Tajemnice obrazu Jana Matejki. Nad czym myśli Stańczyk? Jaka jest prawdziwa nazwa obrazu?

Damian Świderski
Damian Świderski
Jakie są tajemnice obrazu Jana Matejki "Stańczyk"?
Jakie są tajemnice obrazu Jana Matejki "Stańczyk"? Wikimedia Commons
Stańczyk był postacią historyczną. „Pseudonim artystyczny” nadwornego błazna czterech władców z dynastii Jagiellonów, nie był przypadkowy. Stańczyk z obrazu Matejki najprawdopodobniej miał na imię Stanisław, a na nazwisko Gąska, które w ówczesnym języku oznacza właśnie zawód, którym się parał. Artysta praktycznie za każdym razem malował Stańczyka ze swoją twarzą. Tak samo było i w przypadku tego słynnego dzieła.

Obraz Stańczyk. To nie jest cała jego nazwa

Obraz przedstawiający nadwornego błazna, nie nazywa się wyłącznie Stańczyk. Pełna nazwa obrazu brzmi „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”. 1533 roku Zygmunt Stary sprowadził z Litwy niedźwiedzia. Wypuszczono go w Niepołomicach, aby władca mógł na niego zapolować. Zwierzę stratowało wiele osób, w tym ciężarną królową. Gdy udało się zabić dziką bestię, Zygmunt Stary miał pretensje do Stańczyka o ucieczkę przed niedźwiedziem. Sprytny błazen miał odpowiedzieć „Większy to błazen, co mając niedźwiedzia w skrzyni puszcza go na swoją szkodę”. Nie chodziło mu jednak o tę sytuację. Więc o co?

Błaznowi, chodziło o zwycięstwo Zygmunta Starego nad Prusami. Król nie włączył wielu podbitych ziem do Polski.

Opis obrazu Jana Matejki. Dlaczego Stańczyk jest smutny?

Wizerunek Stańczyka nie zachował się do dzisiaj. Matejko namalował swoją twarz, nie tylko na tym obrazie. Przy mężczyźnie leży kartka, na której widnieje napis Smoleńsk 1514. Kartka to tak naprawdę list, który zawiadamia o utracie miasta na rzecz Rosji. Co ciekawe, pełna nazwa obrazu jest błędem Matejki. Dlaczego? W 1514 roku żoną Zygmunta Starego nie była jeszcze Bona, a Barbara Zapolya. Bona została królową Polski w 1518 roku. Bal odbywa się w Krakowie, gdyż za oknem można dostrzec wieżę katedry na Wawelu. Przy fotelu, na którym siedzi Stańczyk, leży berło. Na szyi, Stańczyk ma medalik Matki Boskiej Częstochowskiej.

Stańczyk siedzi ponury, a w sali obok, ludzie bawią się i świętują zwycięstwo nad Orszą. Matejko pokazał, że wszyscy poza Stańczykiem niczego nie rozumieją. Symbolizuje temu postać karła. Dlaczego karła? Karzeł w czasach malarza był symbolem osoby nisko urodzonej.

To nie wszystkie symbole na obrazie. Za oknem można dostrzec spadającą kometę. Symbolizuje ona przemijającą potęgę Polski.

Obraz Matejki jest obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agata
"Symbolizuje temu postać karła." po polsku pisz człeku!
Wróć na i.pl Portal i.pl