Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie żaba jest przysmakiem bociana. Zajęcia w Tucholskim Parku Krajobrazowym - zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
W siedzibie TPK odbyły się zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka”
W siedzibie TPK odbyły się zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka” Nadesłane/Tucholski Park Krajobrazowy
W siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyły się zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom - poznaj skrzydlatego Wojtka”. Uczestniczyli w nich uczniowie z Tucholi.

O biologii, fizjologii, instynktach i fenomenach bociana białego dowiedzieli się z uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi.

Przeczytaj także

Porównaliśmy go z jego negatywem - bocianem czarnym. Mówiliśmy o wyglądzie i przystosowaniach ptaków porównując bociana białego do siebie. Wyszukaliśmy cechy, które umożliwiają ptakom latanie - wymienia Dorota Borzyszkowska, kierownik zespołu ds. dydaktycznych, promocji i turystyki w Tucholskim Parku Krajobrazowym. - Prześledziliśmy trasy wędrówek populacji wschodnioeuropejskiej bociana białego.

Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia poznano mechanizm lotu szybowcowego i ślizgowego oraz znaleziono odpowiedź na pytanie, dlaczego bociany białe nie lecą przez Morze Śródziemne?

W trakcie zabawy w polowanie drapieżnika określiliśmy pożywienie bociana białego i zdementowaliśmy funkcjonujący mit, że najlepszym przysmakiem dla niego jest żaba - dodaje Dorota Borzyszkowska. - Budowanie gniazda na platformie lęgowej było okazją do wyciągnięcia wniosków na temat pozostających w środowisku plastikowych śmieciach: sznurkach do wiązania słomy i woreczkach foliowych, zachętą do włączenia się w aktywną ochronę bociana.

Dla uczniów była to też praktyczna nauka określenia co nazywamy sianem, a co słomą. Jak każda grupa, do oglądanej na filmie pary bocianów w gnieździe, uczniowie chętnie stworzyli podkład rozklekotanych bocianów wykorzystując do tego przygotowane patyki. Usłyszeli nie tylko o sielskim życiu bociana, ale też zagrożeniu populacji bociana białego w Polsce, czyhających niebezpieczeństwach podczas podróży na zimowisko i podczas pobytu w Afryce.

Dowiedz się również

Na zakończenie grupa wykonała samodzielnie kalendarz bociana białego, który zagości na tablicy w ich klasie, a chętni uczniowie zabrali ze sobą kartę obserwacji VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego w Tucholskim Parku Krajobrazowym i wyszli dumni z oznaką - Przyjaciel bociana - podsumowuje Dorota Borzyszkowska.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto