Teleskop Webba zderzył się z mikrometeoroidem. Wiemy, czy wpłynie to na przebieg misji

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym. - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner.
- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym. - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner. fot. twitter.com/@NASAWebb
W wyniku zderzenia z niewielkim odłamkiem skalnym zostało uszkodzone jedno z luster teleskopu Jamesa Webba. Naukowcy przekazali, że uszkodzenie nie wpłynie na przebieg jego misji.

Do zderzenia doszło między 23 a 25 maja. W teleskop uderzył mikrometeroid. Uszkodzeniu uległ element lustra głównego (C3). Naukowcy koordynujący misję przeprowadzili wstępną analizę uszkodzeń. Z ustaleń inżynierów zajmujących się optyką teleskopu wynika, że incydent nie wpłynie na dalszy przebieg misji.

NASA było przygotowane

- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner. - Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy Webba z marginesem wydajności — optycznym, termicznym, elektrycznym, mechanicznym — aby zapewnić, że może on wykonywać swoją ambitną misję naukową nawet po wielu latach w kosmosie - dodał.

Teleskop został wyposażony w specjalny system ruchomych elementów lustra głównego. W praktyce oznacza to, że przy pomocy zestawu siłowników jest możliwe przemieszczanie i zmiana konfiguracji zwierciadeł, co z kolei oznacza, ze inżynierowie są w stanie wyeliminować część zniekształceń powstałych przy uderzeniu. Naukowcy poinformowali jednak, że nie jest możliwe całkowite całkowite zamaskowanie wady.

- Spodziewaliśmy się, że sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów z czasem obniżą wydajność teleskopu Jamesa Webba - powiedział menedżer ds. Optyki teleskopu Jamesa Webba Lee Feinberg.

- Od początku misji teleskopu [...] miały miejsce cztery mniejsze uderzenia mikrometeoriodów. Uderzenie z maja 2022 roku wyrządziło większe uszkodzenie niż zakładały nasze prognozy. Wykorzystamy zebrane dane, aby zaktualizować naszą analizę wydajności w czasie, a także opracujemy podejścia operacyjne, aby zapewnić maksymalizację wydajności obrazowania Webba w najlepszym możliwym stopniu przez wiele nadchodzących lat - dodał.

Cel odysei

Teleskop Jamesa Webba wystartował 25 grudnia 2021 roku. Ma kontynuować misję Teleskopu Hubble’a. Pierwsze kolorowe zdjęcia z misji zobaczymy już 12 lipca. NASA nadzoruje misję we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna).

Źródło: NASA, TVP Nauka

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl