Tatuaż z obozem koncentracyjnym Auschwitz na przedramieniu ZDJĘCIA Tatuażyści: To obraz ku pamięci, a nie propagowanie nazizmu

KAP
Tatuaże wykonane w studiu tatuażu artystycznego Lucky Tattoo w Tychach
Tatuaże wykonane w studiu tatuażu artystycznego Lucky Tattoo w Tychach Profil Lucky Tattoo na Facebooku
Tyskie studio tatuażu Lucky Tattoo pochwaliło się na swoim profilu na Facebooku nową realizacją - tatuażem na przedramieniu, przedstawiającym bramę wjazdową do obozu koncentracyjnego Auschwitz i tory prowadzące do niej, połączonym z obrazem dziecka za drutem kolczastym, wyciągającego kwiat w naszą stronę. Tatuaż wzbudza wielkie kontrowersje.

Lucky Tattoo to popularne w Tychach studio tatuażu artystycznego. Działa od 10 lat, a na co dzień pracuje tu spora ekipa tatuażystów. Zdjęcia swoich dzieł publikują na profilu na Facebooku.

Tatuaż z obozem koncentracyjnym Auschwitz

7 lutego 2018 r. studio pochwaliło się najnowszą realizacją - tatuażem na lewym przedramieniu, przedstawiającym główną bramę wjazdową do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, wraz z torami kolejowymi, prowadzącymi do nich. Na nią umieszczono obraz dziecka za drutem kolczastym, wyciągającego w naszym kierunku kwiat.

Oprócz entuzjastycznych opinii, wyrażających zachwyt nad artystycznym dokonaniem tatuażysty, pojawiły się też głosy oburzenia:

- Jak można było dać wytatuować sobie obraz obozu, w którym więźniom przymusowo tatuowano numer obozowy na przedramieniu i jak tatuażysta w ogóle zaakceptował i zrealizował taki pomysł.

- Obóz "Auschwitz"?? Czy ten człowiek wie, że wytatuował sobie miejsce, które dla wielu jeszcze żyjących osób, które przeżyły piekło tego obozu kojarzy się z największym koszmarem, jaki może istnieć?! Bez przesady. Mamy przyglądać się tatuażom czy zerknąć i jęczeć z zachwytu?? Co za bezmyślność i głupota - pisze jedna z internautek.

Tattoo Konwent Katowice 2017

Tattoo Konwent Katowice 2017 NAJLEPSZE TATUAŻE + TATUATORZY ZDJĘCIA

- Dla mnie to też niezrozumiałe. Ludzie, którym tatuowano numery daliby wszystko, żeby nikt ich nigdy nie "wypalił" na ich skórze, a teraz ludzie tatuują sobie takie rzeczy na własne życzenie - dodaje druga.

Inna znowu broni tatuażu: - Po pierwsze ocenia się wykonanie - prace tatuatora, a nie grafikę jako taką. Poza tym skąd możesz wiedzieć co znaczy dla danej osoby? Może to ktoś z rodziny, coś osobistego. Nie oceniaj kogoś, nie znając intencji. Poza tym nie ma tutaj nic obraźliwego, wręcz przeciwnie - widać, że każdy detal to symbol".

Tatuaż z Auschwitz to dzieło Lucky Tattoo w Tychach

Poruszeniem wokół tego tatuażu jest szczerze zdumiony właściciel Lucky Tattoo, Łukasz Garyga.

- Dla nas tatuaż to forma sztuki, czy się to komuś podoba, czy nie - mówi ten 40-latek. - Dla klienta, który do nas przyszedł z pomysłem zrealizowania właśnie takiego obrazka, to ważny, rodzinny temat. Przez ten tatuaż chciał upamiętnić ludzi, którzy zginęli w tym obozie koncentracyjnym. Przecież od razu widać, że to tatuaż ku pamięci, a nie propagujący przemysł śmierci czy faszyzm. Ten obraz sam się broni. My jesteśmy czujni pod tym względem, nigdy nie wytatuowaliśmy żadnego symbolu faszystowskiego, np. swastyki. Moim zdaniem kluczowe jest to, czy nosiciel takiego tatuażu robi sobie go w dobrej czy w złej wierze. W tym przypadku na pewno wiemy, że tatuaż powstał w dobrej wierze. Wiadomo, że dla starszych ludzi będzie on nie do przyjęcia, ale dla nas to piękny sposób na upamiętnienie ofiar Auschwitz i przypominanie o tym, co tam się wydarzyło - dodaje Łukasz Garyga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tatuaż z obozem koncentracyjnym Auschwitz na przedramieniu ZDJĘCIA Tatuażyści: To obraz ku pamięci, a nie propagowanie nazizmu - Dziennik Zachodni

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo
Ile gazeta wzięła za reklamę studia wymienianego z nazwy i adresu?
g
gosc
Podaj stronę
G
Gość
Nie rozumiem siania propagandy wokół tego tatuażu...tatuaż jest upamiętnieniem tego co się wydarzyło by nie zapomnieć tego co mamy zapisane w naszej historii..właściciel owego obrazu pewnie taki miał cel a tatuażysta wykonał jego pomysł... poza tym że jest świetnie wykonany ...trudno doszukać się w nim jakiś głębszych przekazów czy tym bardziej siania jakiejś nazistowskiej propagandy bo brak tu jakichkolwiek śladów na ten temat..raczej przedstawia smutny obraz dający domyślenia tego co się wydarzyło i jest tego upamiętnieniem...w swoim życiu spotkałem wiele tatuaży do których nikt się nie odniósł np podpalone kościoły ...pentagramy...środowiska pseudokibicowskie kominiarki..szubienice...gołe cyce...czy jakieś inne ukryte przekazy....Pozdrowienia Dla Prawdziwych...nie dajmy się zmanipulować Internetowym hejtom..
w
wwwa
Rozliczenie bez wiedzy o podatkach
d
dd
PIT - najprostszy program
o
opinia
Wątpliwości przy wypełnianiu PIT
G
Gość1
PIT w duchu zero waste
s
stereo
Rozliczenie przez Podatki.info
W
Wnuk
Oczywiście po co kręcić filmy , pisać książki, malować obrazy , tworzyć grafiki , organizować eventy żeby upamiętnić to co się wydarzyło i żeby oddać hołd pomordowanym.. pamięć o prawdziwych wydarzeniach będzie żywa dopóki żyją ostatni świadkowie ... a tatuaż jak każdy inny środek wyrazu artystycznego jest sztuką czy to się komuś podoba czy nie . Więc podążając tokiem myślenia "krytykantów" spalmy , zniszczmy i zabrońmy ludziom i najlepiej zapomnijmy... nie będzie wtedy problemu. Dodam tylko że jeden z moich dziadków przeżył Auschwitz a drudzy dziadkowie byli robotnikami przymusowym oprócz tego dziadek walczył w partyzantce , po wojnie skazany i więziony ...
m
marian
takie tatuaze,chyba nosza nasi patrioci.wedlug mnie sprawa dla prokuratury.
G
Giftzwerg
co za szajs się takie coś tam wydziargać!
Wróć na i.pl Portal i.pl