Tak wyglądały najstarsze czołgi. Zaskakują czy śmieszą? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Grażyna Kuźnik
Amerykańskie czołgi w Forcie Wadsworth w Nowym Yorku, jednym z najstarszych fortów w Stanach Zjednoczonych. Wydawnictwo prasowe Scherls Bilderdienst z Berlina, skąd pochodzi zdjęcie, nie podaje nazwy tych pojazdów. Ale wiadomo, że przed 1928 roku Amerykanie mieli dość przestarzały park maszynowy. Panował pogląd, że wystarczy kawaleria. Dopiero po 1928 roku ówczesny sekretarz wojny Dwight Davis zdecydował o utworzeniu nowoczesnych sił pancernych.
Amerykańskie czołgi w Forcie Wadsworth w Nowym Yorku, jednym z najstarszych fortów w Stanach Zjednoczonych. Wydawnictwo prasowe Scherls Bilderdienst z Berlina, skąd pochodzi zdjęcie, nie podaje nazwy tych pojazdów. Ale wiadomo, że przed 1928 roku Amerykanie mieli dość przestarzały park maszynowy. Panował pogląd, że wystarczy kawaleria. Dopiero po 1928 roku ówczesny sekretarz wojny Dwight Davis zdecydował o utworzeniu nowoczesnych sił pancernych. arc
Dzisiaj w naszej historycznej galerii pokazujemy czołgi sprzed II wojny światowej. Mogą nas zaskakiwać albo nawet śmieszyć te wojenne dinozaury, ale tak naprawdę wyglądały.

SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO - ZOBACZ UNIKALNE ZDJĘCIA, POZNAJ NIEZNANE FAKTY

Załoga miała w nich ciężkie życie. Omdlenia i zatrucia były na porządku dziennym. Cztery osoby musiały się męczyć, żeby czołg wykonał jakiś skręt. Nie było wentylacji, miejsca ani żadnego komfortu. Ale czołgi umiały przedrzeć się tam, gdzie sam człowiek nie mógł. Wymyślili je Anglicy. iNiemcy najpierw wpadli na ich widok w panikę. Potem jednak sami zabrali się do ich produkcji. Traktat wersalski zabraniał im posiadania broni pancernej, więc w latach 30. produkowali czołgi jako "ciągniki gospodarcze".

Skąd mamy te prawie nieznane zdjęcia? W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o książce"So ist der Friede" ["Tak więc jest spokój"] Franza Schauweckera. To okazały tom, który w swoim bytomskim mieszkaniu zostawił przedwojenny lokator. Był nazistą. Wydano ją w Berlinie w 1928 roku.Zawiera zbiór fotografii z całego świata, które oddają atmosferę po I wojnie światowej i zapowiadają nadchodzące wydarzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zakazana książka "So ist der Friede" należała do oczytanego nazisty w Bytomiu [HISTORIA DZ]

Franz Schauwecker był niemieckim dziennikarzem, gorącym zwolennikiem Hitlera. Komentował zdjęcia podkreśląjąc krzywdy Niemców. O Polsce pisał, że powstała kosztem innych państw. A zwłaszcza Niemiec.

Po II wojnie światowej jego książka została zakazana w krajach socjalistycznych. Dzisiaj ma jednak sporą wartość jako historyczny dokument. Same fotografie nie kłamią. Te zdjęcia, wykonane najczęściej przez niemieckich fotoreporterów są bardzo mało znane, a w Polsce chyba w ogóle nie były publikowane. Zapraszamy do galerii. Zobaczycie kilkanaście dziwnych czołgów. GKM
[email protected]



*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak wyglądały najstarsze czołgi. Zaskakują czy śmieszą? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
adamzzawiercia
Śmieszą -jedynie chyba idiotów,to była rzeczywista myśl techniczna na owe czasy.! to wymyślił i wyprodukował człowiek,nie komputer. W ówczesnym świecie była postrachem dziś niejeden przyjmuje to z uśmieszkiem z braku wyobraźni. Dziś jest prawdziwe zaskoczenie kiedy nie widzimy tegoż wroga,
czyhającego na nasze życie, a nieoczekiwane mdłości zwalają nas z nóg i to na wieki.! Czy tu również niektórym mądralą do śmiechu? Jest! Co wiem to wiem ,może za mało na dzisiejszą dobę czasu,
ale najnowszej generacji komputer nie zastąpi myśli,nawet raczkującego dziecka.!
T
Tomasz Borówka / DZ
Witam Panie Chris.
Ma Pan oczywiście rację - ale rację ma też i Autorka artykułu.
US Army w okresie I wojny światowej, a także i po jej zakończeniu, używała francuskich czołgów Renault FT. Amerykanie produkowali je nawet na licencji.
Zatem to wprawdzie czołg francuski, jeśli chodzi o typ, ale amerykański, gdy chodzi o użytkownika (podobnie jak czołg M48 Patton mógł być amerykański i np. izraelski, a T-34 sowiecki i np. polski).
Pozdrawiam.
Tomasz Borówka / DZ
K
Kris
Na dwóch pierwszych zdjęciach to nie jest amerykański czołg tylko francuski Renault FT 17.Były też na wyposażeni armii polskiej.Walczyły m.in. w 1920.
T
Tomasz Borówka / DZ
Witam Panie Sandman.
Co do charakteru niemieckiej "klęski pod Kurskiem" długo by można dyskutować. Owszem, operacja "Cytadela" zakończyła się niepowodzeniem, a Wehrmacht poniósł w jej toku znaczące (acz nie druzgocące) straty. Zadał jednak Armii Czerwonej straty KILKAKROTNIE przewyższające własne. Osławioną bitwę pancerną pod Prochorowką - starcie przez całe lata opiewane jako tryumf sowieckich czołgistów nad Panzerwaffe - w rzeczywistości wygrały dywizje SS.
Pozdrawiam.
Tomasz Borówka / DZ
h
hg
Z 3 wynika że takim pudłem na randki jeździli
S
Sandman
Te skrzynie miały 1 bieg do przodu a 5 do tyłu, hehehehehe
Wróć na i.pl Portal i.pl