Teksty raperów wykorzystywane jako dowód w sądzie. Kalifornia kończy z kontrowersyjnym prawem

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Teksty piosenek jako dowód w sprawie sądowej. Kalifornia odchodzi od kontrowersyjnego prawa
Teksty piosenek jako dowód w sprawie sądowej. Kalifornia odchodzi od kontrowersyjnego prawa fot. Pyixabay/NikolayFrolochkin
Kalifornia wprowadziła nową ustawę, która ogranicza wykorzystywanie tekstów rapowych jako dowodów w sądzie. Dotychczas twórczość raperów, mogła być dla nich jednocześnie obciążeniem.

Decyzja o zmianie prawa w Kalifornii to następstwo ostatnich aktów oskarżenia przeciwko amerykańskim raperom: Young Thug i Gunna, których teksty były cytowane w toczącym się procesie sądowym, jako dowód w sprawie.

Teksty piosenek w akcie oskarżenia

Young Thug został oskarżony o współtworzenie gangu, a także posiadanie skradzionej broni i narkotyków - a w akcie oskarżenia wymieniono teksty z dziewięciu jego piosenek. Jeden z nich głosił np.: "Udało mi się rabować"

Raperom odmówiono aresztu domowego i pozostaną w więzieniu do czasu rozpoczęcia procesu w styczniu 2023 r. Obaj nie przyznają się do zarzutów.

Teksty piosenek jako dowód w sprawie. Kontrowersyjne prawo w Kalifornii

Taka procedura nie będzie już w Kalifornii możliwa. Przegłosowana bowiem została ustawa dekryminalizująca ekspresję artystyczną, która ma na celu ochronę praw artysty wynikających z Pierwszej Poprawki, która gwarantuje wolność słowa.

Uniemożliwi to wykorzystanie utworów muzyka w postępowaniu karnym i cywilnym.

Koalicja Black Music Action Coalition określiła projekt ustawy jako "kluczowy krok we właściwym kierunku", polegający na pozbyciu się rasistowskich uprzedzeń z postępowania sądowego.

Pierwszy stan w USA zmienia prawo

Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który wprowadził takie przepisy – i od teraz teksty piosenek mogą być używane przeciwko artystom w sądzie tylko po przeprowadzeniu kontroli sądowej.

Raperzy: Killer Mike, Meek Mill i Tyga byli obecni przy podpisaniu ustawy przez gubernatora Gavina Newsoma.

"Dzisiaj świętujemy ważne zwycięstwo twórców muzyki w stanie Kalifornia. Wyciszanie jakiegokolwiek gatunku lub formy artystycznej ekspresji jest pogwałceniem wszystkich ludzi muzyki" - powiedział dyrektor naczelny Akademii Nagrań, Harvey Mason Jr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl