowana z modrzewia. Mierzy 15 metrów wysokości i posiada dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać otaczający
Ta wieża widokowa w całości została wybudowana z modrzewia. Mierzy 15 metrów wysokości i posiada dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać otaczający nas pejzaż >>>swieradowzdroj.pl

To naprawdę ciekawy pomysł na wiosenną wycieczkę. Trasa z Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju na Czerniawską Kopę liczy około 7 kilometrów, ale nagroda w postaci pięknych widoków jest tego warta! Co więcej, wejście na wieżę jest darmowe.

Jak dojechać do wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie? Mapka dojazdu

Jakie inne atrakcje czekają na nas w Świeradowie-Zdroju? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska